Hibiscus moscheutos

belisima

Well-Known Member
se pare ca mi-au mai rasarit 2 seminte de moscheutous :) la vreo 4 luni dupa semanare...le place la solar :wink: :wink: vad ca le merge bine
 

belisima

Well-Known Member
happy a spus:
Asa da rabdare,inseamna ca si eu pot astepta 9luni pana rasar cele de davidia :rofl: :rofl:
ce rabdare.ca le-am scormonit de le-am zapacit :evil: pur si simplu,am lasat ghiveciul ,ca mai am si 3 pasiflora in el :D cu rabdarea stau tare prost :oops:
 

tama

Member
mi-am luat si eu unul roz de la plant-shop si ieri l-am gasit pliin de melci care i-au mancat frunzele :eek: :cry: :cry:
cum pot scapa de melci?
si ce-i pot face? se va mai dezvolta?
 

ghia_don

Active Member
A rasarit si la mine cel grena..are 4 mugurasi :)
Caldura din ultimele zile i-a priit de minune, plus apa pe care i-o serveam zilnic :D ..
 

tama

Member
cornelia, multumesc mult, dar aseara mi-a adus sotul de la cineva o solutie cu care sa stropesc, dar din pacate nu stiu de care este :(
 

ghia_don

Active Member
Pentru melci se folosesc niste granule care se pun pe pamint in jurul plantelor..Optimol sau Mesurol..de solutie de stropit n-am auzit...
 

tama

Member
tot la granule ma gandeam si eu, dar cica sa stropesc plantele cu solutia respectiva si nu se mai apropie melcii de plante :nu stiu:
oricum nu am stropit cu ea ca ieri am fost plecati pana la unguri mai toata ziua, iar seara numai chef de stropit nu am avut :)

azi ma duc eu in oras si am sa caut ceva :wink:
 

belisima

Well-Known Member
ghia_don a spus:
A rasarit si la mine cel grena..are 4 mugurasi :)
Caldura din ultimele zile i-a priit de minune, plus apa pe care i-o serveam zilnic :D ..
si la mine,au amandoi multi mugurei,ma gandesc ce frumosi o sa fie anul asta,daca anul trecut dintr-un firicel a fost o splendoare :)
 

nick1971

Active Member
si mie :D uite si poza
cel mare e pus acum, ceilalti 2 sunt de anul trecut
cu ce pofta trageam de ei prin martie crezand ca sunt uscati si n-au vrut sa iasa si maica-mea mi-a zis sa-i las in pace :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si eu m-am invartit mult pe langa ei anul trecut. Dar stiam ca intra mai tarziu in vegetatie.
 
Sus