Luciul de frunze

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu nu folosesc si consider ca nici n-ar trebui. Nu este un strat protector ci un strat care incetineste procesele vegetative. Ati observat cum o planta data cu luciu pe frunze are brusc nevoie de mai putina apa? Schimburile dintre planta si mediu se diminueaza. Dupa mine asta inseamna ca dauneaza. Poate ma insel.
 

simonac

Member
Frunza pe langa procesul de fotosinteza, mai ajuta planta la respiratie si transpiratie...daca noi o acoperim cu acel luciu, clar ca planta nu va mai fi capabila sa-si desfasoare procesele vegetative normal...in concluzie si eu cred ca dauneaza
eu sterg frunzele filodendronului cu o laveta noale de bumbac si atat...
 

oana_oana

Member
eram intr-o zi la florarie si doamna de acolo facea un buchet superb cu trandafiri si anthurium, iar ca verdeata a pus o frunza de palmier pe care a dat-o cu acest luciu. arata superb funza aceea.
eu zic ca pentru florile taiate chiar se recomanda, iar pentru plantele din ghiveci carpa umeda(pt anumite plante) este excelenta.
 

Roxana

Active Member
Luciu de frunze

Nu cred ca luciul de frunze este benefic pentru plante. Contine si asta o gramada de chimicale...eu nu mi-as chinui plantele cu asa ceva.
 

Luciana35

Member
pentru a da luciu frunzelor le spal din cand in cand cu bere....cred ca le prieste mai ales ca daca le spal cu apa simpla ,din cauza calciului , se pateaza
 

Floria

Active Member
Intr-o zi la serviciu, m-am impiedicat de un fir asezat aiurea. Aveam in mana un pahar cu lapte care a stropit un spathiphyllius aflat pe un birou. Dupa ce i-am sters frunzele usor, am constatat ca laptele este un excelent luciu de frunze.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Intrebarea e: daca efectul decorativ e ok, oare care este influenta din punct de vedere biologic?
 

Floria

Active Member
cornelia a spus:
Intrebarea e: daca efectul decorativ e ok, oare care este influenta din punct de vedere biologic?
Cornelia,
Trebuie sa-ti povestesc ca de atunci (in urma cu doi ani) numai cu lapte i-am dat luciu pe frunze, acestuia cat si plantelor mele de acasa: spathiphyllum, stromanthe, ficus, schefflera, dracaena, cordyline, alocasia, anthurium, clivia, - doar celor care au frunze cu aspect lucios si le merge foarte bine.
 

Floria

Active Member
cornelia a spus:
N-ai sesizat si o diminuare a cresterii plantelor?
Nu mi-am dat seama ca nu am facut experiment pe doua plante de acelasi fel.
Mie, mi se pare ca au crescut normal. Chiar foarte bine pot spune, ca schefflera avea acum doi ani 50 cm si acum aproape a ajuns in tavan.
Pentru mine important a fost ca nu li s-au mai ingalbenit frunzele fara ai rasfata cu ingrasaminte.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
pentru cei ce folosesc berea pentru luciul frunzelor am o intrebare: berea o folositi diluata cu apa sau nu? eu am vazut in vara la tv un reportaj despre niste sere din satu mare unde florile erau 'pastorite' de un mosulica. de acolo am aflat de acest pont, dar sincer doar o singura data m-am incumetat sa il aplic, si atunci cu bere amestecata cu apa. luciu nu a lipsit de pe frunze, doar ca mie imi era teama sa nu aiba vreun efect negativ pe timp indelungat.
cat despre substantele sub forma de spray din comert am o retinere foarte mare, de cand am aflat depre o cunostinta ca si-a distrus o seama de plante in felul asta.
 

melu

Member
simona2 a spus:
Ati folosit luciul de frunze ? Oare protejeaza plantele ?
Si o prietena de a mea a dat cu luciu de frunze unei gardenii mari, superbe aduse din Grecia...efectul a fost ca frunzele i s-au ars si a cam distrus-o ... Cu greu i-au dat alte frunze si nu in totalitate, de atunci planta a intrat in regres si din cate am vazut-o eu in ianuarie era cu totul compromisa. Deci nu sfatuiesc pe nimeni sa foloseasca.
 

adana

Member
si cu bere,voi dati pe toate florile?eu credeam ca doar pe ficus,e ok.pai at,sa le spal si eu pe toate,urmatoarea data,cand mai am bere(la cat de des se bea la mine in casa,au de asteptat) :)
 

floare mica

Member
adana a spus:
si cu bere,voi dati pe toate florile?eu credeam ca doar pe ficus,e ok.pai at,sa le spal si eu pe toate,urmatoarea data,cand mai am bere(la cat de des se bea la mine in casa,au de asteptat) :)
Berea e buna pentru toate plantele care au frunze cu luciu natural si oricum de ce sa le faci sa astepte asa mult, cumpara bere in mod special pentru ele :wink:
 

mimish

Active Member
Le sterg si eu cam de 2 ori pe an cu bere (nediluata). Lucesc, intr-adevar, insa frunzele devin mai lipicioase... Eu nu dau decat ficusul, hoya, hibi, syngonium si spatyphillum.
 
Sus