Lantana

auroradumbr

Member
Buna fetelor!
Eu iubesc foarte mult lantana, dar nu o mai am.
Am avut-o timp de 5 ani, ajunsese la 60 cm, pentru ca o tundeam in fiecare iarna si am avut un arbust de toata frumusetea, care inflorea de primavara pana toamna tarziu.Am pierdut-o datorita mamei mele intr-o iarna cand am plecat in concediu si i-am lasat-o sa mi-o ude.Nu stiu ce i-a facut, dar dupa 2 saptamani era uscata!

Am vazut plantele voastre si am observat ca ramurelele sunt prea lungi, asa ca va recomand din proprie experienta sa le taiati mai mult chiar daca s-au lemnificat.Oricum vor da lastari noi si multi care se vor umple de bobocei si va vor incanta cu culoarea florilor si mirosul suav de lamaita al frunzelor!
Sa va incante privirile si sufletul!!!!!!!!!:D
 
D

dyayzh

Guest
Eu am prins relativ usor un lastar de lantana, in pamant cu pet in cap. Acum are cam 6 cm si am descoperit-o. Nu da semne ca e nefericita.
 

Simona D.

Member
Iudit draga, ma bucur sa vad ca a incaput pe maini bune ! :clap:
Arata foarte frumos!
Sa-ti creasca mare si frumoasa si sa fie si infloricioasa ! :)
 
iudit, ai putea sa faci si o poza mai de departe? As vrea sa vad cum arata intreaga planta...sa ii vad forma...asta ca sa ma orientez cum sa mi tai viitoarea mea lantana (deocamdata sunt doar lastarei pusi in apa sa imi faca radacini-- multumesc mult sica :D ) :oops:
Oricum este foarte frumoasa planta ta. bravo!
 

Fleur

Active Member
Poti sa o formezi tufa sau copacel. De tine depinde cum vrei sa arate. Orice forma i-ai da trebuie ajustata din cand in cand fiindca tare repede creste.
 
atunci o sa ma rog sa imi faca radacini mai repede lastareii...si apoi ma rog sa mi se prinda cel putin 2 din 3cati sunt....ca sa tund unul sub forma de copacel...si unul tufa :incapatanat:
 

auroradumbr

Member
da ghia_don, ai mare dreptate!
o iubesc atat de mult!
sper ca puiutul pe care il am acum sa creasca mare si frumos si sa infloreasca. :D
 

sini

Well-Known Member
Frumoasa,frumoasa,frumoasa!
Sa-ti traiasca!
Ai tuns-o ca sa fie asa ramificata?
 

Fleur

Active Member
Asta cu galben si rosu nu creste foarte tare dar cea mov cu galben creste ca printul din poveste. Nu-i vorba ca si infloreste pe masura dar daca are tot ce-i trebuie se face imensa. Anul asta am pus una in curte ca in 2-3 luni umple ghiveciul de radacini si apa nu mai ajunge cum trebuie.
 
D

dyayzh

Guest
Cam la ce varsta infloreste lantana? Eu am un pui de cam 1 an..e mititel..dar am vre-o sansa sa infloreasca?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dya,da ,va inflori in mod sigur daca il tii la soare si ii dai sa bea mult :rofl:
 

Fleur

Active Member
Pune-i si ceva ingrasaminte Dya ca e mare consumatoare, iar daca e din cea galben cu rosu- e putin mai tarzie. Cel putin asa se intampla la mine - cea mov infloreste prima.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fleur,cred ca e o simpla intimplare.Poate e mai mare sau poate are o alta pozitie.La mine e cea rosie mai vrednica.Si sincera sa fiu nu am pus niciodata ingrasamint la lantane.Au inflorit mereu abundent toata vara daca le-am oferit conditile pe care le vor :D
 
Sus