Ipomoea imperialis

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
S-a vorbit mult desprea cea alba.Stiu si am citit.
Eu am "Morning Glory" si as vrea sa stiu daca a avut cineva si este din cea din care ....nu poti scapa.Culori:rosu,grena,purpura,bleu royal,violaceu.
 

mae

New Member
eu stiu sigur ca am in gradina la mamaie si in fiecare an incercam sa scapam de ea si mereu tot apare si ne sufoca rosiile....roz, mov si parca bleu avem...numai ca noi le zicem zorele, sunt ele frumoase dar cam invazive si tupeiste.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eh,asta am vrut sa stiu.Sunt frumoase intr-adevar.Au o denumire pompoasa pe plic dar scapi greu de ele.
 

zamfira

Member
Din cea roz si mov am avut si eu si am vrut sa le desfiintez ( acum vreo 4-5 ani) , si ma ma ilupt cu ele inca
Cea bleo cu floarea mai mare , nu vrea sa ma invadeze :)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am verificat si eu azi semintele puse in paharele cu pamant,de mai multa vreme.S-au umflat si la una parca se vede un coltisor.Da de vor incolti in sfarsit....
 

v.cristina

Active Member
data viitoare cand ma mai auziti ca am de gand sa plantez ipomea in gradina va rog sa-mi dati una peste cap .....mi-au acaparat toate florile pana cand m-am enervat si le-am jumulit :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
ma gandeam ca daca le las si fac seminte la anul o sa jumulesc numai fustitze de prin curte :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ipomea mea alba,imperialis,are boboci.Asteptam sa se deschida prima floare si facem poze.Ca la manechini! :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Frunzele la cea "de-adevaratelea"(imi pare rau ca nu am mai gasit poza :cry: ) sunt mai adinc crestate si mai aspre.Iudit ar putea pune o poza cu frunzele ca sa vezi diferemta Sorina.Nu,eu zic ca nu este.

Gomez.............gindeste mai repede ca zboara fustitele :wink:
 

sorina

Active Member
a

pentru ca tot am " cersit " alte culori in afara de cea movulie


Mare mi-a fost mirarea cind din intimplare am un fir ratacit printre alte flori ( uitasem ca am avut anul trecut )




Am comandat seminte de ipomea rosie si....vreu sa " sutesc " :oops: :oops: seminte de ipomea Blue deschis . Daca nu mi-au luat-o altii inainte . Am vazut un fir undeva pe o strada .... :? :wink:

Galbene nu exista ??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Sus