Hibiscus Syriacus cu floare dubla si simpla

Floria

Active Member
Eu le-am semanat primavara dupa ce le-am tinut iarna la racoare, dar cred ca pot fi semanate de acum in gradina. In gradina blocului meu rasar singure primavara din ce a cazut pe sol toamna.
 

miki70

Active Member
Multumesc, asa ma gandeam si eu ca trebuie stratificate. Le presar afara acum pt ca in casa nu mai am loc si de ele.
 

Floria

Active Member
mikishor a spus:
Tot eu :oops: . Butasii se pot pune acum afara cu pet in cap?
Da ! butasii poti sa-i pui acum , neaparat cu pet pentru ca inradacineaza cam greu. Ai putea sa-i pui la stratificat si sa-i folosesti la altoit in primavara. In mod sigur vei gasi portaltoi de Hibiscus Syriacus cu floare simpla ca sunt mai peste tot.
 

miki70

Active Member
Ajuta dc le pun si ceva hormon de inradacinare sau nu este nevoie?? Am clonex si as punea sa-i pun intr-o pastila de turba apoi cu pastila cu tot in pamant afara cu pet in cap.
 

Floria

Active Member
Nu stiu ce sa spun Mikishor, clonexul este bun dar se foloseste la butasii plantati in medii calde, afara in gradina nu cred ca este eficient in perioada aceasta. Nici banutii din turba nu ai de ce sa-i pui in gradina, rolul lor este sa retina apa mai mult timp, dar in gradina nu este cazul , mai ales ca incep ploile si chiar inghetul.Sa vedem ce spun cei ce au lucrat mai mult cu hormon de inradacinare. Eu am folosit doar radistim dar nu am fost incantata de el.
 

elianna

Well-Known Member
Eu am semanat in primavara seminte in ghivece. Au incoltit toate, au crescut frumos apoi in vara i-am scos afara. O perioada au crescut bine, aveau cam 15 cm apoi au inceput sa se ofileasca si sa le cada frunzele. Era in perioada calduroasa. Toamna i-am adus in casa (cei care au mai ramas in viata) gandind ca sunt in primul an si nu vor rezista la inghet. Dar s-au ingalbenit toate frunzele si au inceput sa cada. Se comporta ca in gradina sau am gresit eu?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Trebuia sa ii lasi in gradina cu un pet.Eu asa am facut si vad ca se tin bine.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, trebuiau lasati in gradina.Nici pet nu le trebuie, sunt plante de gradina de zona 5, n-au nevoie de protectie. Da, toamna le cad frunzele. Iar primavara inverzesc tarziu, printre ultimele din gradina, la mine candva spre luna mai le apar frunzele
 

elianna

Well-Known Member
Sper sa am noroc si sa fie de vina doar toamna. Oricum, pentru linistea mea, vreau sa mai pun niste seminte si sa mai incerc. Am vazut undeva taiat sub forma de pomisor ci coroana globulara si arata foarte frumos.
 

ghia_don

Active Member
Elianna, daca vrei iti dau eu gata crescuti...orice marime :D ...am puzderie in gradina. Sint din cei cu floare simpla, mov si alb...
 

ghia_don

Active Member
La noi inca nu e pamintul inghetat, asa ca poti sa plantezi si acum..vorbim pe mp daca vrei acum..
 

elianna

Well-Known Member
Am scris pe pm dar n-a vrut sa plece mesajul asa ca revin aici. Vreau cate unul din fiecare culoare, nu prea mari, cred ca max 1m ca sa-i pot "modela". Cat costa sau ce-ti dau la schimb? Eu am doar canna, muscate curgatoare, violete si cateva plante de interior care nu stiu cum se numesc.
Trimite-mi nr. de tel pe pm poate asa intra.
Multumesc.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu, e prea devreme :mrgreen: Asteapta si tu pana in martie, peste iarna n-au destula lumina ca sa se dezvolte.
 

miki70

Active Member
Eu stiu ca se pun toamna pentru ca trebuie sa se stratifice. Numai ca acum nu mai este toamna, e iarna :p
 
Sus