Mazarea de gradina

ACHIMENES

Member
Vreau sa stiu daca cultivati mazare, a cam venit momentu;l semanatului.
Eu nu prea ma dau in vant dupa ea....e prea dulce :) dar o cultiv pentru ca este o buna premergatoare si lasa pamantul ingrasat natural....ea fixeaza foarte bine azotul atmosferic in sol :) la fel ca si lucerna sau soia .....pe care o cultiv dar pe un spatiu mai restrans.
 
A

Anonymous

Guest
Am cultivat si eu de curiozitate acum trei ani,nu vazusem pana atunci cum arata in cultura,nu am avut probele cu ea,a crescut frumos si am avut ceva productie.M-am plictisit,in schimb cu curatatul.Interesant a fost ca boabele erau tratate cu ceva roz,m-am mirat cand am desfacut punga,asa erau si cele de fasole,mi le-a procurat unul din directorii de la ALCEDO.
Interesant ce ne-ai spus cu premergatorirea.
Nici soia nu am vazut cultura,sunt curioasa cum arata pe viu,verde,nu boabe,din alea am si consumat,dar verde,in camp nu am vazut.
 
In fiecare an pun si mazare.Este adevarat ca te cam saturi cand trebuie sa desfaci pastaile, dar apoi cand scot din congelator cate o punguta este tare bine :wink: :wink:
 

mihai63

Member
Mie imi place mazarea,dar nu am cultivat niciodata,sa inteleg ca acum se pune in pamant?Rabdare am cat cuprinde ca sa desfac pastaile,asa ca ea sa rasara :rofl:
 

ACHIMENES

Member
Soia are o pastaie mai mica decat cea de mazare si este paroasa ( puful este maro si pastaia crem ) arata ciudat rau........baiatul meu a cultivat acum 3 ani linte...a luat cateva seminte din punga si le-a pus in pamant si au iesit dar nu au apucat sa se coaca :) :) :)
 
A

Anonymous

Guest
Linte nici linte nu am vazut in gradina,dar ne dai idei,o sa incerc si eu,si mai incerc si cu naut,ca-mi place humusul mult.
Multumim
 
A

Anonymous

Guest
unde-s doi in top vin cel putin trei idei :rofl:
Daca nu-ti place mazarea,schimbam cu brocoli,sau bob,sau poate ca nu-ti plac nici astea?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lintea iese foarte usor.Am pus eu anul trecut din pura curiozitate ca sa vad cum este "in realitate".Nici la mine nu s-a copt dar macar am vazut cum arata.Am pus si chimen.Si naut.Si coriandru.......
De toate am experimentat.Ce mi s-a copt dar bineinteles ca nu am cules a fost chimenul si mustarul.
E interesant sa le vezi pe fiecare cum cresc si ce forma capata.Cum sunt frunzele si florile fiecareia..........
 
A

Anonymous

Guest
Atunci Gabiuta te declar campioana la experimentat,mi-as dori sa am experienta ta,brava
 

ACHIMENES

Member
Marea noastra campioana Gabiuta, anul asta vreau sa devin si eu "campioana", daca tu zici ca ai pus chimen (doamne cat imi place condimentul asta :D :D :D ) anul asta am sa incerc....macar sa vad cum arata planta, tulpina si frunzele miros???oareeee??? :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da mai,miroase.Dar nu asa puternic cum ai crede.Zau e interesant sa le vezi pe toate.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai fratilor .............nu sunt de loc :oops: .Pur si simplu mi-a placut sa ma joc cu semintele sa vad si eu care cum este.
Incercati si va distrati.Daca le si culegeam,daca le urmaream ,scriam despre ele,etc.mai ziceam.Asa........eu pur si simplu le-am vazut evolutia si am idee despre fiecare.
Anul asta incerc piperul :oops: .Nu ma las.
 

adiadi

Member
ACHIMENES a spus:
Vreau sa stiu daca cultivati mazare, a cam venit momentu;l semanatului.
Eu nu prea ma dau in vant dupa ea....e prea dulce :) dar o cultiv pentru ca este o buna premergatoare si lasa pamantul ingrasat natural....ea fixeaza foarte bine azotul atmosferic in sol :) la fel ca si lucerna sau soia .....pe care o cultiv dar pe un spatiu mai restrans.
pt flori ornamentale parca face aceeasi treaba cu azotul si mazarichea -lathyrus odoratus.
 

ACHIMENES

Member
Face acelasi lucru dar gandestete pe ce suprafata cultivi Lathirus si cat cultivi cu mazare, dupa mazare pui legume, dupa Lathirus ce poti sa mai pui in gradinita de flori?
 

adiadi

Member
:roll:
ei,...eu sunt mic, nu stiu nimic.
ma gandeam ca foloseste asa printre celelalte flori ca si ingrasamant.
(apoi mazarea...eu cel putin nu cultiv decat pt mancare...asa 2 straturi)
 

ghia_don

Active Member
Imediat ce pot intra in gradina, seman si eu mazare...ca asa e bine de semanat in mustul zapezii.
Noua la toti ne place mazarea , chiar daca e dulce...sau poate de aceea :wink: ...si daca ma plictisesc groaznic la desfacut pastaile, compensez prin placerea gustului :D .
Chiar...mi-ati facut pofta, miine fac o mazare cu ...vad eu cu ce :)
 

Jasmine

Member
ACHIMENES a spus:
Vreau sa stiu daca cultivati mazare, a cam venit momentu;l semanatului.Eu nu prea ma dau in vant dupa ea....e prea dulce :) dar o cultiv pentru ca este o buna premergatoare si lasa pamantul ingrasat natural....ea fixeaza foarte bine azotul atmosferic in sol :) la fel ca si lucerna sau soia .....pe care o cultiv dar pe un spatiu mai restrans.
... :rofl: ...eu una, nu-ndraznesc sa ies pe cancerul asta de frig afar' sa dau zapada la o parte si sa seman mazare... :rofl: ...Achimenes, serios vorbind, chiar atit de curind se poate semana mazarea?
Anul trecut am aruncat si eu citeva boabe pe linga gard (prin aprilie parca), pe o lungime de vreo 15 m dar la cules, cind am vazut ca iese doar de-o mincarica mi-am zis ca nu mai experimentez al'data.Acu' nu stiu ce sa fac, am gasit prin casa mazare de semanat, nu stiu cum si de unde, dar n-as vrea s-o arunc, pacat de la Doamne Doamne...ea e buna rau, ca-mi place, nu zic nu, dar cit-a buruiana (pardon, planta, verdeata, etc) creste pt. citeva pastai... :)
 

ACHIMENES

Member
Da, exact cum a spus si Doina "in mustul zapezii"...chiar asta e termenul folosit de horticultori. Acu nu te gandi ca trebuie sa dai zapada si sa mai faci cine stie ce lucrari de dezapezire :rofl: ci doar atunci cand pamantul se poate lucra ( adica este reavan ) si afara sunt cateva grade peste zero.
Mazarea, spanacul, salata, ceapa sunt plante rezistente la temperaturi mai scazute si de aceea sunt primele care merg in teren.
Asa ca ai scapat .......nu trebuie sa dezapezesti, mama natura va face ea asta pentru noi toti :D
 

Jasmine

Member
Multam' de pont, nu stiam despre acestea...ma duc sa ma uit pe geam, sa vaz cind se topeste zapada...mai trec eu p-aici, deci... :D
 
Sus