Hortensia cu probleme...

catica

New Member
Am cumparat din piata o hortensie la inceputul lui aprilie. Am plantat-o in gradina dar nu i-a mers bine fiind multa umbra. Apoi am replantat-o intr-un loc cu soare dimineata. Dar nu da semne sa-si revina. Este foarte micuta acum la sfarsit de mai. Ce ma sfatuiti sa fac. Nu doresc sa o pierd.
Este o specie la care se taie crengile pana aproape de sol. Florile sunt albe. Sper sa-mi infloreasca si mie pana la urma vara aceasta.
Va rog ajutati-ma!
http://i114.photobucket.com/albums/n261 ... ori004.jpg
 
Catica mie mi se pare ok, e verde, nu are frunzele pleostite, nici uscate. Probabil unde a suferit atatea schimbari de ambient. Are nevoie de putin timp sa se acomodeze si ea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Arata chiar foarte bine!Ud-o foarte des.Ii place mult apa.
"Fragezeste-i " pamintul din jur si pune-i apa.Sigur va creste mai repede.
 

catica

New Member
Dar nu mai cresc lastarii si frunzele, la marimea asta sta de trei saptamani. Si e cam palida "la fata", saracuta!
Aha :roll: , deci sa mai dau cu lopatica prin jur si sa-i pun ceva ingrasamant.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tot ce inseamna aluminiu....asta trebuie de pus....
Iar eu fiindca n-am avut solutie speciala am pus in jurul ei citeva codite de linguri vechi de aluminiu.Nu stiu sincer cit o ajuta fiindca florile tot roz sunt.Initial fiind albastra.
Iar udarea este zilnica.Si din belsug......
 

catica

New Member
Hortensia mea este cu flori albe si nu i se poate schimba culoarea. Numai cele albastre pot deveni roz si invers functie de ph-ul pmantului. Pentru a avea flori roz, trebuie transformat pamantul in unul cu pH alcalin (putin calcar sau var stins presarat pe pamant), iar pentru flori albastre acesta trebuie sa fie acid (sulfat de aluminiu, cafea macinata, coji rase de portocala si grapefruit).
 
A

Anonymous

Guest
Am si eu 2 hortensii in gradina, s-au chinuit foarte mult pana s-au acomodat, cam 2 ani :roll: Asa ca nu intra in panica, anul acesta nu cred ca vei avea flori, ar trebui sa te obisnuiesti cu acest gand. Tu asigura-i apa, pune in jurul ei pamant bun, un pachet de 2 l. Eu asa am procedat cu ale mele, iar anul asta ma rasplatesc cu flori. Sa stii ca nu au foarte mult soare, mai degraba umbra.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Scuza-ma n-am citit ultima parte a mesajului.
Da,acum am vazut ca ai mentionat flori albe.
Insa apa si umbra tot ii trebuie indiferent de culoarea florilor.....
 

catica

New Member
Multumesc de sfaturi. Hortensia are soare doar dimineata. In locul in care a stat prima data, langa un gard, avea soare la pranz si in rest numai umbra.
 

spica

New Member
In primavara mi-am cumparat de la kaufland 2 hortensii, una roz si una albastra pe care le-am plantat in gradina si le-a mers foarte bine, chiar au dat lastari noi, numai ca de ceva timp florile au inceput sa-si schimbe culoare in verde, iar una are frunzele ciuruite, ce pot sa fac?
multumesc
 

ghia_don

Active Member
Culoarea verde arata ca floarea s-a trecut, dar nu se va usca..ea va ramine asa pe planta pina intra in iarna. frunzele ciuruite pot fi de la ceva limacsi, car bintuie noaptea prin locurile umbrite si umede..
 

spica

New Member
multumesc mult, m-am linistit, dar ce ingrasamant sa folosesc ca sa pastrez culoarea albastra?
 
Sus