Intrebare

pork

Member
Scuzati-mi nepriceperea sau daca pun o intrebare prosteasca, dar, se poate modela spre bonsai un molid?
Ati vazut copacei de molid modelati? Eu am cautat putintel pe gugles si nu prea am gasit..
 

pork

Member
@sicora.fabian: Am un copacel adus acum cativa ani de la tara dintr-o padure si l-am pus la mine in curte. N-a crescut foarte mult de atunci, e destul de mititel, dar nu cred ca este vreo specie pitica...am sa pun niste poze, poate recunoaste cineva specia.

@sash: Scuzele mele ca nu am cautat, m-a traznise curiozitatea inainte sa merg la somn si am scris in graba.

@vali: eu scrisesem in gugles "molid bonsai" sau "bonsai molid" si pe primele 2 pagini nu gasisem nimic.
Crezi ca natura se supara tare pe mine daca incerc sa ma joc cu unul din copaceii ei? Posibil a fi un esec si un copacel pierdut...
Totusi ma mananca curiozitatea tare :giggle:
 

pork

Member
Bun, deci as vrea sa scot unul din molizii din curte. Cateva intrebari:

1. E ok perioada? Daca il scot acum si il pun intr-o ladita are sanse sa se prinda sau e prea tarziu?
2. Din ce am mai citit, dupa ce il scot, trebuie sa curat radacinile de pamant si sa il pun in noua "casa", e corect?
3. Ce sa folosesc ca substrat? Dispun de: perlit si muschi sphagnum. Ce trebuie sa mai caut? SI ce proportii?
4. Desi putin peste 50 cm (cred), are o circumeferinta mare, au crescut crengile lungi si e foarte latit. Are ceva daca ii mai scurtez si din crengi sau e un stres in plus si risc sa il pierd?
 

lorisl

Member
poti incerca sa il scoti din pamant si sa il pui in ceva ghiveci cu tot cu pamantu in care ii daca ti frica.
Dar cel mai bine stai sa vezi ce zic baietii mari ca eu fac doar presupuneri, nu de alta dar din 2 yamadori colectati de unu singur 2 o si murit :(
 

Mar1vs

Member
Sunt incepator in bonsait, dar eu iti recomand sa nu-i scurtezi din ramuri! Cel putin in primele luni/primul an de la transplantare in ghiveci. Eu am facut prostia asta, si am pierdut un molid... :(

Cred ca din molizi se obtin cei mai frumosi bonsai (pentru ca pot imita perfect un copac in stare naturala), dar sunt si cei mai greu de format.
Uite aici un molid al maestrului Pall:
http://www.artofbonsai.org/critiques/images/spruce/critique0.jpg
 

pork

Member
Deocamdata mai astept cu molidul..poate la primavara sa ma incumet. Sa ajungem sanatosi pana atunci :giggle:
 

stefan paduki

New Member
bonsai

buna amfacut o prostie mai mare ca mine.inainte de a afla de acest forum am vazut undeva ca se tund si se spala radacinile la bonsai,asa am facut si eu cu carmona inainte de a ma documenta acum am vazut ca sa molesit si da sa se ingalbeneasca mai am sperante sa o salvez sau sa-mi iau adio de la ea??? :(
 

lorisl

Member
zi-ne mai exact la ce anume te referi cand ai zis ca l-ai tuns si i-ai spalat radacinile, da-ne mai multe detalii sa intelegem exact ce ai facut.
 

liviu2512

Member
Nu si-a revenit?Da-i umezeala multa pe frunze..acum cu caldurile astea...eu le stropesc de 2-3 ori pe zi pe frunze.Si radacinile de ce le-ai spalat?Aveau pamantul lipit de ele?Detalii,detalii
 

stefan paduki

New Member
inainte de a afla de forumul d-voastra am citit undeva ca la bonsai se tund radacinile se curata de lut,se spala radacinile cu jet de apa si apoi se pune in pamant nou. Asa am facut si eu cu carmona microphylla i-am tun radacinile le-am spalat si l-am pus in lut nou pt. bonsai dar vad ca se ingalbeneste,mai am sperante sa-si revina? :cry: :cry: :(
 

pork

Member
Din cate stiu eu nu e recomandat sa fie pus in lut pt ca se sufoca radacinile...
Si acum depinde si de cat de mult ai taiat din ele. Ar fi fost bine sa cauti intai informatii despre planta, sa vezi daca e sezonul transplantarii, cat si cum se taie etc.
Acum pune-o si tu undeva ferita de soarele puternic sa nu se usuce pamantul, mai ales ca ai transplantat-o de curand si pulverizeaza-i frunzele, mentine umezeala.

In rest, poate vine cineva ce a avut aceasta planta si stie mai multe.

P.S.: Incearca sa faci niste poze cu planta, solul...
 

stefan paduki

New Member
ajutor

asa am vazut undeva pe youtube ,da si avea pamantul prins de radacini si facuse bungeac deasupra pe pamant si incepuse sa se ridice in sus pe copacel si l-am curatat si eu de pamant i-am tuns putin radacinile i-am spalat radacinile i-am pus pamant nou si l-am udat a doua seara am vazut ca se-ngalbeneste si incep sa-i cada frunzele,mai am sanse sa-l salvez???
 

liviu2512

Member
Ar trebui sa nu moara.Nu stiu daca l-ai pus in soare direct dupa transplatare,dar baga-l in sera.Poate isi revine.Si nu il tine in soare direct pana nu isi revine.
 
Sus