Help - incepatoare in ale violetelor

Claudiavis

Active Member
Buna!

Am si eu citeva intrebari legate de violete:

1. Cind le pot transplanta in ghiveciul definitiv? Acum am niste puiuti, fiecare cu 5-6 frunze micute.

2. Le pot tine intr-o camera in care temperatura medie e 17-18 grade, dar pe perioade scurte de timp scade pina la 9-10 grade (cind aerisesc adica)?

3. Cit le ud iarna?

Multumesc mult de tot. Imi sint tare dragi plantutele astea si nu vreau sa le deranjez cumva sau sa le pierd.
 

Fleur

Active Member
Puii cu cat sunt mai mari cu atat au mai multe sanse sa reziste. Frunzele sa nu fie mai mici ca moneda de 5 bani. Daca sunt mai putini 2-3 lasa-i sa creasca mai maricei iar daca sunt multi scoate din ei pe cei marisori fara sa-i deranjezi prea mult pe cei mici.

Cu temperaturi de 17-18 grade s-ar putea obisnui, iar variegatelor chear le place mai la racoare, dar 9-10 grade, chear si pe perioade scurte s-ar putea sa le fie fatal.

De udat se uda numai cand s-a uscat pamantul de tot si fara sa balteasca apa in farfurie. Se foloseste apa la temperatura camerei fara sa se ude frunzele.
 
A

Anonymous

Guest
violete

Eu in noiembrie am schimbat pamantul si ghivecele violetelor,dupa aceea am observat ca atunci cand le ud incep sa zboare niste ganganii negriciose si rotunjoare,cat 1/2 din boaba de piper,cred ca au sosit odata cu pamantul cel nou,luat de la Obi,special pt flori de interior.S-ar putea sa fie daunatoare?,nu sunt foarte multe,dar ma gandesc si eu?
 

scd

Member
postez si eu aici pentru ca sunt incepator in ale violetelor
Am pus niste frunze de violete in pamant pentru a se prinde,mai multe culori
le-am pus in niste sere confectionate din peturi de 2 litri.
intrebarea mea este: trebuie sa mai un din cand in cand pamntul din paharutele in care le-am plantat sau le las asa in acele minisere?
 

mymo

Active Member
Eu nu am inmultit niciodata violete altfel decat in apa,ai grija ca umiditatea de pe peturi sa nu fie prea mare ca putrezesc frunzele(desi nu stiu daca e nevoie depet).Aerisesti din cand in cand obligatoriu si uzi in functie de cat e de uscat pamantul.
Sa ai bafta!
 

doina

Member
Eu cred ca nu e nevoie sa mai uzi plantele puse in pet. Din experienta mea toate plantele puse in minisere din pet n-au avut nevoie de udari deoarece pierderea de apa aproape ca nu axista .
 

karmenutza

Member
S-ar putea sa vi se para o tampenie ce intreb eu acum dar chiar am o curiozitate: de ce unele violete au frunzele rosii pe dos si altele au frunzele verzi? :? Abia dupa ce le-am cumparat pe amandoua am observat diferenta dintre ele.
 

Fleur

Active Member
karmenutza a spus:
S-ar putea sa vi se para o tampenie ce intreb eu acum dar chiar am o curiozitate: de ce unele violete au frunzele rosii pe dos si altele au frunzele verzi? :? Abia dupa ce le-am cumparat pe amandoua am observat diferenta dintre ele.
Asa este felul lor. Daca o sa te uiti cu atantie la frunzisul lor ai sa observi la unele frunzele sunt de un verde inchis, la altele verde deschis iar la altele un verde mediu, ca sa nu mai vorbesc de cele variegate. La fel si spatele frunzelor la unele este in diferite nuante grena iar la altele verde. Nici forma frunzelor nu este la fel la toate violetele: unele sunt mai rotunde, altele mai ascutite, mai mari, mai mic, mai dantelate sau rotunjite, rasucite...etc.
Poate facem un colaj cu tipuri de frunze, rozete, variegatie ca pozele sunt mult mai "graitoare"
 

karmenutza

Member
Multumesc frumos, Fleur! Oricum toate sunt minunate! Imi plac din ce in ce mai mult! :) Vor mai urma, cu siguranta, si altele.
 

Fleur

Active Member
Sunt sigura de asta! :wink: Atunci iti urez "la mai multe"!
Si o sa observi singura diferitele feluri de foliaj.
 

karmenutza

Member
Mai am o intrebare de incepatoare: de ce pe aceeasi planta (violeta) unele flori sunt mai inchise la culoare si altele mai deschise? Pe cea grena, noua, unele flori sunt rozalii, altele grena. :?
 

doina

Member
karmenutza a spus:
Mai am o intrebare de incepatoare: de ce pe aceeasi planta (violeta) unele flori sunt mai inchise la culoare si altele mai deschise? Pe cea grena, noua, unele flori sunt rozalii, altele grena. :?
Florile violetelor isi pierd din culoare in timp. Cele inflorite astazi vor avea intotdeauna culorile mai aprinse decat cele inflorite acum ceva timp..... :wink:
 

tinaM

Member
Nu credeam ca o sa am ocazia sa va bat la cap la capitolul, dar se pare ca nu scapati. M-am capatuit cu 2 violete mini-mini, inaltimea lor, cu tot cu ghiveci, nu depaseste 6/7 cm. Le-am luat cu gandul ca decat sa le arunce ei, mai bine le duc eu acasa. Acum va intreb ce diferenta este intre modul de ingrijire al violetelor obisnuite si al piticaniilor astea?
 

Fleur

Active Member
In afara ghiveciului care trebuie sa fie si el mini nu sunt diferente in ingrijirea lor.
 
Sus