Inmultire ananas

adana

Member
gata,am reusit si eu ,mi-a facut radacinute,cam 1-2 cm.mai multe mustati.l-am pus deja in pamant,si am taiat frunzele uscate.acum sa vedem daca ii place in pamant,si daca va face frunze noi.daca nu...voi mai incerca.seminte nu am gasit :(
 

enya

Member
am reusit...am pus in apa 2 rozete d l ananas si una dintre ele mi-a facut radacina...am sa o pun in pamint...dar ce fel d pamint sa pun?
 
"pamant de flori" :rofl: .....am un ghiveci in care e niste pamant cu nisip (anterior a fost o colocasia care din pacate a decedat....bagasem niste curmale care au germinat, au crescut si i-au distrus radacina)....
 

adana

Member
enya,de cand l-am plantat,e la fel.nici nu s-a uscat,si nici nu a mai dat vreo frunzulita. pana au dat radacinute(in paharul cu apa)s-au mai uscat cateva frunze,si acum sunt la fel,nu le-am taiat.am rabdare cu el.sa vedem ce-o iesi.puteam sa imi cumpar,gasisem in brico,prin martie,mare frumos,si cu un fructulet mic.dar nu am vrut,eu nadajduiesc ca voi avea planta mare,crescuta de mine.sper sa reusesc :wink:
 

enya

Member
eu am pus doi in apa dar deocamdata doar unul a facut radacina...si la mine tot la fel s-a intimplat...s-au uscat mai multe frunzedoar vreo 4-5 frunzulitze au ramas verzi(cele din interior)...deci am sa pun pamint d flori...
 

ionascus

Active Member
Ananas

Am luat un ananas verde ...verde.....l-am taiat ca la carte ft putin a ramas din fruct,si l-am pus intr-un paharel de apa cu o picatura de Cropmax.Astazi ma dus si mai iau unul....am povestit metoda la mai multa lume....ft interesati...
Astept radacinutele
 

enya

Member
eu am doi care sint si acum in apa...unul are mustatzi destul de mari si multe,cred ca poate fi plantat dar al 2-lea are doar 4 mustatzi...pe el il mai las in apa...am sa revin cu poze.
 

enya

Member
am revenit cu o poza...rog pe cei au facut acest experiment sa-mi spuna daca e cazul sa-l plantez sau mai trebuie sa-l tzin in apa...multzumesc.
 

stelia13

Member
eu am plantat ananasul toamna trecuta si s-a prins vara asta,a durat cam mult :( dar ma bucur ca s-a prins :)
 

enya

Member
am intzeles...si creste repede?al tau avea mustatzi mai mari ca al meu?sa-l mai las in apa?
 

stelia13

Member
sincera sa fiu,ma tot uitam sa vad de mustacioare si sunt mai mici ca ale tale,muuult mai mici,dupa parerea mea il poti pune in pamant :D
PS:eu l-am pus direct in pamant :mrgreen:
 

enya

Member
ok,atunci am sa-l plantez in pamint iar pe celalalt il mai las in apa sa mai faca ceva mustatzi...multzumesc.
 

gabiee

Active Member
si semintele mele stau de 3 saptamani in pamant , dupa ce au stat o saptaman in servetel umed ... si ... inca ...nimic
am pus si in apa o rozeta care a inceput sa dea frunzulite noi dupa 2 saptamani , am pus-o si pe asta in pamant de doua zile , deocamdata e bine :D
 

enya

Member
am incercat si eu si cu semintze dar nu mi-a iesit nimic asa ca am pus doua rozete in apa si au facut amindoua radacina...una e in pamint iar una e inca in apa...urmeaza sa o plantez ca are radacina suficient de mare...
 

ionascus

Active Member
Ok

Fiind ananasul verde...cine stie cat de coapte erau semintele..Dar pe site s-a spus ca rasare dupa 5-6 saptamani-mai am rabdare....
 
Sus