Inmultire Adansonia digitata - baobab

sarselia

Active Member
Moderator
voi primi seminte din aceasta specie si as vrea sa stiu daca printre voi este cineva care a avut sau care are.

as fi curioasa in cat timp germineaza si care ii sunt conditiile necesare de supravietuire pe aici pe meleaguri mioritice.

va multumesc mult!
 

sarselia

Active Member
Moderator
yup
as vrea sa incerc dar se pare ca doar pentru ghiveci

va mai tin la curent cu evolutia semintelor daca vreti.
sau daca mai are cineva as fi curioasa de perioada de germinare a lor.

va salut!
 

sarselia

Active Member
Moderator
mi- a rasarit baobabul!
are deja 10 cm si se pare ca ii merge bine
sa vedem cum va trece in casa peste iarna...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dupa cum v-am promis am revenit cu pozele Baobabului.
In total am 3.
Acesta este cel mijlociu.
O sa le fac poze la toti dar acum seara el imi era mai la indemana.
Nu are inca nimic din frumusetea si maretia bunicilor lui dar sper ca va ajunge si acest baby sa le semene stramosilor lui.


poze puteti vedea aici:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Baobab#
 

irinabv

Active Member
Moderator
Sarselia, nu cred ca vrei sa ajunga sa arate ca stramosii lui :rofl: Sa-ti traiasca si sa ne mai tii la curent cu evolutia lui. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mda era un fel de-a spune...

va mai anunt daca sunt schimbari ca acum dupa cum ati vazut nu e nimic spectaculos la el.

v-am pupat!

:rofl:
 

anasstasia

Active Member
Nu ma pricep (evident), insa frunzele lui seamana cu cele ale visinului. Sint curioasa cit de repede va creste si cum va evolua. Sa ne ti la curent! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da si mie mi se parea ca seamana cu ceva cunoscut dar nu mi-am dat seama cu ce.
Sa vedem ce se mai intampla...

tineti aproape... :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Zilele ce vin le voi face poze la cei 3 Baobabi pe care ii am ca sa ii mai vedeti.
Toti 3 si-au pierdut frunzele in toamna si dupa ce i-am lasat o perioada asa m-am gandit sa incerc si altfel asa ca pe 2 din ei-cei mai mici i-am pus pe pervazul unui geam care e pe sud.Caloriferul era dedesubt asa ca aveau si caldura.Bineinteles ca dupa o perioada au intrat in vegetatie si acum au cateva frunze.Pe celalalt fiind un pic mai mare l-am lasat departe de caldura si de soare si inca nu e intrat in vegetatie.Mentionez ca pe toti 3 i-am tinut la caldura ca stiu ca nu le place frigul.

Dar voi reveni cu poze ca sa ii vedeti.

:)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Tu chiar cresti baobabi! Zau ca-s curioasa ce se va alege de ei pe meleaguri mioritice! :D
 

dana_rusu

Member
cand va creste mare, mare ,Arselia va merge in tara lui natala si i-l va dona unui parc de acolo .asta daca pana atunci nu se va transforma si tara noastra un tara numai cu un anotimp. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da vedeti aveti voi o idee buna sa merg in tara lui si sa-l donez ca asa macar as avea un motiv de a calatori.
:) :) :) :)
Dar vorba voastra cine stie ce se va intampla si cu anotimpurile de la noi...
 

Aura

Member
Si eu astept niste semincioare de baobab! :D Mi s-a casunat pe baobab de cand cu semincioarele din " Micul Print"...
Sarselici , mi-ai luat-o inainte! dar ma bucur... :D
deja visez la baobabul meu...pe care stiu de acum cum il voi numi " Micul print"... :D ador copaceii, copaci..si mai ales daca sunt de peste mari si tari....
Arselia, da-ne, te rog, detalii...in cat timp au germinat semincioarele?
Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ma bucur mult Aura ca iti place si tie.Si pentru mine a fost sau ma rog este o experienta cu ei desi stiu ca nu cred ca vor avea o viata prea lunga pe meleagurile noastre.
Semintele, daca bine mai tin eu minte de anul trecut le-am tinut o zi in apa dupa care le-am plantat in pamant amestecat cu putin nisip si le-am pus o punga in cap.
Germinarea lor a fost relativ rapida pentru ca le-am tinut in plin soare (cred ca era iulie cand le-am plantat).
Mai pe urma au crescut dar inca nu seamana cu parintii lor pentru ca frunzele sunt ca si ale unui pom obisnuit iar trunchiul lor este inca subtire.
Toamna au ramas fara frunze iar iarna pe 2 din ei i-am tinut pe pervazul unui geam sudic iar dedesubt era caloriferul asa ca au inceput sa dea din nou frunze.
Un altul a ramas departe de caldura si inca nici acum nu a intrat in vegetatie.
Bafta mare cu semintele si sa ne tii la curent cu evolutia lor!
 

Aura

Member
azi am primit si eu mult asteptatele semincioare de baobab! :D sunt foarte bucuroasa si de abia astept sa le plantez!

http://libellule.sunphoto.ro/baobab/15371752
sper sa germineze...si sper ca peste ani..voi avea posibilitatea sa duc un baobab crescut de in mine..in savana africane...vai, eu deja imi fac planuri, visez... :oops: chiar vreau sa fac acest lucru!
o data cu aceste semincioare am primit si o carte postala de la Institutul de Studiu si Conservare a Baobabului din Senegal :D
http://libellule.sunphoto.ro/baobab/15371753
bucurie-rie-rie! :D si am vrut sa o impart si cu voi...
Aura
 
Sus