Hoya excavata

cornelia

Fondator
Membru staff
Asa arata lastarul abia plantat in 27 septembrie 2008.



Asa era pe 23 aprilie 2009



Asa arata acum plantuta:



Eu zic ca s-a miscat bine. :)
 

angela draganoiu

Active Member
Cornelia ai o colectie impresionanta de hoya iar plantele arata minunat datorita ingrijirii corespunzatoare (n-am gasit alt cuvant) dar pe noi, astia nestiutori si incepatori intr-ale hoyelor, ne intereseaza foarte mult cum ingrijesti fiecare varietate in parte. asa ca te rog, in numele tuturor celor interesati, sa ne spui si ce le faci frate de cresc asa de frumos.
eu nu ma mai satur privind plantele tale minunate dar nu-mi este de ajuns. asa ca te rog da si niste sfaturi pt fiecare in parte, din experienta ta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
- pai, au nevoie de combinatii de pamant usor in perioada de crestere; odata ajunse la maturitate nu mai agreaza acelasi pamant pentru ca nu le ofera suficiente minerale pentru sustinerea florilor
- pe perioada de vara cresc destul de mult; cum vine frigul stagneaza
- se supara tare daca le transplantezi in sezonul de dezvoltare
- in caz de uscaciune maxima lastarii tineri de usuca
- vara florile se trec mai repede; unii pedunculi avorteaza in caz de caldura uscata
- nu vor soare direct; unele varietati nici nici macar cateva ore dimineata
- cresterea din anul 2-3 de vegetatie este spectaculoasa - practic plantele de dubleaza sau tripleaza in dimensiune
- cresterea fara chimicale este una simtitor benefica pentru plante
- tundere la hoya nu inseamna neaparat si ramificarea lastarilor

Siiii ... ma mai gandesc. :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Vroiam sa va intreb legat de Excavata daca exista sanse de reusita cu o frunza.
Lastarului primit de la tine, Cornelia,i se rupsese o frunza si cum eu nu am fost acasa pe atunci ,mama a pus-o in apa.
Pe cand m-am intors, am vazut ca deja avea radacini.Azi l-am pus in ghiveci dar....din cele citite se pare ca nu exista sanse de reusite cu o frunza.
Poate sa stea verde si 2-3 ani dar sa nu se intample absolut nimic.
In final se va usca.
Voi ce spuneti?
Multumesc mult.
 

dorinas

Member
In general daca frunza nu are si o bucata de tulpina (cat de mica) nu prea face lastari, traieste asa pana la adanci batranete.
 
Sus