Inul de gradina sau linum perene

iudit

Well-Known Member
Moderator
Aura a spus:
...acum cateva zile am cumparat niste seminte de in din piata Obor ( in 100 g mi-au intrat o multime de seminte... :) ) si iaca asa m-am pus pe treaba....
asa ca am plantat...si a rasarit. Am cumparat mai demult de la plafar, m-a costat o caruta de bani...o punguta mica de seminte de in si nimic....dar de asta -data, rezultate promitatoare :wink:
http://libellule.sunphoto.ro/in
bineinteles ca sper la niste floricele albastre de in. :D
...acum nu stiu sa va zic de care in am plantat...de fuior sau de ulei
:oops:

Aura
sarselia a spus:
Ohooo pai ar fi splendid sa il vezi si inflorit!
Sa ni-l arati si noua cum va fi!
:D
Aura a spus:
Desigur!recolta mare va fi...si am nevoie de ajutor :)
Aura
carmenushka a spus:
SA-ti creasca si sa-nfloreasca! Ce frumusete de mladite ai acolo!
Edelweiss a spus:
Faina treaba, Aura!
Au o culoare super florile :wink: La anul imi pun si eu. Pelin de asemenea, cel de un galben auriu :oops:
Aura a spus:
Multumesc, Carmenushka.
Pelin ? de care pelin?adica la ce te referi? eu stiu o singura planta numita pelin si cred ca se inmulteste din radacina. Stiu ca parti dn aceasta planta , puneau ai mei in vin...ca sa-i dea un gust bun si parfumat. Deasemeni, cand aud pelin mai fac legatura cu o sarbatoare...in acea zi oamenii de la tara isi pun pelin la brau pt a -i apara de duhuri rele...
Pai ..daca vrei iti dau eu semincioare de in, ca mi-au ramas multe...asta ca sa nu te duci la piata si sa ceri ca mine "as vrea doar 100 g"...cand a auzit vanzatoarea ..a cam da ochii peste cap( "ce ,doar atat?")...ei, si daca as fi luat pt un ceai..cum ar fi fost !?zau ca asta-i culmea! :) cumpara omul cat are nevoie si cat vrea... :wink:
Sa vedem ce va iesi. Acum stau pe ganduri daca sa mai scot din firicele.Mi se pare prea des.
Aura
diana999 a spus:
Felicitari Aura :D acum ca veni vorba de semintze de in, imi aduc cu placere aminte de o paine pe care am cumparat-o din Bucuresti. Avea semintze de in in interior....mmmm...delicioasa.
cory_helen a spus:
semintele de in sunt recomandate in constipatii, asa am auzit... deci au si rol medicinal... :D
 
Sus