Hoya carnosa

cory_helen

Active Member
din ce am citit despre hoya, nu-i prea plac ghivecele mari... chiar daca se intinde si creste...

ar trebui pusa in ghiveci mai mic, ca cele de violete... dar nu acum, ci mai in primavara...:)

asta ar fi primul pas, dupa parerea mea...

apoi, rabdare... :wink:
 

celeste

Member
Subscriu si eu la cele spuse mai sus. Las-o sa mai creasca si sa se dezvolte, tunde-o abia dupa ce va inflori. Rasuceste-o pe un suport, ca sa nu te stanjeneasca lungimea ramurilor, sau agat-o pe sarma de jur imprejurul ferestrei, de exemplu. Eu nu am folosit niciodata perlit, ci doar pamant de gradina si nisip, am pus-o in zone (semi) luminoase, fara soare direct (dar se poate si soare de dimineata sau seara, cand e mai slab) si intotdeauna m-a rasplatit cu o multime de flori. Daca ii oferi conditiile cerute de ea, cand va deveni matura va inflori fara probleme.
 

celeste

Member
Daca te referi la pedunculii unde apar de fiecare data bobocii, nu. Inseamna doar ca a inflorit candva si ca tot acolo va mai face flori. Pedunculii aceia nu se usuca, precum florile, si nu se taie. Ei devin din ce in ce mai mari cu numarul de infloriri. Cand infloreste acolo apare un buchetel de boboci.
 

bluegeannie

Member
Multumesc pentru sfaturi. Momentan cred ca o sa ii schimb ghiveciul, dupa ce cumpar perlit si apoi o sa incerc sa o redirectionez pe o sarma, sub forma circulara, asa ca tine, Cornelia. Numai ca nu stiu de unde sa procur acea sarma.

Si apropos de accesorii. Mi-am cumparat niste rasadnite din acelea din plastic, cam de unica folosinta, le-as zice eu, care contin multe ochiuri - cred ca stiti despre ce vorbesc. Unde as putea sa gasesc niste tavi asa mari? Ca as vrea sa le bag in casa dar sa nu ma umplu de apa si pamant dupa ce le ud. Si n-as vrea sa le tai, ca sa incapa pe tavi mai mici, desi pana la urma cred ca asa voi face...

Pup si multumesc inca o data.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai cel mai bine nu e pe sarma ci pe arc de bambus. Iti recomand sa o pui pe 2 arce la maturitate, pentru ca se face grea si poate sa se rastoarne daca e pusa doar pe un ac. Poti sa le cumperi din Hornbach.
 

celeste

Member
Sarma, oricat ar fi de groasa si dura, dupa ce planta va creste se va indoi din cauza greutatii. Eu sunt patita, asa ca nu-ti recomand.
 

bluegeannie

Member
Aha - am inteles. Bun. Multumesc. Deci arc de bambus - sap in Hornabch cu prima ocazie.
Deocamdata, o las in pace pe Hoya mea, acolo unde e si o ud rar.
Sa vedem ce se intampla
 
Salutare!
Am si eu o intrebare, legata de pamantul in care ar trebui transplantata o hoya.
Acum 1 an am primit de la bunica mea 2 hoya care au fost puse in pamant de gradina, in niste galetuse de 5 litri...care nici nu aveau gaurele pentru eliberarea apei.
Acum as vrea sa le schimb pamantul si am citit ca ar trebui mutate cu pamantul vechi cu tot. Dar imi e frica ca acel pamant sa nu ramana ca un glod in jurul radacinilor...Ce ziceti, pot sa il indepartez pe tot?

Va multumesc!
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu as zice sa nu-l indepartezi pe tot, lasa macar o parte din el...oricum radacinile se ancoreaza bine in el...risti sa pierzi plantutele :(
 
Hmm...chiar nu stiu cum sa fac!
In trecut am mai avut probleme cu pamantul acesta de gradina, care este mai "tare"...nu stiu cum sa va explic! nu e afanat deloc.
 

aleynad

Active Member
Moderator
te inteleg :D
stiu cum e pamantul ala, te cred ca trebuie inlaturat, dar incearca sa-l uzi foarte bine si apoi sa-l desprinzi foarte usor de pe radacini, astfel incat sa nu le ranesti
 

cory_helen

Active Member
eu stiu ca la hoya se poate amesteca cu nisip 1/3 si 1/3 perlit daca ai...
asa am citit si eu pe la aici... asta asigura afanarea pamantului sau a substratului, mai corect spus... :D
 
Perlit nu am, insa acum cateva luni, m-a ajutat Vali( de la sectiunea"bonsai") sa schimb pamantul bonsaiului meu. Insa l-am pierdut.
Dar am pastrat pamantul, care are si perlit...credeti ca l-as putea folosi?

Sa ma iertati daca va intreb tampenii, insa chiar nu am perlit...si nici nu am vazut pe vreundeva de cumparat...
 

mimish

Active Member
Pune putin nisip daca nu ai perlit. Nici eu nu aveam perlit cand le-am transplantat pe ale mele acum aproape 2 ani si sunt ok.
 

floare mica

Member
dana(slatina) a spus:
Perlit nu am, insa acum cateva luni, m-a ajutat Vali( de la sectiunea"bonsai") sa schimb pamantul bonsaiului meu. Insa l-am pierdut.
Dar am pastrat pamantul, care are si perlit...credeti ca l-as putea folosi?

Sa ma iertati daca va intreb tampenii, insa chiar nu am perlit...si nici nu am vazut pe vreundeva de cumparat...
Perlitul nu are termen de garantie asa ca poti sa-l refolosesti. Succes :D
 
Va multumesc mult pentru ajutor! Nu stiu ce m-as face fara voi... Probabil mi-ar fi murit toate florile! Pentru ca de fiecare data cand am o floare bolnava, sau care nu se dezvolta bine, apelez la sfaturile voastre.

Inca o data, multumiri!
 

danya

Active Member
Am o hoya careia i s-a uscat/ingalbenit "tija" aceea pe care face frunze. Era fara frunze. Oare de ce? :|
 

helisananca

Member
poate ai udat-o prea mult :? eu am ramasa fara tija ,cineva mi-a rupt-o :x si acum astept iar si iarr pana ies la pensie cred,azi am sa-i schimb ghiveciul si pamantul,am sa o pun intr-unul mai mic
 
Sus