Identificari plante suculente

VreauSaStiu

Member
Mulţumesc Kati ! :hug: ca să vezi ce "rarităţi" ascundea naşa prin balcon ! :barfa: Musai să-i mai trag o vizită să termin "inspecţia" (că la casa de la ţară, n-am apucat să ajung) :p
 

renata

Member
Ce este ? Crassula falcata

:rugaciune: va rog frumos fetelor sa ma ajutati,ati mai vazut floricica din asta?si cum o cheama?
 

magda

Active Member
Moderator
Re: Ce este ?va rog sa ma ajutati

Este o Crassula falcata. Sa-ti traiasca ! Sa ne arati si noua poze cu ea inflorita.
 

renata

Member
Re: Ce este ?va rog sa ma ajutati

Multumesc frumos Magda :* :rose: .Cand am cumparat-o mi-a placut forma ei ciudata iar la acea florarie vanzatoare habar-navea cum o cheama :p .Imi place tare mult sa le etichetez cu numele si data la care le-am primi/cumparat.
Inca o data multumesc frumos de ajutor. :rose:
 

alexandra

New Member
Si eu zic ca frunzele au aceeasi conformatie...dar nu am gasit nicaieri un sempervivum curgator/agatator. Mizez pe un sedum ..dar din nou , acolo iarasi n-am gasit nimic identic, cel mult un sedum sarmentosum, dar cum ziceam..conformatia frunzelor nu corespunde.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am avut si un comportament la fel la unul care era crescut intru-n vas mic , mama puiului era in vas mare si arunca lastari langa ea , acele formatiuni , dar puiul arunca lastari lungi ca si cum ar vrea sa acapareze el primul zona
 

alexandra

New Member
Da, am si eu o closca cu pui ( sempervivum schlehani mai precis) dar frunzulitele sunt mai moi la plantuta asta a mea si daca stau bine sa ma gandesc seamana mai mult pe graptopetalum decat pe sempervivum.
 
Ultima editare:

malina

Member
Buna! Imi spuneti, va rog, cum se numeste suculenta din poza? Am luat-o de la birou unde nu era ingrijita de nimeni, am transplantat.o si as vrea sa ii stiu denumirea ca sa o pot ingriji corespunzator. Mersi! :)
 

Atașamente

adrianam

Well-Known Member
Pare a fi o echeveria.
Udare numai dupa ce s-a uscat pamantul bine. Cel mai bine ii merge afara in gradina sau pe un balcon deschis pana sa dea bruma.
Apoi iarna in beci dar cu ceva lumina, sau o camera sau un hol neincalzite dar tot luminoase.
 

malina

Member
Pare a fi o echeveria.
Udare numai dupa ce s-a uscat pamantul bine. Cel mai bine ii merge afara in gradina sau pe un balcon deschis pana sa dea bruma.
Apoi iarna in beci dar cu ceva lumina, sau o camera sau un hol neincalzite dar tot luminoase.
Multumesc!:*
 
Sus