Habenaria radiata

marean

Active Member
dyayzh a spus:
va rog ajutati-ma si pe mie...am o samanta de Habenaria radiata
...cum procedez??????
Dya,singurul mod in care stiu eu ca se pot creste orhideele din seminte este intr-un gel special,sterilizat,care banuiesc ca nu se gaseste la noi in tara...tu de unde ai samanta (fiind o orhidee terestra,sa nu cumva sa fi primit un rizom,nu osamanta!!)?
Daca ar fi rizom,ai putea-o cultiva frumos,altfel ma indoiesc!
Orhideea-egreta este spectaculoasa,de o rara frumusete,insa ar trebui sa sti ca e protejata prin lege,e pe cale de disparitie in Japonia (tara de bastina)!
 
D

dyayzh

Guest
Eu am cumparat-o de la firma din Olanda. na!!! si nu e chiar o samanta...e o chestie rotunda cu pufisor...eu o pun in pamant de orhidee, cu celofan..si astept..ce zici?? ce gel in veci nu gasesc si nici nu ma chinui sa caut :evil:
 

marean

Active Member
Am facut cateva sapaturi si cred ca ai ,de fapt un rizom,nu o samanta!
Rizomii acestei specii sunt tare neobisnuiti,sunt foarte mici si rotunzi (cam ca boabele de mazare),de aceea eram noi nelamuriti :wink:
Ca metoda de plqntare,am facut un amestec din ce am citit si iti pot da cateva sfaturi:plantezzi intr-un ghiveci maricel fata de marimea bulbului (cred ca un nr1 e bun),nu plantezi rizomul la o adancime mai mare de 3 cm!
Substratul sa fie un amestec de muschi sphag,pamant de orhidee,scoarta maruntita mai mult si nisip.Nu acoperii nicicum ghiveciul!
Aseaza-l la caldura(normala,nu exagerata)si lumina si inarmeaza-te cu rabdare!Pana cand rasare ceva,substratul sa fie umed-jilav,nu uscat ,dar nici ud!
Cand rasre,o muti la mai multa lumina si o uzi mai mult (se pare ca-i place umezeala crescuta in substrat in timpul cresterii),iar cand planta creste,iar se sporesc udarile (niciodata sa balteasca!).
Florile apar prin mai-iunie-iulie,sunt relativ mici,dar au o forma spectaculoasa!Nici plantele nu sunt mari,mai ales tinand cont de marimea rizomului!
Toamna se raresc udaril pana cand planta incepe sa se usuce.Cand se usuca,se scot rizomii din pamant,se curata f bine de pamant si radacini si se pun la pastrat la intuneric si racoare (3-5 grade),verificandu-se starea lor periodic.Bulbii ser planteaza din nou la inceputul lui aprilie.
E considerata o orhidee foarte dificil de cultivat,pt ca oscilatiile de uscat (toamna+iarna)si umed pana la ud de-a binelea (sf primaverii+vara)sunt foarte mari si greu de obtinut pt neinitiati.
Eu iti urez muuult noroc!
Daca mai ai nevoie de informatii,inttreaba-ma si o sa caut sa-ti dau un raspuns(daca pot)!
 
D

dyayzh

Guest
Multumesc mult Marean..mi-ai fost de un real folos. Am sa-ti aduc la cunostinta starea rizomului in timp. :D
 

marean

Active Member
Cu mare placere,sper sa reusesti!
Sa fie intr-un ceas bun (mai ales ca e saptamana Floriilr :wink: )!
 

marean

Active Member
Ia spune Dya,cum merge cu dragalasul rizom,a inceput sa mste ceva ?
In ce stadiu este,cum se prezinta(m-am indragostit si eu de ea,arata superb,am vazut niste fotografii cu florile si erau surprinse niste detalii superbe :wink: ) ?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Michaaaa ce ne faci?

Dar am vazut ca Dya a avut un rizom din acesta numai ca nu ne-a mai povestit evolutia lui.
Dyaaa....
 
D

dyayzh

Guest
Dya a avut vre-o 4 bulbisori din aceasta minunata orhidee..dar tare pretentiosi :cry: Nici un rezultat :cry:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ooof!Ce pacat!
Oare din ce cauza nu au vrut?
Sa fie oare asa de pretentiosi?Am mai citit pe undeva ca sunt un pic cam pretentiosi pana se obisnuiesc cu noul climat.
Imi pare tare rau dar, cine stie poate, ca vei mai avea vreodata ocazia sa incerci.
:D
 
D

dyayzh

Guest
Daca vreodata o sa mai am asa bulbisor in mana..cu drag ti-l daruiesc ...mie mi-au ajuns incercarile ratate :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Multumesc Dya dar sa stii ca nici eu nu reusesc cu toate.
Din pacate...Mai dau si eu rateuri...
Macar una din noi de aici sa reuseasca pentru a prinde si noi putin curaj.
Poate in primavara imi comand de pe undeva si vom incerca impreuna sa ii dam de capat.
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Poate o corupem si pe Micha ca ea stie sa faca vraji plantelor si daca mai aduce si niste fluturasi din aceia frumosi,sigur va reusi.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Alexandru,de ce vrei tu neaparat sa o pui in sphagnum din acela?Habenaria este pana la urma o orhidee terestra ... :?
 
Da, stiu ca este terestra..dar asa am citit pe forumuri si pe alte situri de profil ca ar fi cel mai bine, adica 50% sphagnum moss (viu, verde daca se poate) si 50% nisip cuartzos. Ii place multa umiditate dar sa aiba drenaj si aerisire buna pt ca altfel apar fungi si moare.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am si eu un rizom de Habenaria asa ca urmeaza experimentul :rofl:)
O sa o plantez in sphagnum moss si sa vedem daca iese ceva
 
D

dyayzh

Guest
La mine e pusa tot in sphagnum si am vazut 2 firisoare mici si verzi iesind din bulbisor :)
 
Eu nu am mai avut rabdare pt ca nu iesise nimic la suprafata si am luat cu mare atentie putin sphagnum de la suprafata si am vazut ca a incoltit. :D Sa le vedem inflorite.
 
Sus