Identificare cactusi

marean

Active Member
Pai vad ca ai deja identificarea lui,e intr-adevar cactusul cu spini de hartie ;-) .
Am si eu un puiut,promite multe :mrgreen:
 

gino

Member
Poate sa fie vorba de Lobivia grandiflora, dar la fel de bine poate sa fie si Chamaelobivia, un hibrid. Asta daca luam in calcul multimea de lastari bazali. Cred ca florile vor fi cele care vor da denumirea exacta.
 

enya

Member
atunci asteptam pina la primavara/vara sa vedem florile...daca vor fi...si poate atunci voi afla si denumirea...are foarte multzi pui la baza...cred ca vreo 20,poate chiar mai multzi...oare mai creste?cresc si puii?cum v-a arata cacusul meu peste vreo...sa zicem trei ani?am mai facut niste poze dar poze mai decente ca acestea nu am reusit sa fac...sper sa fie de ajtor...
 

gino

Member
Cum o sa arate peste trei ani ?...probabil ca superb, daca va avea conditii optime. Dar imagineaza-ti cum ar arata peste...zece ani daca nu scoti lastarii de la baza :D In timp lastarii devin si ei floriferi, asa ca atunci cand vine momentul, va fi o nebunie...
Pe de alta parte, lastarii care sunt cel mai aproape de marginile ghiveciului, cred ca deja si-au format radacini proprii, asa ca, daca doresti sa-i separi in primavara, o poti face.
Atentie, planta pare sa fie in vegetatie dupa cum arata varfurile de crestere. 8 - 10 grade de acum incolo si fara apa, altfel varfurile se vor etiola, iar estetica plantei precum si capacitatea de a inflori vor avea de suferit...
 

enya

Member
v-a trebui sa-i schimb ghiveciul?ma refer la marime...si bine-ntzeles substratul pt ca banuiesc ca este in turba...nu vad nimic de atitzia pui...nu stiu ce sa fac...se mai poate transplanta acum?nu e tirziu?ar trebui sa fi intrat in repaos acum,nu?ce sa fac?
 

gino

Member
Nu-ti spun ce ar trebui sa faci tu, ci ce as face eu... :D
S-a mai vorbit despre asta si cu siguranta se va mai vorbi...
Eu l-as' scoate imediat, i-as' curata radacinile de turba. Total.
Apoi l-as planta intr-un ghiveci ceva mai mare...si la somn cu el pana in primavara. Fara pic de apa ! ( Ca sa se invete minte ca inca nu doarme la vremea asta... :rofl: )
 

