Indrusaim(Pelargonium citronellum)

iudit

Well-Known Member
Moderator
dana a spus:
.
Am la birou o planta intr-un ghiveci care,daca ii freci frunzele intre degete,iti lasa un miros puternic de lamaie.
Nu am vazut-o niciodata inflorita dar cineva spunea ca face niste floricele mici stranse intr-un buchetel.
Initial am crezut ca este muscata lamaita si asta dintr-o emisiune de bucatarie dar nu sunt convinsa.
Din descriere poate cineva sa ma lamuresca?
Apropo! Frunzele sunt foarte crestate- dar in acest moment nu pot sa fac o comparatie cu o alta planta
Poze nu am :(
v.cristina a spus:
de ce nu faci niste poze ?? asa o sa ne fie mai usor sa identificam planta :?
gradinar1 a spus:
dana a spus:
Iasomia se mai numeste si lamaita?
Nu stiam.
Oricum ptr.ca nu stiu unde sa postez am s-o fac aici.
Am la birou o planta intr-un ghiveci care,daca ii freci frunzele intre degete,iti lasa un miros puternic de lamaie.
Nu am vazut-o niciodata inflorita dar cineva spunea ca face niste floricele mici stranse intr-un buchetel.
:(
ar putea fi verbina sau lippia citriodora...stiu ca exista o gama de parfumuri care are esenta de verbina sau lamaita
valentyna a spus:
am mai intalnit planta pe care o specifici tu dana si tot cu denumirea de muscata-lamaita.frunzele miros demential.are o doamna de vanzare aici in oras la 5ron puiuti prinsi in paharele.are mai multe plante:sanseveria pitica,crasula ovata,fucsii,scheffera,abutilon,jacobina,kalanchoe,s.a.daca doreste cineva ,va pot ajuta sa va cumpar si sa va trimit. :wink:
karmenutza a spus:
Muscata - lamaita vreau eu, daca poti sa-mi iei. Dar oare ajunge intreaga cu transportul? Mai ales ca e puiut? :?
Gabiuta a spus:
Ce e aia muscata-lamiita? :? Cum arata?Puteti gasi o poza pe net?
adana a spus:
vreau si eu cate ceva.putem vb pe privat,poate imi spui si mie niste preturi,si marimi aproximative?
karmenutza a spus:
Gabiuta, eu am mai vazut la cineva acum cativa ani. E exact muscata dar frunzele sunt de un verde mai deschis decat la cele obisnuite. Cand iei frunza si o freci putin intre degete miroas a lamaie. Sau cand tyreci cu mana prin frunzisul ei. (Care e destul de stufos).
Uite, poza asta am gasit-o la sieberz.hu Cred ca poate varia culorea florilor, eu am vazut alba simpla.
karmenutza a spus:
Scuzati greselile de tipar din postul de mai sus. :oops:
Se zice ca alunga insectele :) Poate si tantarii? :?
byby_anka_w a spus:
muscata aceea cu frunze parfumate alunga insectele,inclusiv tantarii.am avut si eu una car mi-a murit repede si nu facuse flori si nu stiu daca e cea din poza de mai sus.dar asa e: alunga tantarii :evil:
byby_anka_w a spus:
iata ce am gasit
Muscatele parfumate te introduc in universul miresmelor. Ele te surprind prin aroma de mere verzi (soiul Pelargonium odoratissimum), prin mirosul intens de menta (Pelargonium tomentosum) sau parfumul proaspat de lamaie (Pelargonium citronellum).
albela a spus:
Interesant. Mi-ar place sa am asemenea muscate care sa fie nu numai frumoase ci si parfumate. De unde le luam?
byby_anka_w a spus:
melu a spus:
albela a spus:
Interesant. Mi-ar place sa am asemenea muscate care sa fie nu numai frumoase ci si parfumate. De unde le luam?
Albela am vazut ca au la sieberz.hu la pretul de 8.5 ron/buc...dupa cum a spus si Karmenutza...
dana a spus:
Saru-mana la toate!
Am gasit ce planta este si deabia astept sa infloreasca!

am identificat-o in http://s68.photobucket.com/albums/i9/mn ... 300436.jpg

Noi o prindem destul de usor din lastari si chiar nu este pretentioasa.
A stat intr-un pamant mai mult lut decat pamant de flori si a crescut mare si bogata doar ca vara nu-i place efectul de sera care se formeaza la fereastre orientate spre vest.
Cred ca-i sta f.bine afara ca oricarei muscate
mariucamariuca a spus:
karmenutza a spus:
Muscata - lamaita vreau eu, daca poti sa-mi iei. Dar oare ajunge intreaga cu transportul? Mai ales ca e puiut? :?
cred ca am si eu acasa, dar daca am pierdut-o peste iarna, am la birou si pot sa "imprumut" unu-doi lastari si sa tii aduc la intalnirea de pe 28.

ce zici?
 

Claudiavis

Active Member
Imi doresc si eu mult de tot planta asta.... aveau bunicii mei si mirosul ei imi aduce aminte de copilarie. Are cineva si pentru mine un lastar de vinzare/schimb?
 
Sus