mucegai,mucegai???

big f2

New Member
Nu stiu ce se intampla da la toate plantele din ghivece am mucegai pe pamant.Il curat si la o saptamana doua reapare. Am destul de multe plante in casa ma ocup de ceva ani de ele,nu am shimbat nimic in modul de ingrijire nu stiu sa fi facut alceva cu ele si brusc a aparut aceasta problema si cu spuneam le am de cel putin cinci ani ,pamantul difera la ele in functie de cum am facut schimbarea. :cry: :cry: :cry: :cry: .A sa nu uit nici nu sant in cea mai buna forma nu mai au vigoarea de dinainte. :?:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E posibil ca pamantul sa fie mai umed decat de obicei. Temperaturile au urcat simtitor si poate ai fost tentat(a) sa le pui mai multa apa. Sau poate ca ce ti se pare tie ca ar fi mucegai este de fapt depunere de calcar. Uda plantele mai rar si incearca sa aerisesti mai mult spatiul in care le tii. Stai cu ochii pe ele si vezi ce se intampla in 1-2 saptamani de tratament de genul asta. Daca esti sigur(a) ca e vorba de mucegai poti sa administrezi un fungicid diluat in apa de udare (concentratie mai mica). In mod normal astea sunt probleme temporare.
 
si la mine a aparut mucegai deasupra pamantului la vreo 3 ghivece cu diefenbachia care le tin in camera deasupra caloriferului pe un glaf.care-i cauza daca stie cineva?un mucegai alb la culoare.ce sa le fac?sa le schimb pamantul?
 

Alexa81

Member
Si eu am mucegai la plantele care stau in interior. Il distrug mereu si reapare in continuu. Nu vad ca plantele sa fie afectate. stiu ca e din cauza umiditatii ridicate si al caldurii, ar trebui sa aerisesc mai des ...
Acum sunt in Zalau pana duminica, sper sa le gasesc sanatoase la intoarcere.
 

miki70

Active Member
Mucegai

M-am pricopsit si eu cu mucegai. Mi-a dat cineva anul trecut o solutie pt musculite de la sere si am dat cu ea. La florile care am dat toate au facut mucegai pe pamant. Arunc stratul de pamant de la suprafata si pun altul dar intr-o saptamana reapare. Am 5 ghivece cu violete, 2 cu spatiphilum si un scindapsus care sunt atacate :cry: . Totul e de la solutia aceea. Cu ce pot da? Heeeeeeeeeeeelp!!!!
 

Alexa81

Member
Am observat ca daca e un pamant bun, fara resturi ce se descompun, nu a mai aparut, in acelasi timp am rarit udarile si am aerisit mai mult decat faceam inainte. Nu am facut nimic in plus.
Bafta!
 

miki70

Active Member
Violetele nici nu le-am udat de cand am schimbat pamantul la suprafata si a si iesit mucegaiul. :( Chestia cu aerisitul si udatul mai rar nu merge la mine pt ca nu am cum, stau la parter si nu pot lasa geamurile deschise cand sun plecata. Cred ca o sa dau cu sol atimucegai. O sa pun bucati de panza la baza plantei pe care am dat inainte cu sol antimucegai . Nu vad alta solutie. :( Incerc la o violeta si dc nu pateste nimic o sa le tratez apoi pe restul . Sper sa reusesc.
 
Sus