enya

Member
atunci am sa fac cum ai face tu...multzumesc mult...saracutzul de el...l-am priit de vreo 4-5 zile si l-am lasat sa se odihneasca si sa se obisnuiasca cu noua lui casutza pt ca a venit tocmai din spania si m-am gindit ca are nevoie de putzina odihna dupa trintele pe care le-o fi tras pe drum... :rofl:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Am primit de curand cativa cactusi pe care mi-ar placea sa-i identific:
marean a spus:
Primul e un columnar,un Cereus peruvianus monstruosus ,urmeaza o Mammillaria vetula ssp gracilis ,iar ultimul,du sub frunzele agavei nu e prea clar ,poate fi o Mammillaria prolifera,dar nu mi-e clar deloc,nu se vede spinatiea cum trebuie ...
gradinar1 a spus:
Marean, multumesc mult de tot! Sunt complet pe langa la capitolul cactusi...o sa caut informatii despre ei :D
marean a spus:
Cu mare placere !
Sunt smplu de ingrijit cei de acolo !
Mammillariile infloresc usor,trebuie sol bine drenat,cu nisip grosier in substrat,cam jumatate cu pamantul , ghivece mai micute,eu folosesc cu doar 4-5 cm mai mult in diametru fata de cel al cactusului,pt cei globulari .
La cei columnari e mai greu de apreciat...cu timpul iti dai seama ...si pozele de pe net ajuta mult :mrgreen: !
Multa,multa lumina,daca ai balcon/curte,afara cu ei , apa mai rarut ca e mai dragut,depinde mult de expunerea solara ...
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
iuli_agasat a spus:
Buna tuturor,
Am si eu niste cactusi/ suculente/ si alte plante care as vrea sa stiu de fapt cum se inmultesc si cand/cum infloresc.
1. il am de aproape 2 ani, a tot crescut, dar nu a facut pui si nici nu a inflorit precum a zis tipa de la florarie [sincer nu ma asteptam sa stie] http://www.flickr.com/photos/39398596@N07/3650261063/
2. cand l-am cumaparat avea flori care intre timp s-au uscat, au cazut si de atunci doar a crescut mare si frumos dar fara flori.. cum se inmulteste? http://www.flickr.com/photos/39398596@N07/3651060664/
3. se inmulteste usor, dar nu vrea sa mai creasca flori nici "mama" nici "puii". unii mi-au zis ca florile s-ar putea sa fie "implanturi" desi nu prea cred intrucat reactioneaza la multi stimuli. de exemplu daca le ud se inchid.. daca stau la soare se deschid , daca se intuneca se inchid... apropo: dau la schimb :mrgreen: http://www.flickr.com/photos/39398596@N07/3650257967/
va multumesc anticipat si astept sa auzim..de bine :)
magda a spus:
1. cereus azureus
2. mamillaria
3. nu stiu
rodica05 a spus:
iuli_agasat a spus:
3. se inmulteste usor, dar nu vrea sa mai creasca flori nici "mama" nici "puii". unii mi-au zis ca florile s-ar putea sa fie "implanturi" desi nu prea cred intrucat reactioneaza la multi stimuli. de exemplu daca le ud se inchid.. daca stau la soare se deschid , daca se intuneca se inchid... apropo: dau la schimb :mrgreen: http://www.flickr.com/photos/39398596@N07/3650257967/
Rebutia (Aylostera) posibil muscula.
letitia78 a spus:
Pe cel cu numarul 2 ...daca nu il tai nu iti face pui.am eu unul care crescuse foarte mare si l-am taiat in jumatate ( imi era f mila si frica sa nu il pierd) si acum arata asa http://letitia78.sunphoto.ro/cactusi_in ... WBVIPQQWIZ a facut 4 pui mari care i-am taiat si pe ei la randul lor in jumatate....sunt curioasa ce forma va avea intr-un final.
marean a spus:
Primul imi pare ca seamana cu un Gymnocalycium horstii .
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
enya a spus:
am cumparat si eu acesti trei tzeposi... ...dar nu le cunosc denumirea...ma poate ajuta cineva?
gino a spus:
Prima planta cred ca este Opuntia vestita forma cristata
A doua Gymnocalycium baldianum, aproape sigur dupa cum arata planta si forma spinilor.
A treia pare sa fie tot un Gymnocalycium, si spun "pare", pentru ca planta este destul de etiolata, deci nu are forma normala. Acest lucru se observa si din lipsa spinilor in partea de sus a plantei, cauzata mai mult ca sigur de lipsa luminii pe o perioada destul de indelungata.
Acest lucru nu este de mirare pentru plantele cumparate din florarii, pentru ca cei de acolo habar nu au ca aceste minunate plante au nevoie de soare. Cat mai mult soare...!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
gino a spus:
Am de mai multi ani aceasta planta hardy printre cactusii si suculentele rezistente la frig. Creste fara probleme direct in sol si fructifica masiv.
Dupa seva laptoasa, sigur este o Euphorbia, dar nu stiu de care.
Arata asa atunci cand este mica :
http://gino.sunphoto.ro/Opuntia/UEDAGDLKKEKURMWIFPF
Este planta inalta si cu frunze.
Fructele arata asa :
http://gino.sunphoto.ro/Fotografii_cact ... TWUTJHQYAJ
Planta se ramifica puternic la maturitate si poate atinge un metru si jumatate, daca nu chiar mai mult.
Are cineva idee cum se numeste ?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Chiquitita a spus:
Ma ajutati si pe mine identificarea micutilor mei?


gino a spus:
O sa zici ca-s ...carcotas, dar am o observatie. In prima fotografie se vad ghivecele mult sub nivelul geamului. Ideal ar fi ca macar plantele sa fie la nivelul geamului, deci ghivecele ar trebui inaltate cumva....
Iar pentru o buna identificare, plantele ar fi trebuit fotografiate individual, pentru ca orice detaliu conteaza...
O sa incerc si asa, dar va fi mai greu...
gino a spus:
Foto 1
De sus in jos si de la stanga la dreapta.
1-Kalanchoe blossfeldiana
2-Oreocereus trolii
3-Echinofossulocactus
4-Opuntia mycrodasais v. albispina
5-Hamatocactus setispinus
6-Melocactus ?
7-Mammillaria ( usor etiolata )

Foto2
Planta 3---Espostoa lanata ?
Plantele altoite---Gymnocalycium mihanovichii, forme clorofil-deficitare
Suculenta---Tacitus belus

Foto3
Gymnocalycium baldianum ( cel mai probabil )
Mammillaria

Foto4
Gymnocalycium ( greu de spu de care )

Foto5
Pleiospilos bolusii
Mammillaria

Foto6

Kalanchoe blossfeldiana
Opuntia subulata

Sa asteptam totusi si alte pareri...
Chiquitita a spus:
Multumesc de sfat si pentru identificare. :*
Cactusii nu mai sunt acolo de ceva vreme, i-am mutat pe o etajera fata in fata cu geamul unde au lumina mult mai multa. Ai observat ca te-am ascultat si i-am transplantat?

