Jasminum nudiflorum

mymo

Active Member
Daca face parte din aceeasi familie cu afinul,inseamna ca poate sta afara iarna si la noi.
 

nutilepadat

Active Member
Offffffffff,Gabiuta si Doina ,ce mi-ati facut :cry: nu mai dorm la noapte :cry: ,pana ajunge puiul meu sa faca flori.......................ies la pensie :wink:
 

adiadi

Member
multumesc ghia_don. ma apuc de citit despre asta. tot fac eu sa am flori galbene in decembrie :wink: ....fix in curte !
daca le fac din hartie asa-i ca nu radeti rau de mine? :giggle:
multam!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am mai vorbit de mai multe ori despre acest fel de jasmin :x cu flori galbene.Este nudiflorum-ul.Si da infloreste in decembrie.Si nu.Nu este polyanthum.
 

adiadi

Member
scuze. n-am cautat destul de atent. dar oricum,ideea e ca vreau si eu sa-l am . de unde sa-l comand? pot face asta direct de pe net?
 

ghia_don

Active Member
Atentie, eu nu am facut decit sa-i explic lui adiadi ce sint ericaceele, si nu ca jasminul ar face parte din aceeasi familie. Jasminul nu are nici o legatura cu familia ericaceelor.

Jasminum nudiflorum este cel mai rezistent la frig, creste bine in zonele 6-9, dar florile lui nu sint parfumate www.nichegardens.com/catalog/item.php?id=1547
Mai este o specie dar mai putin rezistenta la iernile noastre, Jasminum mesnyi, tot cu flori galbene, dar si parfumate www.plantcare.com/.../primrose-jasmine-690.aspx
 

AMNERIS_02

Member
Jasminum nudiflorum l-am gasit atat in primavara cat si in aceasta toamna la Praktiker. Cel din toamna avea chiar si foricele delicate, galbene. pret sub 20 lei
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
si-a dat jos vechile vesminte.Oare o vrea sa infloreasca?
Incerc o poza mai buna mai tirziu...... :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da Angela.
Nu stiu daca poza asta e mai reusita dar ideea este ca as vrea sa infloreasca :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta, ce-ti "prezinta" jasminul tau sigur sint boboci, asa ca asteapta-te sa infloreasca, mai ales ca la el abia acum incepe sezonul :D ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:cry: nu stiu ce s-a intimplat cu planta mea.Arata bine si dintr-o data s-a oprit din evolutie.Nu este uscata dar acei asa-zisi boboci parca s-au topit.Nu au cazut,pur si simplu au disparut.... :nu stiu: .Nu pot sa imi explic in ici un fel.Nu am umblat la ea,nu i-am facut absolut nimic,nici macar catelul nu a fost in apeopierea ei......si totusi.
Ma gindesc ca la prmavara sa ii schimb locul si ............nu stiu.Poate ma sfatuieste cineva "de bine" :D
 

ghia_don

Active Member
Nu i-o fi ciugulit vreo pasarea??Acum daca nu mai au saracele nici un mugurel pe nicaieri, si i-or fi gasit pe ai jasminului tau si s-au dedulcit? Ma uitam zilele trecute, cum un pasaroi ciugulea cu frenezie mugurii liliacului meu. Si doar am facut un suport special unde pun mincare pentru pasarile cerului, dar cred ca le lipsea "verdeata" din meniu...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Uite ca nu am vazut.Nu pare a fi ciugulita.Nu stiu de fapt. :(
Abia la primavara o sa vad ce e cu el. :( .Pina atunci...............
 
Sus