Irisi II

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ca diversitate de culori si combinatzii de culori ... nu sint multe plante de clima temperata care sa se compara cu irisii. Unde mai pui ca sint atitea tipuri de irisi incit poti sa ai irisi infloriti 5-6 luni pe an.

laural a spus:
Feumosi mai pot sa fie Claude ! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Pentru mine anul asta este anul inceputurilor...pt. prima data in gradina mea narcise, pt. prima data caldaruse, pt. prima data campanule, pt. prima data irisi, pt. prima data bujori infloriti...si tot asa. M-am bucurat de fiecare floricica, dar irisii au fost cei mai spectaculosi :marfa:
 

kerkyra

Well-Known Member
Credeti ca e devreme sa toaletez irisii? Adica sa-i curat de frunze uscate si sa le scurtez frunzele?
 

adrianam

Well-Known Member
Eu i-am curatat doar de frunzele uscate.
La iarna se vor usca si cele care sunt acum verzi, asa ca voi avea de curatat si la primavara! :)
 

laural

Well-Known Member
Ce tare ! Am si eu unul alb inflorit acum:dans:, il astept si pe cel mov, sper sa mai apuce pana vine zapada:wasntme:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata citiva si la mine, pozele sint focusate pe alte aspecte...;-)

 

geodezia

Well-Known Member
ne-am dat seama ordine curatenie sapat intretinere de toamna pregatire teren pentru primavara si presupun ca ati mai pus ceva seminte bulbi plante ..felicitari
 

Genna

New Member
Buna!
Eu am mutat niste irisi, de la umbra, undeva mai in soare. Un vecin mi-a zis ca anul viit nu o sa am flori, ca irisii sunt sensibili la mutare.
Oricum eu nu am avut flori nici anul asta, am crezut ca din cauza soarelui putin.
Voi ce stiti?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, la irisi la place soarele.

Unii irisi sint mai sensibili la mutare altzii nu. Irisii spuria de exemplu sint mai sensibili.... .irisii standard germanicum , in general nu sint asa sensibili.
 

Genna

New Member
Problema e, ca nu stiu de care tip sunt... nu i-am vazut niciodata infloriti, de cand m-am mutat.
Tind sa cred ca sunt cei standard, sunt multi plantati prin spatiile verzi de aici, din cartier. Nici nu cred ca au investit fostii propietari in ceva plante speciale... au preferat peluza... Vedem cand vine timpul de inflorire. De prins s-au prins, vad ca au inceput sa dea frunzulite mici, in milocul celor mari pe care le taiasem.
 

laural

Well-Known Member
Mie soarecii din camp mi-am ros frunzele de irisi pana la rizom.Irisii astia nu erau otravitori?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
ba da, dar nu foarte otravitori. Daca e foamete vor fi mancati....
 

laural

Well-Known Member
Acum sper sa se potoleasca pt.ca vine frigul...oare sa scot rizomii acum si sa-i mut in gradina de langa casa unde nu sunt soareci ?
 
Sus