Inmultirea orhideelor

Kati

Active Member
Aproape toti pseudobulbii batrani, taiati de pe langa ceilalti si plantati separat, vor face mai devreme sau mai tarziu pui pe langa ei. Doar rabdare sa aveti, si grija mare sa nu udati prea des scoarta, fiindca neavand frunze, ei necesita mai putina apa.
 

ionascus

Active Member
Orhideele...sunt o pasiune noua pentru mine....
Ultima orhidee superba primita de la Arselia a suferit datorita Postei Romane o rupere a tijei florale.....am luat tija si am pus-o intr-un pet cu 3 cm de apa in care am pus o picatura de Bionat....Este ca o sera....si sta pe geam la lumina
Aseara cand inspectam orhideele am observat cu uimire ca plantuta a reactionat la stress-ul ruperii tijei.....bazal i-au iesit 2 excrescente..keiki,tija,radacina...nu stiu inca....sunt prea mici....
Am incercat o poza,dar aman nu iese clara...
Vom urmari surpriza....si voi reveni in cateva zile cu o poza....
Trebuie a spun ca de doua ori pe luna in apa de pufait a frunzelor ii pun si o picatura -doua de Bionat(sunt fan Bionat...ft bun a fost panaacum...si nu exista riscul de ardere ca la Atonik)....
In plus,odata pe luna sterg frunzele cu un tampon impregnat cu bere...au niste frunze lucioase si sanatoase.....am sa le fac niste betive....
 

sarselia

Active Member
Moderator
Codrina imi pare nespus de rau pentru tija rupta.
:(
Insa sa stii ca tot raul e inspre bine.Din cele observate de-a lungul anilor legat de orhidee este ca, daca la un moment dat li se rupe tija florala,la scurt timp dupa aceea ele fac alta.
Imi place de ele din punctul acesta de vedere pentru ca daca s-au hotarat sa faca ceva, nu se lasa pagubase.
Sa ne arati cand se va putea surpriza pe care ti-o pregateste.

Multa bafta!
 

ionascus

Active Member
Nu-i pb....ne revanseaza cu o surpriza.....si o asteptam cu drag...mi-e tare draga....sotul meu rade de mine ca atunci cand ii vorbesc ...... o sarut pe frunze.... :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Nu inteleg barbatii astia nimic...
Al meu ce crezi ca face?Tot la fel...insa daca vine cineva la noi incepe el sa se laude cu ele. :)
Ce sa mai zici....
Bafta multa !
 

lndnstn

Member
Cum singura mea orhidee era pe duca m-am horatat sa o salvez si am sacrificat tija florala in speranta ca voi salva planta (ceea ce cred ca s-a intamplat deoarece are 1 frunza noua si deocamdata 2 noi radacini).
Ca sa nu arunc frumusete de tija cu vre-o 10 flori am pus-o intr-un pahar cu apa si am uitata efectiv de ea aproximativ 2-3 luni.
La o atenta examinare a tijei, am obsevat ca au aparut 2 frunzulite :eek: .
O sa pun si poze zilele astea sa ma credeti.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Te credem...si te felicitam pentru reusita.
Este o metoda de inmultire mai greoaie care nu la multi da rezultate insa uite ca ai avut nororc.
De-a lungul timpului am incercat si eu cu cateva tije insa nu am reusit.Mi s-au ingalbenit.
Asa ca FELICITARI si sa ai parte de noul keiki.
 

ionascus

Active Member
Tija rupta pe care am tinut-o in apa cu Bionat a putrezit.....asta este...am incercat.... :( altii au si reusit....
 

Kati

Active Member
Nu toti. La mine nicio tija nu a reusit sa faca keiki. Una a dat o slaba incercare, apoi, trebuie sa recunosc ca eu am gresit, scotand planta minuscula la aer. Mai bine ii placea in sticla, unde era ca intr-o sera.
 

refu

Member
Kati a spus:
Nu toti. La mine nicio tija nu a reusit sa faca keiki. Una a dat o slaba incercare, apoi, trebuie sa recunosc ca eu am gresit, scotand planta minuscula la aer. Mai bine ii placea in sticla, unde era ca intr-o sera.
eu nu am incercat asa dar am o intrebare. Esti sigura ca nu sa umflat mugurele pentru flori?

La mine puiul mic de Dendrobium iesit dintr-un segment a putrezit, la fel si pentru al doilea. Erau tinuti pe un pat de sphagnum umed 80% din timp.
 

Kati

Active Member
Refu, nu prea inteleg. Tu ma intrebi daca nu am confundat mugurele pentru flori cu un keiki? Nu, nu am confundat, era o plantuta noua, foarte mica. Avea cu totul alt aspect decat un mugure care se pregateste de inflorit.
 

lndnstn

Member
lndnstn a spus:
Cum singura mea orhidee era pe duca m-am horatat sa o salvez si am sacrificat tija florala in speranta ca voi salva planta (ceea ce cred ca s-a intamplat deoarece are 1 frunza noua si deocamdata 2 noi radacini).
Ca sa nu arunc frumusete de tija cu vre-o 10 flori am pus-o intr-un pahar cu apa si am uitata efectiv de ea aproximativ 2-3 luni.
La o atenta examinare a tijei, am obsevat ca au aparut 2 frunzulite :eek: .
O sa pun si poze zilele astea sa ma credeti.
Si dovada:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/J ... directlink

Poza insa este mai veche..intre timp a mai crescut doar una dintre frunze...insa nici urma de radacini.
Cam cat ar mai fi de asteptat? :?
 

IULIA

Active Member
ohooooo, destul de mult, minim 3frunze cam de 3-5 cm, 3-5 radacini cam de 3-5 cm. vreo 2 luni, daca nu 3. :D
 

refu

Member
Kati a spus:
Refu, nu prea inteleg. Tu ma intrebi daca nu am confundat mugurele pentru flori cu un keiki? Nu, nu am confundat, era o plantuta noua, foarte mica. Avea cu totul alt aspect decat un mugure care se pregateste de inflorit.
Da , scuze sper ca nu te-ai suparat pe mine :D
 

lndnstn

Member
Am studiat cu atentie aseara micul pui de orhidee si se pare ca ii da firav si 3-a frunza. :dans:
In ceea ce priveste radacinile m-am inarmat cu rabdare :visator:
 
Sus