Inmultire hibiscus prin butasi

Tina

Active Member
Ca de obicei, Tina ii ameteste.. sa ma iertati, dragelor, dar de cele mai multe ori nu stiu unde-s etichetele si nu mai apuc sa le lipesc.. :oops: :D
Lasa, Nuti, o sa vezi cind fac flori ce sunt.. pina atunci, tin pumnii sa vi se prinda toti !!! :wink:
 

Cristiana

Member
Tina a spus:
Ca de obicei, Tina ii ameteste.. sa ma iertati, dragelor, dar de cele mai multe ori nu stiu unde-s etichetele si nu mai apuc sa le lipesc.. :oops: :D
Lasa, Nuti, o sa vezi cind fac flori ce sunt.. pina atunci, tin pumnii sa vi se prinda toti !!! :wink:
Tina, trimite fata la tine un pachet cu etichete :rofl: sa-l pui in "gradina".

Fleur a spus:
Eu las puii cu pet in cap pana incep sa le apara frunze noi. Cel putin 6-8 saptamani. Apoi ii obisnuiesc treptat cu aerul liber.
Fleur, eu intrebam daca sa-i mai tin la clocit, adica la caldura, petul o sa-l mai tin o perioada.
 

Tina

Active Member
Cristiana, are si "moi" etichete, dar niciodata nu le gasesc.. :oops: :oops: .. plus ca daca ma vede fii-mea facind operatia cu taiatul si etichetatul, vrea si ea, si pix, si foarfeca, si.. :eek: :eek:
 

nutilepadat

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: ce sa faci Cristiana draga fiecare cu pasarica lui :rofl:
Tina nu este cu suparare stai linistita ca asa sunt si eu tot in viteza :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Eu mi-am promis de vre-o 3 luni ca in momentul in care infloresc, hop si eu cu eticheta...greu...d-na..greu, ca mereu te iei cu altele :(

Eu am observat ca lastarii semilemnificati fac mai usor radacini in apa, iar cei mai "fragezi" in pamant cu pet in cap. Poate e doar impresia mea, nu stiu :?
 
salutare!
am si eu o intrebare :D
acum o luna jumate am pus in apa 4 butasi de hibi dublii :ciclam si portocaliu.
acum o luna am mai pus tot in apa,unul rosu,dublu.
cel dublu este plin de radacinute,ceilalti nu au nici macar una:(
lastarii cred ca sunt semilemnificati si au partea tulpinei care sta in apa,plina de niste punctulete albe...care seamana cu niste radacinute,insa cand pun mana pe ele se sfarama...trebuie sa le fac ceva?sa le spal tulpinile?

mentionez ca frunzele sunt sanatoase.
 

fixpix

Active Member
Tina a spus:
Cristiana, are si "moi" etichete, dar niciodata nu le gasesc.. :oops: :oops: .. plus ca daca ma vede fii-mea facind operatia cu taiatul si etichetatul, vrea si ea, si pix, si foarfeca, si.. :eek: :eek:
PIX? a zis cineva PIX?
e cumva...FIX... PIX?

LOL LOL LOL....

DE UNDE va luati voi etichete din alea? eu scriu pe paharele de iaurt cu marker, da pe ghivece de lut parca nu as scrie!

as mai pune si vara cate o eticheta la plante...sa le stiu culoarea cand adun seminte :)


se gasesc undeva? drept e ca nu am cautat dar nici nu am dat cu ochii de ele prin magazine!


:mrgreen:
 

fixpix

Active Member
maria...

cred ca hibi ala rosu e mai .... prolific si mai usor de prins. si ceilalti se pare ca se misca, punctele alea albe tocmai asta arata... dar eu nu prea mi-as plimba degetele peste ele... pentru ca... cum ziceai si tu... se strica si acolo nu mai da radacini...

eu am obs. ca trece inca multa vreme de la punctele albe pana la radacini... si uneori nici eu nu am rabdare sa astept...

:cry:
 

Tina

Active Member
Calin, ale mele sunt aduse de barbat de la servici.. :oops: :oops: .. problema e ca, in timp, se duce pixul si de pe etichetele astea.. pe verificatelea.. :wink:
Totul e trecator, ce mai.. :mrgreen:
 
D

dyayzh

Guest
Maria, lasa butasii in pace, nu-i mai pipai ca le strici inradacinarea :wink:
Trebuie doar sa ai rabdare caci e clar ca sunt pe drumul cel bun :D
 

IULIA

Active Member
eu iau etichetele de la praktiker. au si la horbach, mai calumea.
da costa ceva.
am un marker pt scris pe dvd, ca altceva nu tine. asta nu se sterge, atentie. io tot pun etichete de vreo 3 luni si nu mai terminnnn.
 

fixpix

Active Member
da... pixu e trecator...
in primavara am primit bulbi de crini din anglia, fiecare fel in punga cu eticheta lipita... o parte scoasa la imprimanta si ce e mai important... scris cu pixu...
la plantare... am infipt betze cu punga peste, sa stiu ce varietate/culoare sunt. bineinteles peste cateva luni nu s-a mai vazut nimic din ce era scris cu pixu...deci nu mai stiu numele lor. dar la cati crini am, nici nu cred ca ma mai intereseaza...

o sa caut si eu etichetele astea, si mda... markeru cred ca e mai bun...
 

Cristiana

Member
Pixul e trecator :rofl: :rofl: :rofl: ... asta chiar o fost buna!

Eu iau etichete autoadezive de la Selgros, am gasit doua marimi, sunt multumita de ele.
 

Cristiana

Member
fixpix a spus:
din alea (auto) adezive am... ma refer la din alea care se imbarliga pe tulpinile plantelor...

:)
De la Praktiker, sunt galbene si au in punga in care le cumperi si sarmulite trase in plastic cu care sa le legi de plante. Costa cam 5 lei pachetul de 20 de bucati, nu bag mana in foc.
 
Sus