Maslin

George

Member
DracuMic a spus:
nene George....daca-l tunzi nu dai imprumut un lastar?
Ca is tare curios daca se prinde...! :) :) :)
Daca da sa vezi ce frumusete o sa fie peste timp..!
Am vazut la Cora butasi de maslin dar erau cam scumpi pt bugetul meu. :(
Iti dau cu drag. Trimite-mi adresa pe mp.
 

George

Member
Floria ai putintica rabdare. Zilele viitoare voi merge la serele ADP, am vazut anul trecut puiuti de maslin altoiti la 10 lei. O sa-ti cumpar eu daca doresti.
 

Floria

Active Member
George sa traiesti. Am gasit maslin de 50 cm la 30 ron dar nu am luat inca. Spun asta ca stiu ca este mai complicat cu posta pentru expediere sa nu iei. Intrebam si eu asa pt stinta mea. Esti un dragut, multumesc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am incercat si eu cu simburi dar pina acum nici o miscare :( si nici nu cred ca mai exista vreo sansa :(
Voi i-ati cumparat?
 

carmenn

Member
Eu stiu ca maslinul nu se inmulteste prin samburi decat daca sunt proaspeti , din maslinele cazute din copac. Si sunt valabili cam o zi.
Eu am cumparat de la greci un maslin, dar nu stiu daca e altoit. Nu pare a fi.
Apropo, cand se tunde maslinul ?
asta e piticul :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Proaspeti,proaspeti dar de o zi????????De aia nu iesi nimicuta??? :wink:
Sa-ti traiasca.Tunsoarea cred ca i-o aplici primavara.
 

carmenn

Member
Pentru ca de data asta n-am cumparat altceva pentru casa, si pentru mine cea mai placuta amintire a locului , pe care as putea s-o aduc de acolo au fost florile.
O sa stau la batranete sub maslinul asta si o sa le povestesc nepotilor cum stateam eu la plaja in Creta... :D
Am eu mania asta sa-mi aduc amintiri vii de peste tot. Am si palmier tunisian, chiar dc are alt nume stiintific,pt mine e palmier tunisian. :D

p.s. - tu Cornelia, cu cine tii, cu mine , sau cu sotul meu? :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Chiar azi am vazut la Tria's.......scumput ce-i drept dar era.Si chiar marisor.
Dar o inteleg perfect pe Carmenn.Eu nu am adus plante dar ...am adus pietre si scoici de pe o plaja :oops: :oops: :oops: iar cind le vad in ghivece ca ornament imi aduc aminte cu placere de locurile respective. :visator:
 

carmenn

Member
:ingeras: oricum i-am promis sotului ca nu mai aduc chiar copaci din vacante, ci o sa incerc sa ma limitez la plante de dimensiuni mai mici... :rofl: :)
 

carmenn

Member
maslinul cam ce temperaturi vrea iarna ?
camera cu temperatura normala sau vrea repaos , vreo 10 grade ?
as vrea sa-i fac cazarea... :D
 

carmenn

Member
:) nu era locul la care ma gandeam pt iernat : aveam de ales casa - unde-i cald si bine, sau anexa - unde dorm alte plante la 10 gr...
Gabiuta tu ce i-ai fi oferit ??? :rofl:
 

Cristiana

Member
Carmenn, cred ca anexa, daca zici ca e la circa 10 grade, e ideala pentru maslinul tau. La Hodnik pe site este o varietate de maslin care rezista pana la -15 grade, ganditi-va la conditiile lor din natura, credeti ca in Toscana nu ninge si nu ingheata niciodata?
 
Sus