Kiwi

thea

Member
Presco,initial am vrut sa-l acopar,inainte de gerul asta;dupa ce a nins s-a acoperit cu zapada de nici nu mai stiu pe unde este exact.

Acum ma gandesc si este valabil si pt. celelalte plante de afara,daca sunt sub asa un strat de zapada nu sunt protejate?
 

andreiacamelia

Active Member
Am luat si eu in vara un kiwi autopolenizator si l-am lasat parintilor. A ramas tot in ghiveci , dar mai mare. Acum a inceput sa ii dea frunzulite verzi, dar numai pe un brat. Celalalt s-a uscat. Banuiesc ca erau masculin si feminin.
Intrebarea mea: Cum se deosebeste care e unul si care e altul?
Si banuiec acum ca nu o sa mai faca fructe in veci, nu?
 

andreiacamelia

Active Member
Ana, merci de ajutor. Acum cred ca trenuie sa astept sa vad ce fel de flori o sa faca bratul care mi-a ramas. Si pe urma om vedea! Oricum de fruncte nu am speranta!
 

presco

Active Member
thea a spus:
Presco,initial am vrut sa-l acopar,inainte de gerul asta;dupa ce a nins s-a acoperit cu zapada de nici nu mai stiu pe unde este exact.

Acum ma gandesc si este valabil si pt. celelalte plante de afara,daca sunt sub asa un strat de zapada nu sunt protejate?
Da zapada le protejeaza, dar ce nu am inteles eu este daca l-ai plantat in gradina sau l-ai lasat cu tot cu ghivevi afara... :?
 

thea

Member
presco a spus:
thea a spus:
Presco,initial am vrut sa-l acopar,inainte de gerul asta;dupa ce a nins s-a acoperit cu zapada de nici nu mai stiu pe unde este exact.

Acum ma gandesc si este valabil si pt. celelalte plante de afara,daca sunt sub asa un strat de zapada nu sunt protejate?
Da zapada le protejeaza, dar ce nu am inteles eu este daca l-ai plantat in gradina sau l-ai lasat cu tot cu ghivevi afara... :?
L-am plantat intr-un ghiveci f. mare pt. ca nu m-am hotarat daca il las in Bucuresti sau il duc la tara, :? .
In vara,de la 20cm. cat avea cand l-am achizitionat,a ajuns la 1,5 m si a lastarit f. mult.Nu l-am intins pe arac si l-am lasat incolacit pe ghiveci inainte sa ninga.
Pe recomandarile din catalog se spunea ca poate fi tinut si in ghiveci si ca ierneaza.Ghiveciul este pus intr-o zona ferita langa zid imprejmuita.
 

thea

Member
Am scapat ca prin urechile acului!A fost salvat Kiwi dar nu si alta planta despre care stiam ca rezista la ger si a stat langa kiwi.
Anul viitor nu mai risc.
Are cineva idee cum se conduc lastarii de kiwi?Mai precis ce taieri se fac in al 2-lea an?
Am impresia ca anul trecut am taiat mai mult decat trebuia sau nu!
 

thea

Member
Am impresia ca scumpul meu Kiwi(si la propriu! :) )are floricele! :eek:
Am observat ca are niste bumbisori care stau asa cam de 10 zile.
Daca are cineva Kiwi care a intrat pe rod sa-mi dea si mie de veste.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am un chiwi de 7 ani si nu am vazut barem o floare de la el sa stiu ce este mascul sau femela si am luat anul trecut un altul care nu are nevoie de mai multe plante pentru a fructifica si care vad ca se dezvoltas bine sa vad ce faca anul acvesta ; pe cel batgran daca nu face flori pana in iunie il tai anul acesta si las clematita sa se dezvolte in locul lui
 

sicamin

Member
George ,cat era de mare cand l-ai pus in gradina? Al meu avea 2 lastarasi ,unul de vreo 5 si celalalt de vreo 2 cm. La transport s-a rupt lastarelul mare si acum are doar cativa cm. Il am in ghiveci de productie. Cand as putea sa-l trec in gradina?
 

George

Member
Ii am de doi ani, anul trecut cand i-am pus in gradina aveau mai bine de 1,5 m, m-am suparat pe ei pentru ca imi inflorise in casa iar cand i-am dat afara le-au picat toate florile, m-am gandit ca din cauza schimbului de temperatura s-a intamplat asta. Sper ca anul asta sa vad si eu cateva fructe de la ei :D

Nu cred ca e vreo problema daca il pui acum in gradina, ar fi de preferat sa-l plantezi langa un perete care sa-i ofere putina protectie in timpul iernii.
 

sicamin

Member
Eu am sa incerc sa-l las pe balcon sa se acomodeze mai usor cu temp. exterioara si mai tarziu sa-l pun in gradina.
Iti doresc sa ai parte de fructe bune ,dar oricum pe cand da bruma se coc si ele. :wink:
 

popescu gp

Well-Known Member
Kiwi mwu dwe 7 ani inca nu a facut flori daca luna viitoare nu face trebuie sa-l tai caci imi ocupa spatiul degeaba
 

thea

Member
George a spus:
Anul trecut l-am lasat afara, ia priviti cum arata acum, deja are boboci :D
George,asa arata si mugurasii Kiwi-ului meu,oare sunt viitoare flori ca stau asa de aproape 1 luna?
Am mai observat ca nu mai lastareste asa ca pana acum,parca a ramas in asteptare?
 

thea

Member
Mi-a inflorit Kiwi!
Pana am sa aflu cum pot sa transfer pozele de pe tel. mobil aici,VA SPUN CA AM flori de kiwi 'ISSAI"!Uraaa!!
 
Sus