Identificare orhidee

sarselia

Active Member
Moderator
Vivi este un Oncidium.
Imediat iti voi spune si de care.
Sa ai parte de el ca este superb!
 

CristianG

Well-Known Member
vivi23ro a spus:
ce orhidee poate fi? are un parfum placut
Subscriu celor spuse de Sarselia. Este oncidium! Este o planta parfumata insa destul de pretentioasa. Nu suporta apa in exces. Putrezesc rapid radacinile. Asa ca mare atentie! :wink:
 

LadyBug

Well-Known Member
CristianG a spus:
Alta orhidee necunoscuta pentru mine...Erau doua in sera din Schonbrunn. Pseudobulbii si frunzele erau mari. Se vedea ca era de mult acolo. Iata cum arata una dintre ele...Avea o tija imensa iar in varf se aflau florile. Trebuia sa arcuiesc tija florala ca sa pot sa fac poze. Oare tot cattleya este?
Scuze pt intarziere, dar eu sunt noua pe forum si acum am vazut postul: este schomburgkia humboldtii, chiar am pierdut una la o licitatie pe ebay, caci au ridicat aia pretul foarte mult. Este foarte frumoasa, daca poti face rost, sunt interesata.
Succes
 
Astazi am primit o orhidee pentru ca nu-i mergea bine acolo unde era. De doi ani sta ca in poza. Era pusa intr-un ghiveci mare, cu pamant pentru orhideele de gradina si foarte udata. Cele cateva bucatele de scoarta care erau pe acolo se faramitau in mana, atat de multa apa continea substratul.
Eu am mutat-o intr-un ghiveci pe masura, cu scoarta de copac.
Si acum, eu zic ca este un Dendrobium. Dar cum din asta nu am, vreau sa va cer si voua parerea.
http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... 0005-1.jpg
 

sarselia

Active Member
Moderator
dorinacirstea a spus:
Astazi am primit o orhidee pentru ca nu-i mergea bine acolo unde era. De doi ani sta ca in poza. Era pusa intr-un ghiveci mare, cu pamant pentru orhideele de gradina si foarte udata. Cele cateva bucatele de scoarta care erau pe acolo se faramitau in mana, atat de multa apa continea substratul.
Eu am mutat-o intr-un ghiveci pe masura, cu scoarta de copac.
Si acum, eu zic ca este un Dendrobium. Dar cum din asta nu am, vreau sa va cer si voua parerea.
http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... 0005-1.jpg
Intr-adevar si eu spun ca este un Dendrobium insa eu tind sa cred ca nu este Berry Oda ci un Dendrobium Phalaenopsis.

Bafta mare cu el si ii mearga bine!
 
Va multumesc foarte mult, voi avea cea mai mare grija de el.
Mi s-a spus ca ii daduse o tija care s-a uscat. Era un rest de 2-3 cm in continuarea tulpinii.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ma ajutati si pe mine va rog cu identificarea? Pe eticheta scrie Miltonia, dar nu imi seamana cu nimic :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nici vorba sa fie Miltonia ci este un exemplat superb de Epidendrum Rose Valley-Caribbian Dream.
Sa ai parte de el ca este superb!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Va multumesc din suflet :hug: M-a speriat un pic denumirea :rofl: dar am citit acum ca nu e asa pretentioasa :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu te speria pt ca nu e pretentios.Are nevoie cam de aceleasi ingrijiri ca si un Dendrobium.
Bafta mare cu el si sa il vezi inflorit cat de des posibil pentru ca se merita cu varf si indesat!
 
Sus