mararul si secretele lui...

masha

Member
tinctura de marar: 1 lingurita de macerat ls 100 ml apa se bea cu 15 minute inainte de masa de 3 ori/zi...la ce foloseste? la multe: deficiente renale, dureri de inima, infrumusetarea tenului etc...dar, cel mai important amanunt ( :wink: ) la cresterea sinilor!... :) a se continua acest tratament min. o luna, max. 3...se zice ca are maaaaaaare efect...desi eu nu am avut curajul de a incerca... :wink:
voi reveni cu detalii saptamina viitoare... :*
 

carmenn

Member
mararul e bun pt bolnavii de hipertensiune arteriala...
consumul de marar scade tensiunea...atentie, daca aveti si medicatie, o vor scadea amandoua, deci trebuie consumat in doze rezonabile, ca nu cadeti in hipotensiune...
 

mirela06

Active Member
Mararul, ANETHUM GRAVEOLENS, bun si in : - arteroscleroza, balonari, boli urinare,dureri menstruale, hemoroizi, indigestii, inflamatii, insomnii, in stimularea laptelui la lauze, sughit, vindeca urcioarele la ochi. Cel mai des sunt folosite semintele pisate si facute tinctura, din seminte si plante uscate, infuzii sau decoct, sau chiar creme.
 

andrada2003

Member
masha a spus:
tinctura de marar: 1 lingurita de macerat ls 100 ml apa se bea cu 15 minute inainte de masa de 3 ori/zi...la ce foloseste? la multe: deficiente renale, dureri de inima, infrumusetarea tenului etc...dar, cel mai important amanunt ( :wink: ) la cresterea sinilor!... :) a se continua acest tratament min. o luna, max. 3...se zice ca are maaaaaaare efect...desi eu nu am avut curajul de a incerca... :wink:
voi reveni cu detalii saptamina viitoare... :*
Io am incercat sa beau tinctura de marar...speram intr-o "eruptie" urgenta a sanilor, cam la fel ca in perioada sarcinii....dar n-am rezistat mai mult de 3 zile.Mi s-a parut groaznica la gust, si am preferat sa raman "a-tzatzata". Oricum, mararul e grozav in mancare, desi sotul meu nu-i deloc de aceeasi parere.
Merci ca ati scris despre efectul hipotensiv. Eu oricum stau prost la capitolul asta, am o tensiune de maxim 90 cu 60, deci ar fi mai bine sa evit mararul.
 
Tinctura de marar am folosit-o si eu,dar nu pe timp indelungat datorita gustului groaznic pe care-l avea,desi eu folosesc foarte mult marar la mancare,atat proaspat cat si uscat sau congelat...dar tinctura nu am mai putut sa o beau.
Ceaiul de seminte de marar l-am folosit la micutul meu pentru a preveni colicile abdominale si Slava lui Dumnezeu ca nu l-a durut niciodata burtica.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca ajuta la compozitia siliconului :evil: Il face mai fraged :mrgreen: prin inverzire.........fiindca mararul pateaaaaaazaaaaaaaaaa..........
 

mirela06

Active Member
Asa vacuta faina aiii :eek: :rofl: :rofl: Si nu mai fa pofta si la altii care nu pot minca asa ceva ca-ti fur curatatoarea :rofl: :rofl: :rofl:
 

melu

Member
In legatura cu subiectul "cresterea sanilor" sa va spun si eu ca si copila mea a incercat sa obtina efectul miraculos cu ajutorul mararului mai exact seminte de marar uscate luate cu putina apa si tinctura. A luat aproximativ 3 luni si n-a avut nici un efect in afara faptului ca numai auzul cuvantului marar ii provoaca greata. Doar un pic de tensiune in sani si nimic mai mult... asa ca aviz amatoarelor. mai mult ca sigur ca are efect benefic asupra organismului dar nu miraculos, cel putin in privinta asta.
 

mirela06

Active Member
Draga Melu, este un medicament mararul, un adevarat miracol. Pacat de gustul lui mai neplacut si astfel nu iti da voie la continuarea cu el. Ca orce medicament naturist, se ia pt. perioade de f. lunga durata. Numai cele cu drog puternic, sau toxice, isi fac efectul aproape imediat. Din tratamente pot enumera sau spune pe toate. El este bun pt. aparatul reproductiv (dureri menstruale,amenoree,dismnoree,insuficienta ovariana,fibrom uterin, mastoza, noduli mamari si ovarieni, mastoza, impotenta si sterilitate, raceli, reglare hormonala,( de unde si marirea sinilor dar nu atit cit sa para a fi puse silicoane :rofl: ),rani col uterin. Pt. boli grave, cum ar fi cancerul mamar, ovarian,endocrin, pt. ap. circulator, locomotor, reuma,organe de simt, glande endocrine,ap. digestiv, curata limfa, ajuta la sist. nervos. Cam atit :)
 

ghia_don

Active Member
Poti sa incepi deja...uzi bine intii si dupa aceea smulgi si lasi cite un fir la citiva cm p. Vor creste repede dupa aceea, chiar daca sint cam mici ghivecele acelea pentru el.
 

victoria

Active Member
Am semanat ieri un rand lung de marar.Impreuna cu baiatul meu.I-am pus in palma cateva seminte si ma uitam la el cu cat simt de raspundere lua foecare samanta si o punea pe santuletul facut de mine :D Imi venea sa il pap :)
 
Am cumparat si eu saptamana trecuta un plic de seminte de marar si l-am semanat...acu sa vedem ce va rasari... :? ca pana acum oricat am semanat n-a rasarit niciun fir...la fel ca leusteanul :(
 
Sus