Lithops

marean

Active Member
Al meu tocmai ce naste de cateva saptamani noua plantuta !
Am ascultat,cu mare stapanire :mrgreen: ,sfatul Rodica si al baietilor priceputi de pe forumelul de cactusi si nu l-am mai udat de prin octombrie,si ii merge de minune,il voi uda doaaarr foarte rar anul asta,ca sa fie tote cum trebuie sa fie !
 

rodica05

Member
Claudiavis a spus:
albela a spus:
vivi23ro a spus:
unde ai gasit asa de multi de cumparat?acum ti au inflorit in prag de iarna sau si vara?
angela draganoiu a spus:
lithopsii infloresc numai in prag de iarna, sau la inceputul toamnei.
daisy111 a spus:
Cat este de frumos :visator: :visator: dar acolo sunt si pietricele,sau numai cactusi?nu-mi pot da seama :oops: dar imi plac tare mult :D
lelia a spus:
Deja devin fan al acestor ciudateni ,supere :D
angela draganoiu a spus:
Daisy lithopsii traisesc in pamint de cactusi la care trebuie sa mai adaugi nisip pt ca solul din locurile lor de bastina sint alcatuite din pietris, nisip si putin pamint.
nu sint cactusi mai degraba suculente. am si eu unul cumparat asta prinavara, care m-a rasfatat cu o floricica galben-stralucitor si care a durat 2-3 zile.
dupa cum spunea Rodica dupa ce se trec florile nu mai trebuie udati pina in martie in ciuda faptului ca stau in ghivece ca niste degetare. se spune ca daca nu ii uzi 2 ani ei traisesc foarte bine.
Claudiavis a spus:
aaaa, fetelor, stati linistite, nu sint litopsii mei. as fi vrut eu! doar am gasit pe net poza asta si mi-a placut foarte mult. as fi vrut eu sa am asa minunatii... de fapt am avut o data, dar nu inteleg deloc plantele asatea, asa ca au decedat.... inecate de prea multa grija.
angela draganoiu a spus:
Claudia se spune despre lithopsi ca daca ai un impuls de a-i uda mai bine amini pt alta zi ei nu se supara.............in general se spune ca nu lipsa apei ucide ci prea multa apa. asa gindeste-te la asta. eu am unul si il ignor total cind vine vorba de udat. de altfel am adoptat aceasta tactica si cu celelalte plante si nu s-au suparat ............ inca.
mymo a spus:
Ei,asa un ghivecel mi-as dori si eu!
daisy111 a spus:
Multumesc Angela :* ,cred ca am sa cumpar si eu unul :wink:
marean a spus:
Vaaai,cat de frumos arata aranjamentul acela !
Sper sa trec si eu cu bine peste iarna cu gemenii mei,apoi imi mai iau si alte culori :mrgreen: ,tare imi sunt dragi,pacat ca nu prea se gasesc multe modele la noi
yca a spus:
Sunt chiar deosebiti !
 

angela draganoiu

Active Member
lithopsul luat asta primavara pare un pic etiolat desi sta linga geam. nu i-am pus apa decit prin decembrie o lacrima si atit. de atunci sta cuminte si asteapta.
 

ALEX

Member
Nu mai are aspectul de piatra din cauza ca nu a primit soare si s-a lungit, i trebuie soare direct cam 4-5 ore pe zi.
 

angela draganoiu

Active Member
dragii mei pithopsul meu sta la geam in blacon, deci are si racoare, unde are lumina si soare cam toata ziua. nu stiu de ce s-a lungit asa. poate ca trebuia sa pun paminit mai mult :?
 
D

dyayzh

Guest
Al meu e exact in aceeasi marime de cand l-am cumparat :( Nu misca de nici o culoare, nici macar culoarea nu si-a schimbat-o :(
 

marean

Active Member
Al meu a 'nascut' deja o noau plantuta ,ideea e ca eu anul trecut am asezat plantele numai bine in ghiveci,putin mai ingropate,cum e si in poza Rodicai,insa acuma asta mic a rasarit mai sus o idee :x !
 

ALEX

Member
Si eu am 4 lithopsi ,iar la unul dintr-e ei frunza veche se "usuca" mai greu iar puiul nici nu se vede, da se fac asa mici adancituri in el semn ca puiul consuma nutrienti din planta veche.
 

Kalli

Member
pai, eu din topic am inteles ca trebuie sa le tii la lumina, ei avand nevoie de lumina multa. s-a alungit asa pentru ca, probabil, neavand suficienta lumina, ea se intinde in cautarea ei...
 

marean

Active Member
Si a mea s-a alungit muuult,si a stat la geam ,unde a stat si in vara ... acuma ramane asa,ca o prajina,ca nu mai pot sa-i fac nimic !
 

magda

Active Member
Moderator
daca are suficienta lumina anul viitor cand da noua plantuta o sa fie mai mica. :)
 

ALEX

Member
Daca ati tinut lithopsi iarna in casa, si din cauza caldurii din casa de pe timpul nopti se poate lungi.

A mea nu s-a lungit dupa cum vedeti in pozele de mai sus iarna l-am tinut intr-e 5 si 8 grade, nu i-am udat deloc, aveau si soare cate 2 ore pe zi cand era vreme frumoasa.Acuma au soare din plin cate 5 ore pe zi. O sa incep sa i ud cand planta veche se va usca in totalitate.

Aveti grija cu lithopsi daca nu au avut soare pe timpul ierni cateva ore,atuncea sa nu i puneti la soare direct deoarece riscati sa i ardeti.
Iar daca au avut soare iarna i puteti da soare din plin.
 

marean

Active Member
No eu am urmat sfaturile Rodicai si nu i-am mai udat de prin noiembrie deloc !
Temperatura fuse de vreo 16-19 grade :mrgreen: ,dar o mammillaria mi-o facut bobocei la aceeasi temperatura 8) !
 

rodica05

Member
Temperatura foarte mare pentru hibernare. Faptul ca au inflorit nu are legatura cu etiolarea. Nu mai spun ca Mammillariile sunt florifere oricum, poti sa nici nu aiba substrat ele infloresc :p
Isi vor reveni oricum daca se respecta conditiile. Probabil si la plantare au fost mai mult in afara decat in pamant: ar trebui sa fie 3/4 in pamant.
 
Sus