lamai cu paraziti

doralynda

New Member
Buna tuturor,
Lamaiul meu are niste viermisori minusculi si transparenti. Nu stiu de la ce i-a facut dar stiu ca trebuie sa scap de ei cat mai repede deoarece nu mai are decat cateva frunzulite. Cred ca din cauza lor ii cad frunzele. Acestea fac niste pete maronii si se usuca la margini. L-am dat cu fungicid pentru ca nu vazusem viermisorii dar nu si-a revenit, ii cad frunzele in continuare...Am mai citit cate ceva si am inteles ca trebuie sa ii schimb pamantul sau sa il scufund in apa la 50 de grade pentru a scapa de viermisori..S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema? Va rog sa ma ajutati..Tin tare mult la lamai si il am de 6 luni.. :rugaciune:
 

veretregn

Active Member
doralynda a spus:
Buna tuturor,
Lamaiul meu are niste viermisori minusculi si transparenti. Nu stiu de la ce i-a facut dar stiu ca trebuie sa scap de ei cat mai repede deoarece nu mai are decat cateva frunzulite. Cred ca din cauza lor ii cad frunzele. Acestea fac niste pete maronii si se usuca la margini. L-am dat cu fungicid pentru ca nu vazusem viermisorii dar nu si-a revenit, ii cad frunzele in continuare...Am mai citit cate ceva si am inteles ca trebuie sa ii schimb pamantul sau sa il scufund in apa la 50 de grade pentru a scapa de viermisori..S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema? Va rog sa ma ajutati..Tin tare mult la lamai si il am de 6 luni.. :rugaciune:
Bună,

Poți să îmi spui dacă viermișorii respectivi sunt în sol sau pe frunze?
 

doralynda

New Member
Erau in pamant;am citit ca trebuie sa ii schimb pamantul si sa ii spal radacinile..si asa am si facut...rau am facut pentru ca acum il vad cum moare :( mai are 3 frunze,crengutele i se usuca..M-am gandit ca poate il salvez cu hormoni de inradacinare dar o vanzatoare mi-a zis ca nu merge asa..Imi pare atat de rau..
 

Kati

Active Member
De obicei nu se spala radacinile plantelor, putine sunt speciile care supravietuiesc dupa asa un soc. Este de ajuns sa le schimbi substratul si le urmaresti pe parcurs cu mare atentie.
Cu hormoni de inradacinare acum, iarna, sunt slabe sanse de reusita, imi pare rau.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am cam 18 lamai , fiecare au fost mutati dupa ce am spalat radacinile , Mychoriza se gaseste si in mediul nou ... iar acum o luna am primit 3 lamai cu radacina nuda din Uk

Prin spalare se curata un lamai bolnav sau caruia i se schimba aerisirea , cum erau la ai mei care erau in sol de gradina foarte dens , iar la unul bolnav se curata radacinile putrezite pe care ciuperca inca exista si se raspandeste si la radacinile sanatoase(daca mai sunt la data respectiva)
 

veretregn

Active Member
Este foarte dificil de spus ce repreentau acei viermișori. Mi s epare și suspect faptul că problema a evoluate foarte rapid acum. Nu știu în ce condiții a fost ținut lămâiul în timpul verii și toamnei, însă eu suspectez și speculez că poate fi o problemă de temperatură lumină și căldură.

Referitor la viermișorii respectiv nu ai remarcat cumva dacă nu există niște musculițe asemănătoare cu cele de oțet. Asta împrejurul lămâiului, și îndeosebi a substratului?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Corect Horea , de astea am uitat sa zic , exact aceiasi suspiciune am si eu , daca sunt niste larve mici si ceva musculite prin aer .... e nevoie de o uscare a solului la suprafata si daca se poate , sunt niste discuri de cocos pentru protectie inghet , astea ajuta planta caci musculitele mature nu au cum sa mai paraziteze solul :D
 

doralynda

New Member
Lamaiul mai are 2 frunze.Am taiat crengutele care s-au uscat...Am si lumina artificiala,in camera sunt 24 de grade,ii pulverizez apa pentru umiditate,poate o sa supravietuiasca....
Nu erau si musculite.Tin lamaiul intr-un vas transparent,asa am observat viermisorii care erau peste tot si se inmulteau rapid. Inca nu stiu de la ce au aparut. Substratul il cumparasem din comert si era special pentru lamai.
Lamaiul a fost tinut in conditii bune vara si toamna. A inflorit, a avut si fructe...Insa dintr-o data frunzelor au inceput sa le apara pete maro la varfuri si au inceput sa cada..in masa..
 

sicora fabian

Active Member
Caderea frunzelor inseamna un stres pe care l-a suferit planta. Este valabil pentru toate plantele, insa lamaii sunt mai sensibili.
Poate fi vorba de lipsa ori surplusul de apa, soc termic - frig, in special, curenti reci de aer, supradoza de pesticide, caldura prea mare combinata cu lumina putina . . .
Nu cred ca viermisorii sunt cauza, insa se putea rezolva usor cu un insecticid de sol. Spalarea radacinilor la lamai este foarte periculoasa si reuseste doar celor cu experienta!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am un portocal acum , luat de la Real Oradea , in curs de acomodare in casa , doar o frunza cazuta deci sunt pe drumul cel bun :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da , eram pe la Obi ca stiam ca au promo la citrice , aveau cei drept dar pretul redus era la 150 lei ...am zis pass ca poate voi gasi , si cum ma pregateam sa plec spre Cluj chiar atunci am zis sa ma duc la Real ca e langa lipit de obi si cand sa ies trec pe la legume si acolo erau exact aceiasi pomi , aceiasi firma dar la 79 lei doar :gandit: asa ca l-am priponit in spatele masinii , la Cluj l am dus in camera de hotel in baie sa nu aiba caldura prea mare pana ajung acasa si uite asa a facut el 600km :) spre noua casa :tavalit:
 

doralynda

New Member
Am mai cumparat un lamai de la Obi :) Locuiesc in Germania si zilele astea nu a fost asa frig, au fost 10 grade cand l-am cumparat. Am dat 12 euro pe el(redus de la 24) dar cred ca si acesta are paraziti. Trebuie sa il examinez cu lupa sa vad ce are mai exact. Momentan il tin in baie unde are lumina si e ceva mai rece(18 grade) decat in restul casei.La obi era tinut la o tempratura de aprox 15 grade.Am si pivnita(10 grade, lumina 0) Pun maine poze cu ambii lamai.
 

doralynda

New Member
Se pare ca lamaiului ii merge bine acum desi sta pe pervaz deasupra caloriferului....Inainte il feream de calorifer. Ma pregateam sa renunt la el si iata ca mi-a facut o mare si neasteptata surpriza. Sunt foarte bucuroasa! Va multumesc pentru raspunsuri. Atasez si niste poze pe care le-am facut azi ca sa vedeti cat de repede cresc frunzulitele :D

 
Sus