Nutri Vit (fertilizant foliar lichid)

simona2

Member
Nutri Vit : 20-20-20 - fertilizant foliar

-stimuleaza inradacinarea plantelor
- Plantele devin mai rezistenta la boli
- Îmbunatateste cresterea si dezvoltarea plantelor
- înflorirea timpurie
 

simonac

Member
mi-am cumparat minunatia... acum sa vedem ce rezultate spectaculoase obtinem 8) ; atentie pt cei care il vor mai cumpara: are consistenta unui gel, trebuie pus in apa intr-un vas transparent si agitat f bine pt ca se dizolva greu!
 

simona2

Member
Si eu am inceput sa folosesc nutri-vit . La un litru de apa , am pus 5 ml de ingrasamat .
Pare ok pana acum : nu s-a patat nici o frunza dar sa vedm ritmul de crestere si de inflorire .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
L-am incercat si eu. Concluziile sunt urmatoarele:
- la administrare foliara, in concentratie peste medie, lasa pete urate pe frunze (chiar afecteaza frunza, nu e doar o pata)
- la administrare impreuna cu apa de udare are efecte spectaculoase, mai ales la hibiscusi si la violetele aflate in crestere (pui, frunze puse la inradacinat)
- concentratia este mare deci diluati cu incredere
- nu administrati prea des ca poate duce la intoxicatie
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Chiar m-am suparat! Dracia asta ARDE frunzele plantutelor mai tinere. Nu-l mai folosesc drept ingrasamant foliar. PUNCT! :x
 

simonac

Member
:) ti-am zis ca si ale mele s-au patat...eu m-am fript de 2 ori, iar de atunci il pun doar in apa de udat, unde e chiar foarte ok
 

manuela

Member
Incerc sa nutrivit-alizez :rofl: acest topic, deoarece Simonac mi-a cumparat si mie Nutrivit, dar pentru ca l-a luat la bidon, m-am pricopsit cu o sticla de un apa minerala plina ochi cu licoarea mai sus amintita, dar nu mi-a spus si care este dozajul.

M-am chiorat in fisa tehnica, dar din pacate, nu zice decat ceva legat de dozaj pe hectar...si cum eu inca nu am ajuns la un hectar de plante :oops: , nu pot aplica ingrasamantul asa.
 

Sash

Active Member
De unde cumparati nutrivitul asta minune?
Si...cat de mare e capacelul folosit?
 

simona2

Member
Inainte masuram cam 4-5 ml dar acum pun din ochi . Ma refeream la capacele de la vestita apa minerala .
 

manuela

Member
Multumesc pentru raspuns...dar, recitind ce au scris alti forumisti pe marginea acestui subiect si in special Cornelia, care spunea ca nu mai vrea sa-l folosesca pentru ca i-a ars plantele, nu e prea mult 5 ml la un litru?
 

Sash

Active Member
Zicea ca nu-l mai pune pe frunze, iar simonac zicea si ea ca il pune doar in apa de udat...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca il folosesti ca ingrasamant lichid de pus la radacina e OK. Dar nu ca ingrasamant foliar - asa le arde.
 

manuela

Member
Ok, inca o data iti multumesc pentru raspuns... va anunt eu daca mai traiesc plantele dupa experiment! :fluierat: :nu stiu:
 
Sus