Iazurile si pastrarea echilibrului ecologic

byby_anka_w

Member
ooo atunci ai tot tacamul.la carasi aurii ma pricep si eu destul de bine.o vechie dar ne stinsa pasiune a mea,pestii :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am si eu o problema cu un iaz da' e o problema "pe invers" :) daca se poate spune asa:
Se da un teren maricel (vreo 2000 mp) traversat printr-o laterala pe lungime de un soi de raulet (ganditi-va la ceva foarte mic ca dimensiuni si debit). Cand a fost cumparat terenul, rauletul nu exista :D semn ca panza freatica e foarte sus.

Acum, pe terenul ala s-a construit o casa - problema e ca oamenii ce se vor muta acolo nu mai vor sa aiba stuf in curte (caci, deh, au apa au si stuf) in loc sa aiba pomi si flori.
Ca atare, cautam o solutie ecologica sa combatem stuful. Pana acum terenul a fost arat de vreo tzspe mii de ori (vreo 10), s-a adus pamant suplimentar cu basculanta...nimic, stuful se intinde.

Ce se poate face? A mai avut cineva o asemenea pb??? Cum o rezolvam fara sa ierbicidam?
 

goodmans

Member
din ce am observat eu pe la tara,chiar daca faci un sistem de drenaj si scapi de "raulet" stuful tot va ramane.
Am vazut balti secate de ani buni si stuful prospera.
Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa il smulgeti cu tot cu radacina pana la ultimul fir.
Eventual sa-mi aduceti si mie cateva fire sa pun in iaz :)
 

Sparow

Member
Banuiesc ca daca ai face un canal ingust si adanc inainte de parcela respectiva ,pe ea si dupa ea,paraul ar curge pe acolo si apa ar cobori si ar disparea si stuful.Pe la sat apa a disparut din multe balti dupa ce s-a forat dupa fantani pt reteaua de apa a satului.
 

Emil12

Member
hmmm...ati ales o tema dificila.E mult de dezbatut dar ptr mine e o provocare asa ca hai sa incerc.In primul rand putem vorbii de un echilibru in iazuri care depasesc 80 cm adancime.Ptr ca un bazin mai mic ar fi doar o balta cu ceva apa in care nu ar putea traii plante sau pesti.Vara s-ar face supa.In cazul bazinelor mari natura face tot ce-i sta in putere sa pastreze ceea ce a creat si a sustinut timp de milioane de ani.Problema nu e chiar atat de simpla ptr ca un bazin artificial dintr-o curte nu se va compara niciodata cu intinderile unui lac chiar si artificial.In primul rand apa se evapora de cateva ori pe an numai ca noi o completam.Ceea ce ramane sunt saruri si elemente nocive.In cazul unui ochi de apa natural sarurile si alte substante s-ar depune la fund fiind mai grele.Ele ar fi acoperite rpd de un strat de mal format din cadavrele vietuitoarelor,plate moarte si frunze cazute din pomii de langa sau pur si simplu din praful adus de vant.Acel mal dezvolta bacterii unice care sunt capabile sa neutralizeze in mare masura actiunea actestor elemnte nocive.In cazul unui bazin artificial din cauza foliei elemntele nocive nu prea au unde sa se duca si avand in vedere ca multi dintre noi taie o frunza cum s-a ingalbenit nici ciclul nu este complet.Unul dintre colegii nostrii chiar sfatuia intr-un post golirea bazinului odata la 2-3 ani.Din cauza asezarilor umane,garduri,zgomot,pesticide si alte lucruri insectele ajung la ochiurile noastre de apa intr-un numar mult mai redus decat ar trebui.Nu uitati ca insectele sunt la baza piramidei trofice,ele sau larvele lor fiind consumate cu placere de pesti.Libelulele,adevarate masini de ucis inaripate vaneaza tantari...in numar MARE!!Dar sa fim seriosi cate specii de libelule ajung in o curte din mijlocul unui oras?De aceea cei care avem iazurile in zone mai retrase,sate,comune mici ne simtitm ceva mai privilegiati.Broastele,salamandrele si serpii ajung mult mai greu la bazinele noastre din aceasi cauza fiecare dintre ele aducandu-si contributia in mod normal la piramida trofica.Plantele in bazin nu au aceasi dezvoltare cu cele din natura desi noi ne chinuim sa le indopam cu tot felul de fertilizante si alte prostii ca sa creasca mai rpd si sa infloreasca mai rpd.ele sunt limitate atat de concentratia de Co2 care in natura ar fi mai mare cat si de faptul ca noi le plantam in ghivece sau hardaie(lotusi,trestie,paupura) ca sa le oprim invazia.Cat despre viata in interiorul bazinului...e un dezastru.Cati dintre voi se pot lauda ca pot oprii filtrul si alte elemente de oxigenre si pestii inca sa traiasca?Foarte putini banuiesc.Raspunsul e simplu.Multi introduc multi pesti,mai multi decat ochiul de apa poate sustine in mod normal.M-am uitat la multe poze de pe forum ale iazurilor si foarte multi dintre voi au renuntat la plantele acvatice ptr a avea iazul "curat" si o priveliste mai buna la pesti.Da intradevar dar facand asta iazul a platit un pret mare devenind dependent de balanta fragila pe care o ofera filtrul,fantanile arteziene si alte pompe care ajuta la oxigenare.Cred ca tarie ca adevaratul echilibru se poate atinge doar in momentul in care poti scoate dintr-un iaz orice urma de tehnologie(exceptand folia logic) si vietuitoarele din ele sa continue sa coexiste fara aportul acestora.Din pacate putini pot face asta in mare parte ptr ca majoritatea bazinelor sunt mici.Nu am nimic cu tehnologia si chiar si eu o voi folosii atunci cand crapii imi vor creste sau imi vor face pui.Aceasta este doar o pura discutie ptr ca practic vorbind este aproape imposibil sa atingi acel fragil echilibru.Eu va dau tutror un sfat,acordati mai multa atentie naturii si mai putina atentie tehnologiei.Folositi tehnologia ca sa compensati si ca sa ajutati nu ca sa inlocuiti.E o diferenta de la cer la pamant.Cam asta e opinia mea si imi cer mii de scuze in avans daca postul meu va ofensa din greseala pe cineva.Cu tot respectul cuvenit
 
Sus