Inmultire rasinoase

CocoT

Member
Antonio
Trimis: Joi Iun 10, 2004 8:31 am
Cum se inmulteste traditionalul brad ? In ce consata ?
Cand este perioada potrivita pt, aceasta operatiune ?
 

CocoT

Member
D3rutat
Trimis: Joi Iun 10, 2004 11:18 am
Bradul(abies alba) se inmulteste prin seminte ce se gasesc in conuri (doh) Perioada este chiar inainte ca acestea sa se deschida, cam prin septembrie mi se pare, nu sunt sigur. Operatiune consta in deschiderea conurilor manual, colectarea semintelor, stratificarea acestora 4 luni in frigider(nu congelator) si sadirea lor in pamant la primavara
 

CocoT

Member
myosotis
Trimis: Joi Mai 18, 2006 12:13 pm
Alta metoda de inmultire a coniferelor, in afara de seminte, cunoaste cineva? Am citit pe undeva ceva cu butasirea. Nu mi-am notat si am uitat. Si modalitatea si sursa.
 

CocoT

Member
Maia36
Trimis: Sam Sep 23, 2006 8:35 am
Am incercat si eu cu seminte din conuri adunate de fetita mea cand am fost la munte.Am pus semintele in pamant si au iesit 6 braduti mici si delicati.Asa drag mi-a fost de ei ca am incercat fragili fiind sa-i transplantez intr-un alt ghiveci.Ceea ce a urmat banuiti probabil...au murit unul cate unul.Dar am invatat din greseala nu-i asa?
 

CocoT

Member
danaela
Trimis: Dum Oct 01, 2006 7:08 am
pentru conifere: nu au nevoie doar de temperaturi mai scazute. in climatul torid al oraselor se vor simti mai bine daca vor fi pulverizati cu apa pe frunzis dimineata si seara in perioada de vara.
 

bok

New Member
CocoT a spus:
D3rutat
stratificarea acestora 4 luni in frigider(nu congelator) si sadirea lor in pamant la primavara
Nu inteleg ce inseamna "stratificarea in frigider"....nu stiu cum se face....
Cine ma poate ilumina si pe mine cum sa inmultesc un brad argintiu?
Am un con cules de pe acel brad acum o saptamana.
L-am desfacut si am scos din el cateva seminte (arata ca niste bobite de mac lipite de o aripioara stravezie )
Ce sa fac mai departe?
 

Kati

Active Member
Depinde daca s-au copt sau nu. Conul l-ai cules din brad sau era cazut pe pamant?
In cazul in care semintele sunt coapte, pune-le in pamant, nu foarte adanc intr-un vas nu mai inalt de 6-7 cm, si eventual pune vasul la caldura, daca doresti sa germineze mai repede.
Si eu am incercat candva cu niste seminte de brad, puietii mi-au crescut de cca. 4-5 cm, apoi au murit. De atunci nu am mai incercat, doar cu thuja, care este mult mai rezistent.
 
stiu eu ,pe cineva, care se ocupa cu vanzarea de puieti de brad ,iti ofera materialul si-l cumpara cand sunt mari. am sa-l caut sa vad daca mai e valabila oferta
 

bok

New Member
Aaaa.....conul l-am luat din copac :oops: ,dar parea a fi uscat.
E mai bine sa caut conuri de pe jos? Au sanse mai mari sa fie uscate?
Inca o intrebare : Pamantul trebuie sa fie ud, semiud .... ?
Merci de raspuns kati
 

bok

New Member
constantin.c a spus:
stiu eu ,pe cineva, care se ocupa cu vanzarea de puieti de brad ,iti ofera materialul si-l cumpara cand sunt mari. am sa-l caut sa vad daca mai e valabila oferta
Ok!
Merci frumos, astept raspuns
 

Kati

Active Member
Cu placere Bok.
Dupa ce pui semintele in vasul cu pamant, uzi foarte usor, sa nu le deranjezi din loc. Uzi pamantul ca la restul plantelor, si astepti pana se usuca suprafata, abia apoi mai uzi, sa nu cumva sa putrezeasca de la prea multa apa semintele.
Ar fi mai bine sa cauti conuri cazute, acelea sigur au seminte coapte.
 
bok a spus:
constantin.c a spus:
stiu eu ,pe cineva, care se ocupa cu vanzarea de puieti de brad ,iti ofera materialul si-l cumpara cand sunt mari. am sa-l caut sa vad daca mai e valabila oferta
Ok!
Merci frumos, astept raspuns[/quote

uite aici trebuie sa iei legatura, momentan sunt plecati in olanda la contractari :http://www.eralgroup.ro/
 
Am pus si eu seminte de brad in ghiveci acum 1 saptamana si jumate. Semintele le-am primit de la cineva care le-a cules toamna din conuri. Insa nu le-am tinut in firgider 4 luni asa cum am citit mai sus. Acel om are deja vreo 30 de braduti mititei. Astept sa iasa si ai mei. In mod normal in 1-2 sapt ar trebui sa iasa, dak semintele sunt puse cam la 0,5 cm in pamant (sau chiar mai putin). Cand vor aparea voi pune poze.
 

Ariana

Member
nu am avut niciodata curiozitatea sau ideea de a inmulti brazi dar acum ca am vazut ca nu e chiar asa greu m-ati convins. felicitari pentru braduti
 
Sus