In poza patru cel din stg. are floarea mare si roz iar cel din dreapta mica si galbena, poate ajuta la identificare.
gino a spus:
Am observat, cu siguranta le va fi cu mult mai bine asa. De acum in colo ar trebui sa beneficieze de temperaturi ceva mai scazute ( 8 - 10 grade ) si fara apa pana in jur de 1 martie.
Chiquitita a spus:
Sunt pe balcon si sunt cam 10 garde acum noaptea. La iarna daca scade temperatura , am sa dau drumul putin la calorifer, sa le asigur cam 10 grade. Balconul e inchis cu termopan, iarna trecuta am avut si 15 grade.

Inca o data multumesc pentru sfaturi!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
gino a spus:
Foarte benefica pentru plantele oprite din vegetatie este alternanta temperaturii intre zi si noapte, exact asa cum se intampla si in natura.
Ideal ar fi ca temperatura de zi sa fie usor mai mare decat cea nocturna, iar umiditatea atmosferica sa se incadreze in limite normale.
Cred ca ar trebui deschis un topic separat pe aceste probleme, daca exista interes...
magda a spus:
exista interes si inca mare. La mine in mini sera diferenta intre zi si noapte este de maxim 10 gr.; cel putin cam asa a fost iarna trecuta si plantele mele au iernat foarte bine.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
gabiee a spus:
imi puteti si mie spune , va rog frumos , ce fel de cactus este batranica mea :?:
http://gabiee.sunphoto.ro/florile_mele_ ... AYAUWSHDRB
il am de 7 ani , si nu stiu prea multe despre el ( nici macar numele ) ,
vara il tin in curte in plina soare , iar iarna in casa la caldurica , dar nu foarte multa lumina , ca nu prea am loc
azi am vrut sa pun un puiuti dintr-un alt cactus ( pe care tot nu stiu cum il cheama , dar inca nu am poze cu el ) langa el in ghiveci si am constatat cu stupoare ca nici macar cutitul nu pot sa infig in pamant , e asa de plin de radacini :!:
credeam ca-i destul de mare ghiveciul pentru el si nici nu l-am verificat cand l-am bagat in casa
ce sa fac sa-l pun intr-un ghiveci mai mare ?

mai am unul
http://gabiee.sunphoto.ro/florile_mele_ ... RHNBDRBTRN
http://gabiee.sunphoto.ro/florile_mele_ ... IVZMQENYLN
acesta are cam 1 an si jumatate , ii place la mine pe birou , vara a stat si el afara in curte

sa ma lamuriti si pe mine , va rog
multumesc
adarianul a spus:
Prima planta e o forma monstruoasa de Cereus (posibil C. jamacaru monstruosus ).Daca nu iese din ghiveci, cu un cleste rupeti ghiveciul in bucati.E o planta care va creste mare, peste 1 metru inaltime si e posibil sa infloreasca, flori mari, albe.
A doua planta e o colonie de Mammillaria gracilis; planta este sever etiolata. Face flori micute, crem.
gabiee a spus:
multumesc , adrianul ,
intradevar cactusul meu mammillaria gracilis , acum la mine in birou are numai lumina de la bec , dar toata ziua ....
m-am uitat pe net dupa nume , si intradevar acele plante erau mai scunde si mai grase
dar vara aceasta si al meu a stat in curte in soare si tot asa arata :(
gabiee a spus:
da ... ai dreptate gino ,
nu mai prea am loc pe pervazul geamurilor :(
si ... am auzit ... nu stiu daca e adevarat sau nu , ca e bine sa ai cactus langa monitor , ca absoarbe radiatiile
poate ca vorbesc prostii :) , dar asa am auzit
voi incerca sa-i gasesc un loc mai luminos , ca acum ma simt tare vinovata , nu vreau sa ma paraseasca.....
gino a spus:
Eu care vorbesc zilnic despre cactusi cu tot felul de oameni, sunt de-adreptu' exasperat de aceasta credinta, cum ca e bine sa ai un cactus langa monitor...
Sigur ca e bine sa ai un cactus langa monitor, dar cactusul sa fie de...PLASTIC !!! :x :evil:
 
Sus