Lacramioare

v.cristina

Active Member
alisamada a spus:
Eu intrebam atunci cand va fi cald,ca la mine e iarna adevarata,in ce forma sa le trimit,dar cred ca voi sapa dupa rizomi.E bine asa?Sper sa nu dau de altceva :rofl:
si eu cred ca trebuie sa mai astepti pana se topeste zapada si cel mai important pana ce se dezghiata complet pamantul :D
 

victoria

Active Member
Alisa,daca vrei asa mult sa scapi de ele si nu e prea mare bataia de cap,as vrea si eu,te rog.
 

mirelusa

Member
ce s-au prins lacramioarele trimise de elaelena,maine le fac pozici sa vedeti cat au crescut si abia se zareau :wink: au fost cu mana buna!
 

mirela06

Active Member
Sotul mi-a adus anul trecut citeva.
Le-am pus in gradina.Acum vad ca au dat si au si pupisori. Abea astept sa infloreasca sa vi le arat :)
 

cory_helen

Active Member
le-am plantat si eu si sunt dragutze... poze am sa pun cand se fac un pic mai mari... ca unele varfuri sunt sub pamant..

mersi din nou, alisa... :D
 

v.cristina

Active Member
mirela06 a spus:
Sotul mi-a adus anul trecut citeva.
Le-am pus in gradina.Acum vad ca au dat si au si pupisori. Abea astept sa infloreasca sa vi le arat :)
din cate am inteles: se inmultesc foarte repede, daca au conditii optime si devin chiar foarte acaparatoare de noi teritorii :) :) :) asa ca in cativa ani mirela o sa tot jumulesti la ele ...cel putin asa cred :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Lăcrimioarele mele sunt grăbite, deja li se văd bobocii. De ieşit din pământ au ieşit demult. :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
v.cristina a spus:
mirela06 a spus:
Sotul mi-a adus anul trecut citeva.
Le-am pus in gradina.Acum vad ca au dat si au si pupisori. Abea astept sa infloreasca sa vi le arat :)
din cate am inteles: se inmultesc foarte repede, daca au conditii optime si devin chiar foarte acaparatoare de noi teritorii :) :) :) asa ca in cativa ani mirela o sa tot jumulesti la ele ...cel putin asa cred :)
Ai mare dreptate, Cristina. Ţi-o spun din experienţă. Numai anul trecut ce le-am înjumătăţit şi acum constat că tot mai am destule. Loc bun să aibă, în rest ...grija lor! :wink: Sunt foarte invazive!
 

v.cristina

Active Member
:eek: :eek: :eek: :eek: minunati!
multumesc ca ma primiti la voi la Arad :* :* dar mai am o problema nu prea sunt obisnuita cu temperaturi foarte ridicate :oops:
 

mirela06

Active Member
Am incurcatoooo :cry:
Daca-s asa de active,mie-mi pare rau sa le scot, dar sunt amplasate sa stea mai putin invazivesi in acest caz nu voi avea altceva de facut decit sa le stopez mereu ”plimbarile” :(
 

victoria

Active Member
Mirela,am vazut un gardulet din scandurele inguste de lemn,tratate bine ca sa nu putrezeasca si infipt in pamant de jur imprejurul florilor ca sa nu le dea voie sa se intinda "mai mult decat le e plapuma".Ma gandesc ca ar merge si la lacramioare.
 

mirela06

Active Member
Stiu. Si eu m-am gindit dar sunt amplasati atit de rau(in sensul ca stau intre alte flori) ca nu-mi pot permite asa ceva :(
Am sa le fac poze sa vezi despre ce spun.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
În acest caz, Mirela, cel mai bine ar fi să le muţi într-un loc unde le poţi ţine sub control (adică unde spaţiul oferit e bine delimitat). Nu se vor supăra. Lăsându-le acolo unde sunt acum vor afecta cu siguranţă celelalte plante. Eu aproape am pierdut narcisele parfumate cu care împărţeau locul. :wink: Am preferat să mut narcisele. Deşi am scos mai bine de jumătate din lăcrimioare, am avut surpriza să constat acum că tot ele deţin controlul şi s-au întins unde nici nu gândeam. :)
 

mirela06

Active Member
:cry: Pai asta-i cudat.Trebuie sa astept sa vad unde le-a impartit sotul,apoi le scot .Asa ca inainte de asta am sa caut un loc unde , chiar daca le stabilesc acolo, sa le tin ingradite. :(
Multumesc fetelor de sfaturi si de faptul ca mi-ati adus aminte ce pot face frumoasele astea.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nicio problemă, Mirela. Nu e grabă. Sunt ele invazive, dar în câţiva ani devin o problemă. Poţi aştepta cu mutarea până după înflorire, spre vară când intră în repaus. :D
 

bebe Iris

Active Member
eu am avut una singura initial, plantata in plin soare si dupa 15 ani au ajuns la cifra record de 4 :rofl: , deci la soare nu se tare inmultesc...cel putin la mine...In toamna am umblat un pic in zona cu harletul, sa mut un trandafir si acum nu mai am niciuna :(
 
Sus