Mandarin

radu

Member
Am folosit dar in concentratie mai mica ! Acele pete albastrui, sunt de la "zeama bordeleza ", un fungicid traditional-sulfatul de cupru. , care e folosita pentru tratarea petelor foliare. Atentie ca pateaza mobila daca e folosit in casa !
Arsurile datorate de fitotoxicitate din pacate nu apar sub forma de basicute, ci mai degraba ataca frunza aproape in intregime sau in mare parte.
Incearca atunci cand tratezi plantele sa adaugi si Atonik, Cropmax sau un ingrasamant foliar, care sa mai diminueze din efectele nocive ale tratamentelor.
 

Cornel

Member
Eu zic sa o lasi mai usor cu tratatul. Vezi intai daca are efect ce i-ai facut. Cum e acum. e mai rau, e mai bine? Mai pune niste poze pe site.
Poate nu suferea de nici o boala saracu...E ca si cand ai copilu racit si ii dai antibiotice. Poate ai dreptate sa-l suspectezi , poate n-ai. Regula de baza este urmatoarea: Pana sa suspectezi o planta de boli sau daunatori asigura-te ca i-ai oferit conditiile de climat si crestere potrivite.
 

radu

Member
Sau cel mai corect iei 2-3 frunze, le duci la un laborator fitosanitar si-ti vor spuene ei ce-i de facut in cazul in care are ceva. Eu asa procedez si e cel mai sigur !
 

cataliny

Member
Cornel a spus:
Eu zic sa o lasi mai usor cu tratatul. Vezi intai daca are efect ce i-ai facut. Cum e acum. e mai rau, e mai bine? Mai pune niste poze pe site.
Da am s-o las mai moale cu tratatul , mai urmeaza Cropmax-ul care era in plan si am sa revin maine cu poze .

radu a spus:
S-au cel mai corect iei 2-3 frunze, le duci la un laborator fitosanitar si-ti vor spuene ei ce-i de facut in cazul in care are ceva. Eu asa procedez si e cel mai sigur !
Nu stiu unde m-as putea duce cu frunzele pentru analize (interesant de stiut , daca stiti unde ....), si are oricum foarte putine incat nu prea-mi vine sa mai rup din ele. :(

Mnina a spus:
Succes mult cu mandarinul bolnavior,fa-l sa nu mai sufere!
Multumesc, asta incerc, cu ajutorul celor care ma sfatuiesc si carora le multumesc :clap:.
 

radu

Member
Incearca totusi la felul in care arata, sa-l stropesti mai bine cu Atonik, care este un stimutator de crestere, decat cu Cropmax care din cate mi-au zis cei de la laboratorul fitosanitar este mai mult un ingrasamant foliar !
Succes !
 

cataliny

Member
L-am stropit deja cu Cropmax, nu am Atonik dar o sa cumpar si-l voi imbaia cred ca peste vreo 10 zile ca sa nu interactioneze ciudat.
 

cataliny

Member
Mandarinul arata ok , nu pare sa se mai usuce ceva , ba chiar creste , urmeaza sa-l tratez cu Atonik , cat despre pamantul pe care-l are , m-am interesat mai mult http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_335c.html si C.Reticulata are nevoie de pamant humos, argilos , nisipos ( ala clisos de pe camp) , asa ca pamantul nostru acela foarte afanat cumparat de la Brico etc. nu pare sa fie ok pentru Mandarin , dar probabil ca unii stiu deja asta, o sa incerc sa-i pun ceea ce trebuie si sa ajung pe la camp.
 

radu

Member
Eu am fost acum cateva luni in Arad dupa cativa puieti de citrice, la un pensionar care se ocupa de mai bine de 45 de ani de cresterea citricelor, de la care am invatat multe in cele 6 ore cat am stat la el.Si crede-ma avea cel putin 100 exemplare crescute de el, si chiar toate varietatile de citrice. Si apropo de pamantul pentru mandarini e cu "cantec". Adica daca vei cumpara ceva adus de afara, sigur vei gasi acea compozitie a pamantului de care amintesti tu, fiindca cei cu plantatii il scot direct din pamant si-l vand si nu-si planteaza puietii in pamant pentru citrice .Iti relatez exact ce-mi spunea acel batranel, fiindca si el colaboreaza cu multe firme care importa sau exporta citrice.Si apropo, si el foloseste pamant din gradina lui proprie, dar nu e argilos deloc , si le merge foarte bine, atat doar ca se usuca prea repede .
Apoi marea problema cu pamantul care contine argila, e ca mentine prea mult umiditatea si se usuca intr-un timp prea lung. Acum nu e o mare probleama, dar gandeste-te ca va veni iarna, cand trebuie totusi udat chiar daca cu o frecventa mult, mult mai mica. Ce faci atunci ? Eu am pierdut 4 citrice aduse de afara din acesta cauza ! Adica sa-ti spun ce am patit eu cu acel pamant pe care vrei tu sa-l folosesti: iarna la 10 grade, pamantul trebuie sa fie mai mult uscat decat ud. Dar cand il udam, din cauza argilei si a temperaturii, pamantul ramanea ud si mai bine de 1 luna, rezultand putrezirea radacinilor.
Iu doar incerc sa ajut sau sa-ti dau un sfat , atat !
 

