ingrasamnt foliar la violete?

Fleur

Active Member
Violetelor nu le place sa fie stropite pe frunze, iar daca mai bete si soarele pe ele dupa ce le-ai stropit o sa apara arsuri. Ocazional poti sa le aplici cate o stropire dar nu regulat ca sa nu ai surprize neplacuta.
 

Sash

Active Member
Eu ma feresc ca de :evil: sa le umezesc frunzele. In plus violetele nici n-au nevoie de prea mult ingrasamant - din cand in cand un pic ingrasamant lichid in apa de udare e mai mult decat suficient.
 

emeclau

Active Member
nu e adevarat...violetelor, ca si tuturor plantelor, le place dusul ( ganditi-va la conditiile native, afara nu ploua???)...cu 2 conditii:
1. sa nu le expuneti la soare
2. sa nu le tineti sub neoanele aprinse, pt. cei care le cresc pe rafturi
eu le stropesc din cand in cand cu emulsie de peste sau ingrasamant de alge, a caror eficacitate maxima se obtine prin udare foliara
operatiunea se intampla seara, si le las pe intuneric pana a doua zi dimineata
sper sa nu supar pe nimeni..eu va spun din experienta mea!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nici o suparare.
Ce pot sa spun e ca un an intreg (anul trecut) am suferit din cauza unei greseli: le-am stropit cu ingrasamant foliar (nu cred ca am gresit concentratia!). Au avut niste arsuri groaznice pe frunze. Le-am stropit in ianuarie cred. Asa ca nici vorba de soare direct si nici de neoane. :cry: Nu mai fac chestii de astea. Un ingrasamant lichid impreuna cu apa de udare merge foarte bine.
 

emeclau

Active Member
ce sa zic, Cornelia, patitu' tot patit e...
important e, eu spun asta tot timpul, ca fiecare sa gaseasca metodele care, pentru el, sa dea rezultate bune
 
Sus