In gradina in fata blocului (II)

Floria

Active Member
Cornelia ma bucur mult ca ai scris, te-am intrebat de una si m-ai uimit cu alta. Mi-am cumparat si eu Albizia summer chocolate ca a ta si eram tare intristata pentru ca furnizorul a scris ca este de zona 7. Ma bucur ca au rezistat toate, pe mine tare ma doare sufletul cand aud ca mor plantele iarna.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Oare ce-0 fi gandit lumeacare te-a vazut pozand noaptea in poscheti? S-or fi gandit ca esti...papparazza :rofl:

Ce-i floricica din prima poza? :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ma gandeam eu ca seamana...deci a ta e Crassifolia? Ca a mea infloreste mai spre vara si tot nu intelegeam care-i diferenta intre ele, mi se pareau identice...deci probabil doar perioada de inflorire :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:idea: Ma duc sa ma caut de mugurasi. Dar nu de tot. :wink:

Revenind la chestiuni gradinaresti, azi am dus la vecina pentru plantare niste crini Tiger Mix si niste Hemerocallisi Stella. Poate de data asta imi iese pasenta.

Au mai inflorit niste narcise, si din cele cu flori mari si din cele cu flori mici. Se straduieste Chinodoxa, zambilutele si cele 2 Chanomeles au si ele boboci. Sper ca piatra de mai devreme sa nu fi facut ravagii. N-a durat mult.
 

pesi

Member
Multumesc, ma straduiesc desi vecinele arunca cu mucuri de tigari si hartii si cutii cu bere, dar tot mentinand asa curat dupa ele poate se vor indupleca si nu vor mai arunca
este si o cojita de banana acolo prezenta, nu am luat-o sa fie poza cat mai veridica :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ieri am dus la gradina un trandafir somoniu pitic, o tufa de levantica, bulbi de crini orientali lutea si niste hymenocalis. Curand va incepe batalia cu primaria pentru apa la floricele si de data asta va trebui sa ma lupt eu. :oops: Tineti-mi pumnii.
 

belisima

Well-Known Member
bravo fetelor :D nu oricine ar ingriji gradina de la bloc cu atata daruire,eu recunosc,sunt mai egoista :oops: nu cred ca as putea sa investesc intr-o gradina publica,mai ales ca semenii nostri sunt asa de rai uneori,daca nu planteaza,macar nu apreciaza efortul altuia!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ooooo da! Tocmai ne-a devastat cineva gradina. A calcat in picioare lalelele, narcisele, fritilaria, a rupt alliumii si trandafirii. Iar apa de la primarie INCA n-a venit. :( Azi dimineata am zis ca fac poze, dar ma durea sufletul. Si daca e vorba de bani... probabil imi terminam apartamentul de renovat daca nu faceam gradina. Dar ce om trist as fi fost.
 

sarselia

Active Member
Moderator
cornelia a spus:
Ooooo da! Tocmai ne-a devastat cineva gradina. A calcat in picioare lalelele, narcisele, fritilaria, a rupt alliumii si trandafirii. Iar apa de la primarie INCA n-a venit. :( Azi dimineata am zis ca fac poze, dar ma durea sufletul. Si daca e vorba de bani... probabil imi terminam apartamentul de renovat daca nu faceam gradina. Dar ce om trist as fi fost.
:eek: :cry: :cry: :cry:
Nu pot sa cred...
Nu inteleg ce fel de oameni ar putea sa faca asa ceva.... :( :(
 
Sus