mirela06

Active Member
Auuu, si eu nu am stiut. Am primit, un fel de lamai cu fructe f. f. mici si extrem de acre. I-am schimbat ghiveciul, ca saracul era tar inghesuit. Cum pamintul meu este f. argilos, am luat din gradina si amestecat cu al lui. In ceva timp ainceput sa-si arunce frunzele. I-am dat apa mai multa, l-am stropit. Tot a murit :cry: Astabsa fi fost singurul motiv? Si va rog sa intrati la Cycas ca am niste probleme. Multumesc.
 

cataliny

Member
radu a spus:
Iu doar incerc sa ajut sau sa-ti dau un sfat , atat !
Dar nici nu te-am acuzat de altceva , si-ti multumesc ptr sfaturi care vor prinde bine si altora. Am inteles ideea cu pamantul si comportamentul lui iarna , dar ma gandesc (nu spun ca asa si e) ca poate cerinta Mandarinului pentru acel tip de pamant este din alte considerente , cum ar fi acele Micorize si poate alt tip de radacina etc . O sa ma interesez daca nu cumva ii place mai multa umezeala decat Lamaiului sau altora.
 

kriss

Member
mandarinului meu i s-au cam ingalbenit cateva frunze de sus, dar nu au cazut. sunt un verde deschis acum. si are frunzele lipicioase si cam lasate, desi sunt tari.
l-am stropit cu putin mospilan acum cateva zile. de atunci nu i s-au mai ingalbenit frunzele, dar sunt tot lipicioase. sa-i mai dau o data cu mospilan?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Salvati-mi si
mie mandarinul cu un sfat,va implor.Tin atat de mult la el,dar in inconstienta mea l-am lasat fara apa.Am fost plecata din Bucuresti o saptamana.L-am adapat bine in prealabil,dar au fost calduri mari si mai multe crengute incep sa se usuce.Ce sa fac sa tai crengutele ofilite?
Sa-l iau din balconas si sa- duc la tara?
Sa-i pun vitaflora?
Multumesc pt orice sfat.
 

radu

Member
Te ajut cu mare placere oricand. Dar acum as dori niste detalii ca sa inteleg exact cum se manifesta... Sau daca ai putea sa pui niste poze ! Ceea ce ce vreau sa-ti spun e ca: apa in exces dauneaza citricelor si nu uscaciunea din sol. Si iti spun asta fiindca in acesta ultima saptamana au fost destule ploi!
Astept detalii si poze !
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mnina a spus:
Mandarinul meu,nealtoit,din pacate :oops:
Despre el este vorba,iar acum are mai multe ramurele usacate.Eu am lipsit o saptamana,inainte de plecare am avut grija sa-l ud,poate in exces.au fost furtuni pe aici in lipsa,nu stiu ce a patit.Ieri,cand m-am intors de la tara, e adevarat ca l-am udat excesiv,dar pamantul era uscat.Frunzulitele cele uscate nu si-au revenit.Oare sa-i schimb sacsia si pamantul?
Multumesc pentru ajutor.
Scuze dar fotogafia e sucita,aplecata.
 

radu

Member
Cred ca acea saptamana a fost "picatura care a umplut paharul ". Crengile uscate, parerea mea, sunt doar cauza unei udari excesive in timp. Ceea ce poti face acum, e sa incerci sa scoti incet balotul si verifica radacinile. Daca sunt maronii si se exfoleaza cand tragi usor de ele, ar trebui sa tai din radacini pana ajungi la partea sanatoasa, fiindca partea putrezita opreste dezvoltarea celor sanatoase.
Eu asta as face !
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Maine asa voi proceda,merg sa iau pamant de citrice si tineti-mi pumnii.Multumesc.
 
Sus