Gutui japonez - Chaenomeles japonica

nick1971

Active Member
cand vii la Ploiesti, ne facem ca ne interesam de o programare :rofl: intre timp merg sa le vad pozitia, care-i alb, care-i roz... :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mi-ar placea unul portocaliu. :rofl: Ma gandesc sa fac din el un bonsai, dar nu stiu daca ma tine rabdarea atat de mult. :wink:
 

angela draganoiu

Active Member
carla a spus:
Am si eu un gutui japonez din ala comun, care-i pe toate drumurile, si se incapataneaza sa nu faca flori. E a treia primavara la mine si nimic, nimic, numai frunze :(
Si mai am unul cumparat anul trecut, Cameo, cu flori duble portocalii, care e plin de boboci, desi e mai micut decat cel comun. Asa ca nu mai inteleg nimic :|
si eu am cumparat acum vreo 3 ani un gutui micut dar nu a facut flori, abia daca a crescut. l-am pus in curte, la soare, ba intr-o toamna i-am pus si putin balegar dar tot nimic. ce sa-i mai fac ? cum sa-l conving sa infloreasca ?
 

nick1971

Active Member
eu tocmai am primit 4 fructe de gutui japonez, i-am spus ca are o raritate in gradina :rofl: si a vrut sa ma convinga, nu am aparatul sa le fac poza, au si samburi, ii pun la germinat :)
 

adrianam

Well-Known Member
La mine singurul care face fructe este cel roz, care a terminat inflorirea. In toamna erau 3 sau patru fructe sub el. Nu le-am luat, cred ca sunt tot acolo! Pun o poza cu el de la inceputul lunii, cand era inflorit:

Acum am doi infloriti:
- unul portocaliu:


si unul rosu:

Acestia doi fac flori numai la baza tufei, dupa ce apar frunzele, si aproape ca nu se mai vad din aceasta cauza!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am vazut fenomenul la mai multi...cred ca frigul le-a afectat mugurii de floare, s-au salvat in general cei de la baza, care au fost protejati de zapada :?
 

happy

Well-Known Member
nick1971 a spus:
eu tocmai am primit 4 fructe de gutui japonez, i-am spus ca are o raritate in gradina :rofl: si a vrut sa ma convinga, nu am aparatul sa le fac poza, au si samburi, ii pun la germinat :)
Nicoleta nu ai ce face ,vino sa ma ajuti pe mine la gradinarit :rofl: Cum sa pui samburii in pamant? Cand se mai face planta?
Claudia ,ai mare dreptate si tufa mea de gutui japonez cu flori portocalii a fost afectata de frig.Mai am 2 tufe de gutui rosu care au fost mutate asta toamna si cred ca nu se vor prinde :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
De ce sa nu se prinda? Daca nu au inghetat se prind, eu am pus un pui cu radacina toamna, primavara mi-am dat seama ca nu era bun locul si l-am mutat, a iesit fara balot de pamant si tot s-a prins :wink: A luat-o de mai jos, nu a inverzit pana sus, dar s-a prins, sunt rezistenti
 

adrianam

Well-Known Member
Sambata am luat din piata de la tarani un gutui- de fapt erau mai multi pe o bucata de radacina.Este din acela roz care infloreste si pe ramurile de sus.
L-am impartit cat am putut mai mult si l-am pus in mai multe locuri in gradina. Toare ramurelele pe care le-am taiat le-am bagat si pe ele in pamant. Sunt curioasa cate se vor prinde!

Astazi m-am uitat la cel portocaliu si dupa ce se trec florile il chelesc la baza, ca sa-l oblig sa se inalte. La fel voi proceda si cu cel rosu.
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
De ce sa nu se prinda? Daca nu au inghetat se prind, eu am pus un pui cu radacina toamna, primavara mi-am dat seama ca nu era bun locul si l-am mutat, a iesit fara balot de pamant si tot s-a prins :wink: A luat-o de mai jos, nu a inverzit pana sus, dar s-a prins, sunt rezistenti
M-am uitat mai bine azi si am vazut frunzulite pe ramuri.Nu are flori dar s-au prins , imi parea rau pt. ca sunt tufe cu flori rosii :wink:
 

Serbo's assistant

New Member
In toamna 2010 am pus un gutui japonez, la plantare avea cam 15 cm. A inflorit in 2011 si a facut o mica gutuie, parfumata, dar foarte acra. Am observat ca se inalta destul de greu. Acum are cam 25 cm si este plin de flori rosii. Este o bijuterie. Nu stiu cum sa procedez pentru a il ajuta sa se inalte... Dupa ce trec florile sa rup mugurii sau sa il las sa fructifice si sa rup fructele la cateva zile de la aparitie ? :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se poate face ce sugerezi tu.. va creste intr-adevar mai mult.. dar nu te astepta la diferentze mari .
De obicei dureaza cam 3 ani pina prind mai multa vigoare si cresc mai repede.
 

happy

Well-Known Member
Serbo's o sa te saturi cand va incepe sa creasca si sa se inmulteasca.Asta rosu este tare invaziv! :wink:
 

Serbo's assistant

New Member
Multumesc pentru raspunsuri ! Astept cu rabdare sa ma invadeze japonezul, ca m-am saturat de buruienile autohtone pe care le omor zilnic ...
Sper sa nu astept cum au asteptat si bunicii nostri sa vina americanii :rofl:
 

Serbo's assistant

New Member
happy a spus:
Poza de la avatar este floarea de la o salcie tare melifera!!Ai albine cumva? :D
Acum vreo 3 ani am plantat o salcie capreasca. Din pacate nu a rezistat si acum nu o mai am. Intr-adevar era foarte vizitata de albine, ziua nu prea ma puteam apropia.
Albine are un vecin, iar la noi albinutele vin in vizita de lucru si la sedinte foto :wink:
Din cand in cand vecinul imi face pregatirea teoretica de baza, dar cu practica stau mai rau ...
Noi ne bucuram de polenizarea pe care o fac albinutele si din cand in cand de mierea lor :D
 

angela draganoiu

Active Member
in aprilia ma plangeam ca nu infloreste si la mine gutuiul japonezazi am constatat ca, dupa ce a facut vreo 2 floricele, m-a onorat cu 2 fructe simpatice. cand mam uitat mai bine la ele aveau, pt ca au stat direct pe pamant, niste firisoare ca niste radacini, care ies din fruct ......... ce o fi :? si mai ales cand se coc chestiile astea
 
Sus