Lamai II

dinupaltinis

New Member
La multi ani la toata lumea.Dragi colegi am de 3 ani un lamai pe care l-am cumparat de la unguri.In primul an a mers bine i-am schimbat ghiveciul ca era mic.Amcumparat pamant de la florarie marca Florimo(scrie pe el :substrat de turba universal)am amestecat 10 kg de nisip cu 10 kg mranita de grajd uscata de vreo 2 ani si 10 kg din acest substrat.Am plantat lamaiul fara sa scutur pamantul de pe radacini.A mers extraordinar dupa replantare,parea ca explodeaza a inflorit si au ramas 2 lamai pe care le are si acum.Ca ingrasaminte i-am pus cite putin azotat de amoniu.Anul trecut a inceput sa tanjeasca,frunze verzi deschis,crestere inceata,lamaile au ramas mici,din ce in ce mai multe frunze au margini maro deschis spre galben,varfurile lastarilor se innegresc.Acum au inceput sa-i cada frunzele si sunt palite.Am cautat prin pamint si am gasit unele radacini subtiri putrezite.Va rog sa-mi spuneti ce am gresit si cum s-ar putea remedia problema.Multumesc mult.Am si poze dar nu stiu cum se posteaza pozele pe acest forum.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sufocare la radacini ---- frunze palide
apa prea multa la radacini ---- muguri morti
pamant rece din cauza umezelii nearisite ----caderea frunzelor

pe scurt , fara NISIP , PAMANT de orice FEL , una e in sol alta in ghiveci ....deci AERISIRE bogata :D

succes
 

dinupaltinis

New Member
Sa inteleg ca trebuie sa-i schimb pamantul.Cand ma sfatuiti sa fac aceasta si cum sa procedez.In privinta pamantului ce sfat imi dati.Daca aveti timp si rabdare va rog frumos sa-mi explicati mai pe larg pentru ca eu nu ma pricep de loc la lamai.Cele bune.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
primavara cu pamant de citrice din magazin , schimbarea se face cu curatirea radacinilor de urme din solul vechi
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu placere , daca situatia e grava si nu e mare poti sa o faci oricand , citricele nu sunt dormante :D
 

helisananca

Member
Eu l-am primit in dar in speranta ca voi reusi sa il salvez de la moarte ,si am reusit saracul era udat excesiv ,s-a acomodat destul de repede ,vara sta pe balcon si adora asta ,infloreste ,face frunze noi si sanatoase dupa care un fruct sau 2 care cad rapid neapucand sa se dezvolte :( si nu stiu de ce .Iarna il tin bucatarie la geam ,am incercat in casa insa este prea cald poate pt el si nu vrea decat in bucatarie cu toate ca la mine in bucatarie nu exista calorifer si este cam foarte frig zic eu,ideea este ca acum i-au cazut aproape toate frunzele ,cele care mai sunt sunt crete si urate,ghiveciul si pamantul le-am schimbat in septembrie,pamantul este Special pt citrice .
Uitati si voi ce amarat e
http://s799.photobucket.com/upload
http://s799.photobucket.com/user/helisa ... 7.jpg.html
ce sa-i fac? frunzulite noi foarte mici au aparut dar totusi nu sunt multumita :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
varianta 1 - prea intuneric , daca solul e in regula frunzele vor cadea de multe ori cu tot cu petiol

varianta 2 , sol umed , frunzele vor cadea dar petiolul ramane
umezeala in sol , apa are tendinta sa tina solul mai rece decat mediu de aici si caderea frunzelor , temperatura de iernare a citricelor este 5-10C in mediu curat fara surse de caldura pentru ca . caldura se propaga mai repede in aer decat in sol


tavita la un lamai nu e necesara iarna , gaurile vor fi acoperite si mai tare , incearca sa dai 4 gauri pe la mijlocul ghiveciului in cele patru puncte cardinale cam de 4 mm , va ajuta la uscarea solului mai repede

O sa fii uimita de cat de putina apa are nevoie un lamai.

Uda doar cand frunzele se apleaca usor , sau prin metoda cantaririi la mana a ghiveciului

Nu aplica fertilizatori puternici ci in cel mult 1/4 , radacinile in caz ca a fost udat peste masura sunt extrem de fragile
 

helisananca

Member
Multumesc de raspuns,ma gandesc si eu sa nu fie cam frig in bucatarie dar nu am unde sa il tin in alta parte :( in casa daca il aduc va fi un soc de temperatura prea mare :| o sa incerc sa mai incalzesc Putin in camera la el :oops:
 

marq

Member
Daca e in casa nu-i trebuie incalzire, eu imi tin plantele in balcon si acum sunt 4-5 grade si nu au nimic. In casa ma gandesc ca nu ar trebui sa ai temperaturi sub 10 grade, doar daca e nelocuita.
 

helisananca

Member
Bucataria mea este foarte mica ,foarte mica si nu am calorifer l-am scos din cauza spatiului,este foarte rece peste noapte acolo pana intru a doua zi dimineata ma rog am incalzit azi cat de cat si la el sunt peste 10 ,eu tin USA inchisa acolo tocmai pt a nu Raci in camera , ma rog,in alta parte chiar nu am unde sa il tin :( am incercat sa il bag in casa si mai rau i-am facut,culmea este ca iarna trecuta tot aici a stat si nu a avut nimic :nu stiu:
 

helisananca

Member
solul il las sa se usuce intre doua udari si mai ales acum iarna il ud foarte rar,de obicei verific cu mana pamantul cat de uscat este,iar apa o las sa ajunga la temperatura camerei
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
chiar nu gasesc un motiv daca cele relatate sunt corecte ,ridicati ghiveciul in sus si usurel lasati sa cada pomul in jos fara a misca solul , daca radacinile sunt culoarea abanosului e ok , daca nu inseamna ca sursa problemei e acolo in sol
 
Sus