Inmultire Lagerstroemia prin seminte

riana

Active Member
am pus prin noiembrie in banutei seminte de Lagerstroemia si nimic. pana la urma m-am suparat pe ele si in banutei am pus alte seminte acum 3 zile . ieri am observat ca intr-un banutel a iesit o plantuta. m-am gandit ca e prea devreme sa iasa cele care le-am pus acum trei zile si am scormonit plantuta pana la radacina, surpriza iesise din semintele de Largestroemia . azi a mai iesit una :eek:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:clap: :clap: :clap: Riana, ce specie de Lagerstroemia ai plantat? E una care are ceva sanse sa reziste in gradina? Ca am vazut ca exista si ceva hybrizi de zona 6...deci ar avea o sansa...
 

riana

Active Member
cred ca este Lagerstroemia indica. astept sa vad daca planta mama a rezistat peste iarna.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Riana, din cate m-am informat, daca-i Indica ar fi cam de zona 6 si zice-se ca daca ingheata tulpinile, primavara se tund puternic, la cca 20cm si astfel dau noi lastari. Ar fi super! Tot apari cu cate o frumusete de-mi faci pofta :cry:
Astept sa vad cum s-a descurcat a ta peste iarna! Sper sa se fi descurcat!
 

riana

Active Member
mersi mult de informatie. sper sa nu inghete. eu am vazut ca semintele nu ies si am aruncat semintele care le mai aveam.mai sunt in pom dar cred ca la -23 grade au inghetat :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
riana a spus:
mersi mult de informatie. sper sa nu inghete. eu am vazut ca semintele nu ies si am aruncat semintele care le mai aveam.mai sunt in pom dar cred ca la -23 grade au inghetat :(
Poate au scapat, am citit in mai multe locuri ca, desi partea aeriana ingheata, radacinile pot supravietui. Daca a scapat, vezi ca se poate inmulti si prin butasi nelemnosi (verzi), in perioada mai-iulie. Oricum, cred ca nu nu pierzi nimic daca incerci si cu semintele care au ramas pe planta, de obicei semintele sunt mai putin sensibile la frig decat planta. Daca tot le ai...
Poate daca o musuroiesti toamna are si mai multe sanse sa scape de inghet iarna.
 

riana

Active Member
am musuroit-o si am pus si paie sa-i tina de cald. am prins prin butusire un puiut care l-am dat cumnatei mele
 

claude

Well-Known Member
Moderator
riana a spus:
am musuroit-o si am pus si paie sa-i tina de cald. am prins prin butusire un puiut care l-am dat cumnatei mele
Pai atunci asteptam incalzirea vremii, sa vedem daca i-a tinut suficient de cald plapumica. :D Bine ca ai plantuta de rezerva... :D
 

riana

Active Member
nu-mi dau seama daca traieste . plantutele mici nu sunt lagerstroemia :( cred ca sunt cercis ca am avut trei seminte de cercis si nu au iesit asa ca am pus semintele de lagerstroemia in acelasi pamant.acum ca au doua frunzulite seamana cu cercisul :(
 

happy

Well-Known Member
riana a spus:
nu-mi dau seama daca traieste . plantutele mici nu sunt lagerstroemia :( cred ca sunt cercis ca am avut trei seminte de cercis si nu au iesit asa ca am pus semintele de lagerstroemia in acelasi pamant.acum ca au doua frunzulite seamana cu cercisul :(
Riana cand pui coletul pune si 2,3 seminte de lagerstroemia chiar daca a trecut gerul peste ele,poate am noroc(stii de cand caut si in tara nu se gasesc seminte,te rog :eek:f: )
 

gabiee

Active Member
acum am citit si pe aici , e superb arbustul / pomul acesta ( ce o fi ) !!!!!
sper sa nu-ti fi inghetat si sa ne mai aduni seminte la toamna :)
 

happy

Well-Known Member
Riana, semintele tale de lagerstroemia au germinat?Le-am pus si eu ieri,dar cred ca trebuie sa tinem aproape de Floria sa ne prinda din butasi la vara! :D Ma bucur ca planta mare nu a inghetat :marfa:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu mai astept cu ele :( Sunt la n grade peste 0 (muuulte) dar doar un firicel mic si subtirel de nici un cm........ :cry:
Rareori mi se intimpla asa........
:cry: :cry: :cry:
 

riana

Active Member
pomisorul meu din care am luat seminte nu a inghetat. eu l-am taiat dar saracul nu inghetase. acum da de peste tot. asa de rau imi pare ca l-am taiat :cry: si am mai facut ceva, m-am suparat pe el si l-am pus in ghiveci. acum trebuie sa-l mut in gradina. eu cred ca daca au fost -25 grade e foarte rezistent.
 

happy

Well-Known Member
Astazi am sadit seminte de lagerstroemia indica Little Chief Pink,luate de la ebay prin cineva din Hunedoara.Doar ca pe instructiuni scrie zona 7.Vom vedea ce-o iesi :D
 

Floria

Active Member
Happy iti doresc din tot sufletul sa-ti reziste. Ale mele erau mix dar tot zona 7 scria pe plic, din acest motiv eram convinsa ca nu vor rezista. Si intr-adevar 4 bucati nu am mai dat anul acesta desi era verde tulpina, doua abia acum au muguri mici. Din cele 4 , una a facut fainare pe tulpina de jos pana sus. Celelate sunt frumoase si s-au ramificat, maine voi face poze si le pun, sunt diferite la culoarea frumzelor si ca ramificatii. Unele au dat doar in varful tulpinii , altele au facut ramurele de jos pana sus, ele stiu sigur ca sunt lila la culoare.
Little Chief Pink ramane mica , nu o sa fie niciodata un copacel.
 
Sus