Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
Ioi ce fain :hipnotizat: :hipnotizat: :hipnotizat: Cum de are deja flori? Al meu nu are nici boboci, ce naiba le faceti? :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si ai mei au boboci ,unii pe tije noi ,altii pe tije din anul trecut :)

Belissima ,de unde ai cumparat ? si la ce pret ? erau si alte culori ?
 

laural

Well-Known Member
Da Da incepe spectacolul :dans: La mine se pare ca va inflorii primul angiolo pucci, sambata ii fac poza ;-) Stiti ca eu sunt cu ghivecele in chirie la soacra mea la Bran, noroc ca ii plac si ei florile si nu imi cere chirie :tavalit: ba le mai si uda :p
 

elipopa

Active Member
superb cel rosu!!! astept si eu cu nerabdare, mai e putin si o sa se deschida si la mine primele floricele!
 

adite

Active Member
Imi place mult cel rosu! As vrea sa stiu care dintre leandrii cu flori rosii au florile mai mari si mai inchise la culoare? Am vrut sa cumpar si eu unul de la Baumax, dar florile erau un fel de rosu spre roz si cam mici.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Adite ,
cel mai aproape de rosu e Rubis cu floare dubla ,dar pe el nu-l gasesti in magazine ,doar la colectionari si deocamdata e raritate ,plus ca inradacineaza foarte greu si creste greu :roll:
in Baumax cel mai probabil ai vazut Emil Sahut care e un rosu ciclam ,posibil ca din lipsa de lumina sa fie mai deschis ,florile sunt medii ca marime .
cu flori mai mari e Jannoch ,dar tot rosu ciclam e .

majoritatea colectionarilor spun ca leandru rosu nu exista :) vorbesc de rosu ca muscata .


dar si Emil Sahut are momente frumoase ,cand are foarte multa soare si caldura si apa ,atunci eu zic ca e rosu :rofl:
uite o poza cu Emil
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cele cu flori simple nu au parfum ,sau daca au atunci e foarte foarte slab ,aproape insesizabil .

cele duble sunt parfumate dar alea sunt sensibile la ploaie ,se maronesc si putrezesc foarte repede
 

anknic

Active Member
...am mirosit prin oras un leandru alb simplu care mirosea f.puternic a vanilie...si acum imi pare rau ca nu am sutit un butas :)
 

anknic

Active Member
nu i-au mai dus in centru...trebe sa urmaresc prin oras pe unde i-au instalat :)

si tot zic ca dau o fuga la adpp ca sigur au si la preturi mici...da' nu imi gasesc timp...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus