ingrasamant Agro pentru plante cu flori

Angelinna

Member
a folosit cineva asa ceva ? tocmai am cumparat o sticla de 1 L. ce nu inteleg este de ce pe instructiunile de utilizare ale acestor ingrasaminte scrie "stropiti planta". pana la urma trebuie stropita sau pur si simplu udata cu apa in care am diluat ingrasamantul?

ajutati-ma si pe mine sa ma lamuresc ca nu imi e clar. pe sticla asta scrie in ungara si in romana si traducerea in romana este evident gresita, pt ca dupa ce zice cum sa prepari amestecul spune "stropiti trandafirii o data la 14 zile". curios e ca si pe sticlele de ingrasamant pentru plante verzi scria exact aceeasi fraza cu trandafirii.

voi cum ati proceda ? daca are cineva Agro, ziceti-mi si mie cum il folositi :roll:
 
A

Anonymous

Guest
Eu stiu ca si pe ingrasamintele de la alti furnizori, pentru muscate, pentru plante cu flori sau frunze.... scrie la fel. Stropiti.
Pe un ingrasamant pentru muscate scrie ca se poate uda dar si stropi :?:

Eu le ud.
 
A

Anonymous

Guest
Si eu folosesc acelasi ingrasamant si diluez un capacel in 2 l de apa, cu care le ud, nu le stropesc. Dar inainte de asta, cel putin asa scrie pe traducerea in romana lipita pe eticheta originala (eu l-am cumparat din Praktiker), trebuie udate, ca sa nu li se arda radacinile.
 

Angelinna

Member
inseamna ca cei de la Praktiker au facut o alta traducere,eu am luat de la Carrefour... si la tine la cat timp zice sa le aplici ingrasamantul ?
 

Fleur

Active Member
Septembrie e ultima luna in care se administreaza ingrasaminte, apoi cele mai multe plante intra in repaus si nu mai au nevoie. La cele care nu intra in repaus, de ex. violetele se mai administraza 1-2 ori pe luna dar numai 1/2 sau 1/4 din doza.
 

magda

Active Member
Moderator
Am cumparat ingrasamant Agro pt. orhidee pe ambalaj apar poze de phale NPK 6-5-6, dar nu am fost atenta si acum am citit la instructiuni ca acest ingrasamant se foloseste la stropirea trandafirilor si nu spun nimic despre orhidee :cry: :eek: Ce sa fac ? o fi bun pt. orhidee ?Instructiunile sunt in ungureste si romana.
 

Sash

Active Member
Daca tin eu bine aminte e traducerea aiurea la instructiuni. Daca e roz capacul si are o orhidee desenata pe eticheta eu cred ca-i de orhidee si s-au incurcat zapacitii pe eticheta 2 si au scris trandafiri in loc de orhidee.
 
Sus