Indragostiti de trandafiri

A

Anonymous

Guest
Adriana,lasa puii sa se mai inzdraveneasca si vezi ce am scris despre urcatori.
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc, Corina.
Daca tot ii ciupesc varful, atunci il iau cu cateva noduri si il pun in pamant sa vad daca se prinde!
 
A

Anonymous

Guest
Doar daca e un trandafir tip "buchetar ai putea avea ceva sanse.
 

nae

Member
Ciudat...am postat mai devreme un mesaj si acum a disparut !? mai incerc odata.

Am luat trandafiri proaspeti ( ieri i-au primit ) de la Romstal Garden ( actual se cheama City Garden se pare ), de la Molnar din Alba.

Dinsul mi-a spus ca ii livreaza acolo asa ca am luat. Succes, au tea hibrizi, poliantha si floribunda plus 2 urcatori frumosi.
 

anduk

New Member
Sunt noua pe acest forum si aceasta este prima mea postare.Am citit tot ce ati scris voi despre trandafirii vostri.Si eu am aceasta pasiune,a florilor in general si a trandafirilor in special,am cumparat cativa trandafiri cu radacina de le expozitiile care au loc in Pitesti,unii au rezistat,altii ,nu.Asa ca de vreo 3 ani am incercat si am reusit sa prind trandafiri toamna din floare(butasire?).Si mi se pare o metoda mult mai simpla si eficienta,fiindca pot vedea trandafirul asa cum arata el la maturitate,aleg floarea care-mi place si o pun in pamant.Majotitatea i-am cumparat de la florarii,din aceea cu tulpina lunga.
Am observat ca atunci cand cumperi trandafirul cu radacina poti avea surpriza ca florile lui sa nu semene cu ceea ce crezi ca ai cumparat,adica cu poza pe care ti-o prezinta vanzatorul.
Deocamdata nu stiu sa pun si poze cu citiva trandafiri,sper ca in curand sa invat si acest lucru. :D
 

schlucky

Member
neata voua!

mi-au venit ieri 2 trandafiri ce i-am comandat, cam tarziu cred eu, si sunt goluti, adica nu au radacinile in pamant.

cum credeti ca le e mai bine? pusi acum in giveci si tinuti peste iarna la racoare sau direct in gradina.?

mersi
 

25aaf

Member
Multumesc mult einsteinitza. Intr-adevar este monocolor cand se deschide si deosebit de parfumat. Anul acesta a inflorit superb, mai ales in toamna si tare rau imi parea sa nu stiu sa-l ingrijesc asa cum se cuvine, nestiindu-i numele.
 

sicamin

Member
einsteinitza ,te rog frumos daca poti sa-mi spui denumirea la trandafirul din pag. 2 nr 209 si daca are miros. I-mi place foarte mult si poate reusesc sa -l cumpar .
 

Dani

Member
Am plantat un trandafir in primavara,frunzulite are cateva dar flori ....deloc!Sa sper pentru anul viitor?
 
Sus