Inul de gradina sau linum perene

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu am gasit pe net informatii despre durata florilor la aceasta planta.
Am constatat ca practic o floare dupa ce se deschide, la interval de o ora dispare si imediat se deschide o alta.As fi vrut sa vad "un cimp" de flori albastre :oops: .............
Plus ca este mult mai inalta decit ar trebui :mrgreen:
Orice informatie este binevenita.
 
A

Anonymous

Guest
inul

eu nu am vazut in cultivat niciodata,imi place asa de mult panza,soacra mea imi spune ca inainte de razboi in Moldova se cultiva.
 

mymo

Active Member
No caluai si eu seminte....dupa minunatele poze,cu el inflorit musai sa mai asteptati :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Va spun eu dupa un an de la cultivare ca este superb si merita de pus in gradina pentru pata de culoare ce o da.
Odata inflorit nu se mai opreste iar florile tin cit tine si soarele pe cer.Deci se inchid seara .
Este destul de sensibil la mutari asa ca atunci cind puneti semintele este de preferat sa le puneti la loc definitiv si mai ales in plin soare.Se uda din belsug pe toata perioada calduroasa (pamintul sa ramina permanent umed :!: )si ...........sa nu cumva sa faceti ca mine :cry: si sa-l taiati inainte de a termina intrega inflorire.Desi la carte zice ca infloreste mai-iunie sa-l lasati pina toamna mai tirziu ca va inflori pina in luna octombrie.Cel putin la mine asa s-a intimplat cu firele iesite sporadic in diverse locuri in gradina.
Si acum bucurati-va ochii:
http://www.denverplants.com/perennials/ ... pphire.jpg
http://www.duke.edu/~jspippen/utah/blue ... bscynz.jpg
 

ghia_don

Active Member
Si eu tot pentru delicatetea florilor si pentru culoarea lor azurie l-am pus in gradina...toata vara a fost inflorit, chiar daca nu l-am udat prea des.

 

tranda09

Member
Inul si canepa, plante textile. Nu se mai cultiva la noi. Pacat, erau asa racoroase si usoare tesaturile obtinute din aceste plante... ( dar si greu de calcat!)
 
A

Anonymous

Guest
inul

devin nostalgica daca ma gandesc la vaporoasele rochite din in sau canepa,se calcau greu,asa e si se sifonau repede,dar cu toate astea le preferam.Camasi mai gasesc dar nu cred ca au 100 la suta in.Se mai faceau si stergare de bucatarie,care chiar stergeau bine vesela.

ou sont le neige d*antan?

merci pt info cu Real o sa ma uit ca oricum trec lunar pe acolo
 

ghia_don

Active Member
Seminte gasiti acum in toate marile magazine, cel putin la noi sint la toate raioanele de gradinarit.
 

IZA

Active Member
Bine, bine dar vreau sa stiu si eu mai multe despre aceasta planta cu flori minunate pe care n-o vad inflorita doar pe sf de sapt ca in rest infloreste cand nu sunt acasa. Am pus din plic cumparat seminte in primavara. Au rasarit putine dar am avut. Acum erau lungi le-am tuns .O fi bine? sau nu? :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Foarte bine ca le-ai tuns.
Anul asta cumpara de la plafar seminte si nu vei da gres cu ele :D
 

IZA

Active Member
:D Merci , Gabiuta, dar n-o sa mai pun ca sunt destule. Ca n-am loc mult. Dar ele sunt perene nu?
 
Sus