Kiwi

narcisab

Member
ghia_don a spus:
Mi-am cumparat si eu doua plante , sint varietatea Atlas, si acum am aflat ca sint "barbati". Ce ma fac eu acum cu doi ?
:rofl:
chiar vrei explicatii detaliate?
oricum am citit pe undeva ca raportul e cam de 5-6 femele la 1 mascul. Solutia e simpla: mai iei 10 femele :)

Danero - saptamana viitoare voi lipsi din localitate si nu ajung pana la sere, care sunt inafara orasului. Daca mai esti interesat, merg prima saptamana din decembrie
 
A

Anonymous

Guest
da, dar intrebare ...rezista afara daca il/i pun acum si la cam cit sa ma astept $$$
 
pe aici ,pe forum ,era cineva, de bastina din ostrov-ul de constanta ,unde e o livada-podgorie de kiwi ,spunea ca in toamna o sa vada ce si cum e cu kiwi
 

narcisab

Member
Actinidia Del Jenny, ghiv 13, H=40, pret 30 RON tva inclus

asta e pretul la ORadea

asa cum am scris mai sus, rezista de la -15. eu le-am plantat in sept/oct si sper sa reziste
 

narcisab

Member
buna, te rog sa imi dai 1. datele pe PM si 2. am postat datele firmei care le comercializeaza - mai mult decat ei nu stiu nici eu, de aceea scrie-le un email si inreaba-i te rog tot ce vrei sa te lamuresti
3. nu stiu exact cum vor ajunge plantele prin posta, avand inaltimea de 40cm si sunt ca un vrej ...
 

thea

Member
Sunt curioasa ce mai fac Kiwii vostri,cum au iernat?
Am comandat si eu unul din aceia care fac fructe fara par.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am luat dar inca la mine nu a trecut iarna peste ei...
apropo de unde ai luat "cheliosii" :D
 

ana popa

Member
Ai mei sunt la a 3 iarna petrecuta afara, fara nici un fel de protectie, insa nu sunt cumparati ci obtinuti din seminte.
 

thea

Member
Fetelor m-a cucerit o reclama pe care o primesc de la niste bekeri :) ;nu vreau sa le fac reclama pt. ca am multe sa le reprosez.
Cert este ca ma pacalesc cu oferte tentante;ceeace ma tenteaza cel mai mult sunt pomii exotici.
Anul acesta am comandat Kiwi(Actinidia arguta "Issai"),Kaki(Diospyros kaki,fruct sharon) si Pepino(Solanum muricatum).
La cat m-a costat comanda mi-ar fi de mare folos sfaturi ale acelor persoane care au comandat aceleasi plante.
 

thea

Member
Uite ca sunteti secretosi si nu stiu de ce.
Eu va spun ca oferta lor s-a epuizat pt. ca astia precizeaza ca pomii se autofertilizeaza.
Doream sa stiu daca acesti kiwi, care dau fructe neparoase, se pot aclimatiza la noi.
 

iris

Active Member
thea a spus:
Uite ca sunteti secretosi si nu stiu de ce.
Eu va spun ca oferta lor s-a epuizat pt. ca astia precizeaza ca pomii se autofertilizeaza.
Doream sa stiu daca acesti kiwi, care dau fructe neparoase, se pot aclimatiza la noi.
Daca doresti kiwi gasesti si aici doua specii. Cel de-al doilea este catarator cu fructe fara par (puf).Eu nu am facut comanda de la ei asa ca nu stiu calitatea produselor.
http://www.florisifructe.ro/produs/fruc ... oabe/kiwi/
http://www.florisifructe.ro/produs/fruc ... iwi_issai/
 

George

Member
Am si eu doua plante de kiwi care au trecut tare bine peste iarna, priviti in ce stadiu se afla acum:


Am uitat sa va spun ca au fost tinute pe o terasa neincalzita.
 

oana_oana

Member
Sa-ti traiasca plantuta, George! Dupa floare pare de sex feminin.
Abia astept sa faca si kiwi al meu floare sa il bag la matrimoniale. :rofl: poate am baiat si le facem lipeala. :wink:
 
Sus