inmultirea orhideelor prin seminte

Aura

Member
Stiti ca "boala" mea sunt semintele, samburii..
Pe scurt, am primit plic cu cateva seminte de orhidee. Vreau sa plantez, dar ce informatii am gasit pe internet..m-au cam bagat "in sperieti" :mrgreen: ca nu stiu ce mediu trebuie sa le creez ...nu stiu pe ce ciuperca se dezvolta ele...in fine, chineza pt mine... :oops: asa ca as avea nevoie de sfaturile voastre..
Cand am vazut semincioarele acestea de orhidee..mai sa le pierd, sunt mici, mici...aproape ca semintele de floare de colt...
Daca aveti vreo idee, sfat..care m-ar ajuta, v-as fi recunoscatoare.

Multumesc.

Aura
 

refu

Member
Buna Aura, in functie de speciile de la care ai seminte poti afla mai multe. Dar in general prin seminte orhideele se pot inmulti doar prin cultura in-vitro.
Mai jos vei gasi un link catre un articol despre prepararea mediului de cultura acasa in bucataria proprie.
Multa bafta!

Articol
 

Edelweiss

Active Member
Aura, semintele intra in simbioza cu o ciuperca de la care extrag zahar si nutrimente. Cum era si in articol, ele se pot substitui cu zahar natural, solutie dulce.
Ai grija sa fie umezeala, caldura si lumina dar nu soare. Totusi sa se faca schimb de gaze altfel se strica. Bafta!
 

LadyBug

Well-Known Member
Cum au evoluat plantutele din seminte? Le-ai tinut in borcanel? Am inteles ca sunt dificil de crescut orhideele din seminte. Voiam sa stiu daca sa ma risc sa iau si eu niste seminte sau mai bine nu.
 
Sus