Iazul meu - ywalex

ywalex

New Member
In sfarsit ma prezint si eu cu ceva anul asta. Nu e gata dar nu am vrut sa vina zapada fara sa apuc sa postez :( .
Dimensiuni cu aproximatie: 1m lungime x 0,5 latime x 0,5 inaltime. Cam 250 de litri care in mare parte (in 12 ore), la prima umplere, i-a inghitit cimentul :) .
Materiale: Mi-au intrat aproape 3 saci de ciment si 6 de nisip. Dalele uriase sunt de la casa :wink: . Niste plasa de sarma de 2mm. 4 m2 de nylon (mai mult ca sa nu-mi intre pamant peste "constructie") . Un stalp. Aproape 3 m2 de piatra pe care am lipit-o cu CM17. O pompa de 600l/h si .... transpiratie.
Concluzia: nu se merita! :rofl: . innebunesti pana potrivesti, cat de cat, pietrele alea. Desigur la primavara ma voi bucura de susurul apei :roll: .
PS.: Restul gradinii e tot neterminat, dar eu asa fac....incep multe..
Salutari la cei curiosi si nu numai.

http://home-and-garden.webshots.com/album/575077125BeksUA
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Felicitari,ce sa zic,mai bine mai tarziu decat niciodata.
Este foarte reusit dupa gustul meu.
Aici,in forum vei gasi documentatia necesara pt a alege flora si fauna.
 

AbraMack

Member
Eu, vazand havuzul tau, zic ca se merita... Fie si numai asa, pentru incantarea ochiului si lasand la o parte costul si transpiratia creatorului :)

Felicitari si sa-l auzim (a se citi "vedem") susrand!

:clap:
 

goodmans

Member
Foarte frumos!
Nu se numeste iaz sau mini-iaz,este o fantana decorativa facuta foarte foarte frumos.
Flora poti sa pui,in ghivece,ceva nuferi si alte plante gen pontaderia cordata,etc
De pesti nu se pune problema,cimentul si restul de materiale folosite vor degaja in apa multe substante nocive care vor omori pestii,si asta pt multa vreme de acum in colo.Cantitatea de apa este mica fata de suprafata betonata.
Oricum pentru inceput e foarte OK si la primavara vei avea o fantana frumoasa cu multe plante in ea si in jurul ei.
Sfat:
Poti pune in apa un spot luminos de vreo 30W care sa bata din apa spre cascada,efectul e deosebit.
Succes.
 

ywalex

New Member
Multumesc pentru aprecieri. M-am straduit sa fie ok asa chel (fara plante), pt. ca va avea doar niste elodea si poate niste stuf sau ceva iarba mai inalta intr-un colt. Si cand va fi timpul 2 pesti mici care vor face cunostinta cu IOR-ul mai tarziu. (pt. cei care nu stiu: IOR-ul este un lac din apropiere)

[Mnina, ma bucur ca ai apreciat fantana. Vorba englezului: N-a iesit rau.]

[Riana, sunt convins ca o sa ai. Spatiu in gradina este, dupa cum am vazut.]

[Maranta, m-am gandit (si atat!) nu la una ci la cateva pana acum. Nu au legatura cu fantana asta. asta e ceva nou :eek: . ]

[AbraMack, daca mai prind o zi frumoasa sa-l bibilesc, il fac sa mearga cum trebuie (acum e ca o fantana sparta pt. ca apa curge si prin spatele ei :aoleu: ).]

[Goodmans, mersi pt sfaturi. Stiu din poze iazul tau. Cred ca cu cat e mai mare si satisfactia e alta. Spot am cautat si eu dar sunt cam scumpe. Va avea candva.]

Multumesc la toti si revin cu noutati
 

mirela06

Active Member
Mai sa fie. Apoi, felicitari. Chiar ca ma incinta si-mi place la nebunie. Mai , dragule, apoi imi dai idei si nu stiu daca am puterea de a le face.Superb. :marfa:
 

ywalex

New Member
Multumesc Mirela. Nici eu nu am fost prea fortos la inceput, da acu' dupa ce am terminat ma simt ... altfel (dureri de spate, tensiune oculara, etc). Nu mai sunt asa friguros, de pilda. Un bolovan din ala patrat avea cam cat greutatea mea. Acum nu stiu daca la asta te refereai. Din punct de vedere financiar nici nu a costat prea mult. Cam 230 RON fara pietre (pe astea le-am primit cadou de la cumnatul meu care-si terminase piscina si care m-a motivat si pe mine sa am "ceva" cu apa in fata casei :rofl: ). Oricum daca mai sunt cativa care spun ca vor o fantana din asta, poate-i dau dreptate lui Maranta :wink: .
In rest pe "egradini" gasesti tot felul de idei si sugestii de care si eu m-am folosit si pentru care-i multumesc celui care l-a facut, precum si celor care au contribuit de l-au facut asa "stufos". :marfa:
Bafta

PS: Acum am vazut ca tu esti cea care ai acel mini-iaz. Il stiam din vremea cand cautam informatii. Foarte original (desi simplu) si cred ca fara bataie de cap cu intretinerea.
 

Sparow

Member
Salut!Deocamdata arata cam straniu, parerea mea.Daca e in loc umbrit as pune iedera bicolora si ferigi de jur-imprejur si mai ales pe pietrele din spate.Daca e la soare o perdea de bambus si iarba care creste de vreo 2 m si are spic color.Pesti...cam greu vreo 2 carasi rosii max.1 nufar deschis la culoare.Totul depinde de cum il integrezi in fundal...
Oricum merita expeimentat mai multe variante.Eu inca nu am ajuns la final cu variantele la iazul meu.
Oricum timpul petrecut aranjand si mesterind e cateodata mai satisfacator decat rezultatul [ pt mine].Bafta.
 

ywalex

New Member
Salut Sparow. Respect parerea ta (si maica-mea a zis ca e cam ciudata fantana), ba intr-o zi cand batea vantul mai tare, nevasta-mea a zis si ea: sa nu-mi cada vre-o rufa in veceu :x . In fine, eu sunt multumit de ce a iesit si mi-ai dat o idee buna cu ferigiile. Cand o sa creasca gardul viu o sa am cam 3-4 ore de soare si cred ca e ok pt. feriga. Cu iedera o sa incerc altceva: o sa atasez o jardiniera in spatele fantanii unde o sa o pun si o sa-i aduc ramurile in fata, fiindca nu-mi place sa se intinda in toata gradina daca o pun in pamant. Nufarul (daca pun) cred ca nu face fata la felul in care se recircula apa datorita volumului mic. Cand va fi timpul vor fi si 2 pestisori. Mersi pentru sugestii. Pana la urma, fantana tot va fi un punct de atractie in mica mea gradina :D .
 
Sus