O mini amenajare (evolutie martie- august 2009)

IZA

Active Member



Eu ma declar multumita. Fara banuti multi si mici improvizatii, plante frumoase si pamant de gradina cu ingrasamant organic, pietre si pietricele, ceva nisip soare mult si apa dupa plantare. Acum sunt cam inghesuite dar am eu grija la toamna sa le mai raresc. Agavelor le-a mers excelent acolo. La toamna le voi scoate.:wink: :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
bravo, Iza!
foarte reusita :)
si eu am amenajat ceva de genul asta saptamana trecuta, dar mai am de umplut spatiile golae
o sa postez poze zilele astea :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Iza draga arata absolut splendid! :clap: :clap: :clap: :clap:
Povesteste-ne un piculet, te rog: ce specii ai selectat, sunt/nu sunt perene, le-ai avut rasaduri sau ai plantat seminte...ce ai schimba, ce imbunatatiri ai aduce proiectului tau...
Este foarte reusit - sigur ma voi stradui si eu sezonul urmator sa amenajez un coltisor dupa modelul tau.
 

IZA

Active Member
Multumesc! :D Ma bucur ca va placut!
In primele poze se vede ca am pus rasaduri. Sunt specii perene majoritatea care rezista peste iarna. Pe parcurs am mai completat cu ce am mai achizitionat. Au crescut foarte mult unele . Coreopsisul pe care le-am pus acolo pentru culoare chiar a colorat , la fel si gazaniile care datorita ploilor prea multe au putrezit pana la urma . Acum regenereaza coreopsisul(fl galbene) , sedum de trei feluri am pus. Astept pe cel mai mare sa infloreasca. Mai am agavele, tufa de levantica cumparata din expo in mai, nu se vad sempervivum dar sunt si ele acolo inghesuite de trei feluri, mai am erica (muscata de gradina) , am mai pus si doi cactusi ca nu le gaseam atunci ghiveci, una -doua fl de piatra, si ce se mai vede acolo plantele cu frunze argintii.
Ce mai trebuie sa fac este sa le mai raresc pentru ca sunt cam prea inghesuite ca au crescut mult.Trebuia sa pun mai mult pamant , sa inalt mai mult ,mai multe pietre si mai mari pe margine. Atat am putut face atunci si asa am lasat. :D
 

alfa

Active Member
Na, ca era mai bine sa postez aici, decat la flori de gradina.

Inca odata, Iza, e superb ce ai realizat tu acolo. :D Si daca tot te apuci de rarit, nu ai putea sa-mi scapi si mie ceva din planta aceea cu frunze argintii? :rugaciune:
 

pupu

Member
daca asa arata o mini amenajare, ma intreb cum arata o mega amenajare, oricum pe mine m-a impresionat, felicitarile mele.

cand privesc pozele tale imi zic in barba : uite domne ca unii chiar au idei si culmea le mai pun si in aplicare si peste toate astea chiar ramane ceva pe pamant, inca o data bravo!!
 

mena

Member
Iza..."jos palaria" vorba protv-ului.... :rofl: M-ai lasat fara cuvinte cu ceea ce ai realizat in gradina.
Si eu va trebui sa ma ocup in viitorul apropiat de gradina si am mari emotii...Nu am asa imaginatie bogata ca tine si ca altii :) Bantui pe net in cautare de idei si cred ca ceea ce am vazut la tine voi incerca sa fac si eu in gradina mea. Daca proiectul imi va reusi o sa vin sa va arat si niste poze...dar mai avem de asteptat... :wink:
Planta aceea cu frunze lungutze si argintii ce este? De unde ai achizitionat plantutele(sempervivum, sedum)?
 

IZA

Active Member
Multumesc frumos Pupu!!! :D Acum cand ma uit la pozele de la inceput chiar ca ma uimeste si pe mine cat de frumoasa a devenit :oops:
 

IZA

Active Member
mena a spus:
Iza..."jos palaria" vorba protv-ului.... :rofl: M-ai lasat fara cuvinte cu ceea ce ai realizat in gradina.
Si eu va trebui sa ma ocup in viitorul apropiat de gradina si am mari emotii...Nu am asa imaginatie bogata ca tine si ca altii :) Bantui pe net in cautare de idei si cred ca ceea ce am vazut la tine voi incerca sa fac si eu in gradina mea. Daca proiectul imi va reusi o sa vin sa va arat si niste poze...dar mai avem de asteptat... :wink:
Planta aceea cu frunze lungutze si argintii ce este? De unde ai achizitionat plantutele(sempervivum, sedum)?
Multumesc Mena !!
Stachys bizantina ( urechi de iepure) si am primit-o de la Mirela la schimb cu alta planta. S-a dezvoltat la inceput mai greu dar acum tare frumoasa e. Sedum am primit tot la schimb , sau de la la vreo babuta vecina , la fel si sempervivum de la vecine sau de la mama si rosu am cumparat. Am cumparat si eu dar putine recunosc.
 

mena

Member
Merci pt informatii...
O sa ma duc la soacra mea la tzara ca parca pe la ea am vazut niste sempervivum dar nu le-am dat importanta pana acum... :) Trebuie sa stii sa pui o floare in evidenta...nu doar sa le plantezi la intamplare prin curte... :wink:
 
Sus