Ingrasaminte pentru gazon

claudia_s

Member
Am o suprafata foarte mica (de fapt 3 rondouri) unde am semanat iarba. Intr-un rondou iarba e galbena si foarte rara din cauza ca a fost stropit accidental imediat dupa semanare cu lavabil diluat. Parca si pamantul e mai sarac din cauza lavabilului. Intrebarea mea este daca stie cineva cu ce ingrasamant din comert as putea uda ca sa ajut?
 

Blitz

Active Member
Din pacate nu stiu sa te ajut, eu am de asemenea gazon pe o suprafata mica, jumatate este superverde si creste cu 1cm pe zi, cealalta jumatate este mai slaba, usor galbuie. Poate ne poate ajuta cineva pe amandoua...

Ce putem pune???
 

Blitz

Active Member
Revin cu rugamintea de a ma ajuta: CE INGRASAMANT si CAND trebuie pus pentru gazon???

Rog AJUTOOOR!
 

claudia_s

Member
La mine si-a revenit doar prin faptul ca am udat mai des. Am vazut la Penny cutii cu ingrasamant pentru gazon dar nu mai stiu cum se numesc si nici nu am citit pe cutie cand se aplica.
 

Mali_

Member
La Hornbach am vazut ingrasamant pentru gazon. ERa destul de scum, cam 170 ron un sac. Trebuie grija mare sa fie pamantul ud si dupa ce se aplica ingrasamantul sa uzi din belsug, pentru ca altfel se arde. Am inteles ca si ureea este foarte buna, dar tot insotita de multa apa.
 

ACHIMENES

Member
Pt. gazon sunt f bune ingrasamintele foliare. Am lucrat la un depozit de pesticide si aveam multi clienti care foloseau Atonik pt asa ceva.
 

MONIS

Member
eu am o suprafata destul de mare cu gazon si folosesc azotatul,de cateva ori pe an ,dupa tundere si greblare si apoi ud f. bine...
 
Sus