la cules de plante medicinale

oncilica

Member
Socul deja e inflorit ! la fel si salcamul :)
O sa dau o fuga pana langa Bacau ( e o padurice plina de soc ), sper sa fie in floare! Din oras nu ma incumet sa culeg ! nu de alta.. dar pana la urma iese ceai de gaze de esapament !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am vazut si eu salcimii sau acatzii cum zic ardelenii ,infloriti.Clatite cu flori de salcim parfumate :roll: Ce ziceti?V-am facut pofta?
Hai intii treziti-va si apoi luati cite o clatituta .Va servesc eu ;asta asa ca va cunosc :)
 

mymo

Active Member
Stie cineva din ce plante medicinale se face ceai care ajuta la circulatia sangelui? mai precis o ametita de spondiloza cervicala?
 

nutilepadat

Active Member
Mymo pentru circulatia singelui este buna papadia ,coada calului,paducelul,urzica.Dar pentru spondiloza cervicala buna este crema pentru reumatism,sau la Plafar este crema cu plante de bitter suedez.
 

giulia

Member
mymo , eu am folosit pentru spondiloza cervicala , un gen de plasture - se gaseste la farmacie si costa 2,5 lei .este aproximativ 15/ 10 cm , este impregnat cu capsicum - ardei iute . deoarece nu exista prospect , eu l-am tinut cam 2 zile lipit .in prima perioada simteam o usturime incat credeam ca-mi iese sange pe gauricile plasturelui si incet aceste usturimi s-au diminuat suportabil . mie mi-a facut bine .
 

nutilepadat

Active Member
Am uscat si eu musetel,dar l-am cumparat de la piata :rofl: nu imi permite timpul sa umblu dupa el,ca este foarte migalos de adunat,si nici nu prea am in zona mea aceasta planta
 

nutilepadat

Active Member
Da asa este Gabiuta.Ieri pe langa musetelul cumparat(s-a targuit fratele meu cu negustoreasa :rofl: ),am cumparat 1 kg de conuri de pin si 1 kg de muguri de brad cu 6 lei kg.Vreau sa va spun ca mi-a iesit o gramada de sirop,cam 9 litri :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La voi exista :cry: ca aveti padurea la doi pasi....noi avem numai "fosta" padure si fara brazi. :(
Cred ca de aia isi pun toti astia de pe linga mine numai conifere in gradini :evil: ca sa faca sirop :mrgreen: .Misterul a fost dezlegat :wink:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Azi am vazut in Piata Sudului alaturi de musetel sunatoare si codita soricelului,pelin.
As cumpara si eu muguri pt sirop,dar aici nu vin cu asa oferta.
 

nutilepadat

Active Member
Cea mai buna idee este sa veniti la Sibiu :rofl: ,pe langa conuri de pin si muguri de brad va astept si cu ceva bunnnnnnnnnnn :wink:
 
A

Anonymous

Guest
mnina-daca vrei cu prima ocazie itzi dau io pelin ..radacina(itzi pui in curte si stii ca e pelin adevarat si curat de la tine din curte)
si rostopasca ar trebui sa ai in curte
si patlagina
undeva in coltu cu medicinale
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cu exceptia pelinului din cele enumerate de tine am,iat pelin si urzici gasesc in lunca Ialomitei de peste drum.Multam
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am fost azi la cules :rofl: in Obor.Ieftineeeeeeeeeee........ieftine :mrgreen:
Asa ca am cules:sulfina,sunatoare (dar o sa mai iau) ,codita soricelului si coada calului.
Rostopasca am incercat sa pun in gradinita dar nu a vrut :cry: .Am avut in schimb pelin si nu mai stiam cum sa scap de el........deh........curte mica :mrgreen:
 
A

Anonymous

Guest
gabiutzu io zic s-a descantzi pe coana rostopasca ca in principiu n-are fitze
asta primavara .....cine-mi ingalbenea gradina cadm a fost pauza intre lalele si caldarushe.....exact o saptamana intre ele
 
A

Anonymous

Guest
ma disperatzi cu oboru
io ma duc o data la an in obor si nu gasesc nika
asta de cand l-au "modernizat"
ca inainte imi luam de acolo flori si rasaduri
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Sulfina se poate pune in saculeti prin sifonier,are efectul lavandei!
 
Sus