Nap

A

Anonymous

Guest
Ati plantat vreodata napi in gradina?
Eu consider napul o planta bifunctionala,se folosesc si tuberculii,dar si florile incanta ochiul.Tulpina creste inalta ,aproximativ 1,5 m si florile sunt multe,galben intens.Eu al plantat cativa la umbra unor peri si nu i-a deranjat prea mult lipsa soarelui intens.
Zambeam mereu cand musafirii ma intrebau ce este acea floare frumoasa galbena.
 

daisy111

Active Member
In copilaria am mancat napi.Avea bunica plantati,si da,faceau o floare frumoasa galbena :visator: ...dar gustul nu prea ma incanta,poate unde eram si copil :D
 
A

Anonymous

Guest
Eu ma bucur tare mult cand se inmulteste o plantuta,si imi place sa bucur si pe altii cu ce am de prisos,la jumulit in rog pe sot ca sa am motiv de premiere.
 
A

Anonymous

Guest
E o idee buna,daca grdina e cea din poza,asa i-am pus si eu,intre pomi,se vede bine,place si vecinilor,nu te incurca.
S-a notat in agenda gradinarului.
 

mihai63

Member
Defne,gradina este cea din poza si poate(SIGUR)la vara ne strangem la un gratar,ca loc este destul :) Tine agenda pe aproape :oops:
 

gomez99

Well-Known Member
mihai63, am niste napi si pot sa iti dau citiva. am o banuiala ca am fi oarecum consateni :)
toamna iti trebuie o cazma zdravana, da efortul merita, mie imi plac tare mult - desi n-am loc decit pentru citva, asa, de fite.
in gradina aia poate ar merge bine niste capsuni, dovleci magnum, si niste facelia - pe linga napi. :)
 

mihai63

Member
Sa inteleg cumva ca ai si tu gradina prin zona aia Tunari-Dimieni?Gomez99,asa sa fie?Multumesc pentru oferta :D
 

gomez99

Well-Known Member
ntz, prin zona bucuresti pantelimon :D
da un semn pe pm daca vrei, si facem cumva sa ne intilnim
 

mirela06

Active Member
Acum 2 saptamini am primit citiva puiuti, un brat , de napi.Si este adevarat Defne, sunt nemaipomeniti pt hrana - se consuma tuberculii preparati in diverse modalitati, buni si pt. constipatii, pt. drenaea ficatului, dezintoxicare,etc, din frunze se fac sarmale minunate si chiar se toaca in ciorbe cu lecume, iar florile ne aduc aminte de lanurile de floarea soarelui. Concluzia -O IUBESC :) http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/SK ... AWHFEVLLSQ
 

IZA

Active Member
mirela06 a spus:
Acum 2 saptamini am primit citiva puiuti, un brat , de napi.Si este adevarat Defne, sunt nemaipomeniti pt hrana - se consuma tuberculii preparati in diverse modalitati, buni si pt. constipatii, pt. drenaea ficatului, dezintoxicare,etc, din frunze se fac sarmale minunate si chiar se toaca in ciorbe cu lecume, iar florile ne aduc aminte de lanurile de floarea soarelui. Concluzia -O IUBESC :) http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/SK ... AWHFEVLLSQ
Mirela, ma faci sa merg pe malul unui rau de aici sa scot si eu napi sa-i pun la strada :rofl:
 

mirela06

Active Member
Pai stii ca la noi in Banat abunda. (Am uitat. Acum sunt in Severin, deci m-am oltenizat.) Mergi si ia ca nu o sa-ti para rau parolle d”honore. Na, ca dat franceza-n mine. :rofl:
 

IZA

Active Member
:wink: :rofl: maine fug sa iau si iau cazmaua cu mine. Sper sa nu se rupa coada ca am mai patit altadata si am venit fara plante ca n-am avut cu ce sa scot :rofl:
 
fetelor !!! , aveti grija ca, napii nu se planteza pe langa gardu' din fundu' gradinii ,poate creea tentatii si aduce necazuri !!!!!! :wink: :evil: :cry: :rofl:
 
Sus